سرنوشت شگفت‌انگیز نجات یافتگان از صاعقه

مجموعه : گوناگون
سرنوشت شگفت‌انگیز نجات یافتگان از صاعقه

 

صاعقه به خاطر نور و صدای مهیبش برای بیشتر افراد ترسناک است و قصه‌های زیادی هم در باورهای عامیانه مردم دنیا درباره صاعقه زدگی وجود دارد. اما طبق گزارش‌های موثق ،خیلی هم نباید از صاعقه‌ها ترسید چون همیشه هم رفتار خشنی ندارند! در آسمان صاعقه‌های مهربانی هم پیدا می‌شوند که با وجود ولتاژ‌های بسیار بالا فقط انسان را نوازش می‌کنند… . جالب است که بدانید این صاعقه‌ها ارادت ویژه‌ای به آقایان دارند چون در آمار رسمی منتشر شده، تعداد مردهایی که صاعقه به آنها اصابت کرده، شش برابر زنان است!

نجات یافتن از صاعقه، گرچه خیلی معجزه‌آسا به نظر می‌آید ولی امکان‌پذیر است. «روی سولیوان» از اهالی ایالت ویرجینیای آمریکا از معروف ترین افرادی است که توانسته  هفت بار از صاعقه‌های مختلف، جان سالم به در ببرد و باز به زندگی خود ادامه دهد و با این اتفاق، یک رکورد را در کتاب گینس به نام خود ثبت کند. 

    احتمالات صاعقه‌زدگی

 دمای یک صاعقه به 30 هزار درجه بالای صفر می‌رسد که پنج برابر از دمای سطح خورشید بیشتر است و ولتاژ آن ممکن است به 15 میلیون ولت برسد. زمانی که صاعقه به یک شیء برخورد می‌کند، یک رد از خود به جای می‌گذارد که شبیه یک طرح شاخه شاخه است و زمانی که صاعقه به یک انسان برخورد می‌کند این رد بر روی پوست فرد باقی می‌ماند.  بر اساس گزارش های رسیده سالیانه تقریبا دوهزار نفر در جهان جان خود را بر اثر صاعقه زدگی از دست می دهند با این وجود، افرادی که دچار حمله صاعقه نمی‌شوند اما در صحنه حادثه حضور دارند، ممکن است در برخی اندام‌های خود متوجه بعضی تغییرات شوند. بعضی ممکن است هر آنچه را که به یاد دارند، به فراموشی بسپارند و برخی دیگر، توهم توانایی‌های فراطبیعی‌ای را در خود پیدا می‌کنند؛ یا آنکه ممکن است دچار سرگیجه ، ضعف، ازدست دادن حافظه و یا برخی از حواس خود شوند.  به هر حال دانشمندان زمان و انرژی بسیاری را برای حل این معما گذاشته‌اند.  احتمال اینکه یک فرد مورد حمله صاعقه قرار بگیرد، بسیار کم و از بین 600 نفر یک نفر است؛ البته در گذر سال‌ها این احتمال بیشتر شده و این حاکی از آن است که تعداد عوامل محیطی‌ای  که باعث چنین اتفاق مرگباری می‌شود، افزایش یافته است.

نکته جالب اینجاست که  در بعضی از کشورها مانند روسیه هیچ‌کس از تعداد آمار صاعقه‌زدگان کشور اطلاعاتی در دست ندارد؛ البته نباید تصور شود که این اطلاعات محرمانه است بلکه هیچ ارگانی دراین کشور اطلاعات اینگونه را ثبت نمی‌کند اما در آمریکا شرکت‌های بیمه، پیشتاز ثبت این اطلاعات و آمارها شده‌اند و بر اساس آمار و ارقامی که پنج سال پیش منتشر شده ، سالانه 600 آمریکایی مورد اصابت صاعقه قرار می‌گیرند.  بهترین راه برای فرار از صاعقه این است که در هنگام رعد و برق در جایی پناه بگیریم. اما در بیشتر موارد زمانی دچار آسیب می‌شویم که امکان پناه گرفتن برای ما در فضای بازی که درآنجا هستیم، وجود نداشته باشد. دانشمندان علم فیزیک عنوان کرده‌اند که در شرایطی که امکان پناه گرفتن وجود ندارد فرد باید روی دو پایش خم شود و دستانش را از زمین دور نگه دارد!

   تستوسترون و رعد و برق

آمارها نشان می‌دهد تعداد افرادی که در چنین حوادث مرگباری مجروح می‌‌شوند و یا جان خود را از دست می‌دهند به 2هزار نفر در سال رسیده است و نکته قابل توجه این است که 86 درصد این قربانیان، مرد هستند.  بعضی دانشمندان تستوسترون (هورمون مردانه) را دلیل جذب صاعقه به سمت مردان می‌دانند تا جایی که ادعا می‌شود حتی اگر صاعقه به گروهی از مردان اصابت کند، مردی که بیشترین میزان تستوسترن را در بدن داشته باشد، کشته خواهد شد.  با این حال در شرایطی که به نظر می‌رسد تخلیه الکتریکی بیش از 10 میلیون‌ولتی که در حین صاعقه اتفاق می‌افتد، بدون شک هر موجود زنده‌ای را در لحظه نابود می‌کند، تعداد زیادی از مردم توانسته‌اند از چنین حوادث مرگباری جان سالم به در ببرند که تعداد این افراد در ایالات متحده آمریکا سالانه 900 نفر است.

   صاعقه‌زدگی؛ مرگ بی‌جراحت! 

 برخلاف تصور بیشتر افراد، صاعقه گرچه تمام ارگان‌های داخلی فرد را می‌سوزاند و از بین می‌برد اما گاهی هیچ آسیب قابل مشاهده‌ای را بر روی بدن قربانی بر جای نمی‌گذارد؛ بارها اتفاق افتاده است که لباس‌های یک فرد، سوخته اما بدنش سالم مانده  و فرد باز به زندگی‌اش ادامه داده است. البته آن طور که گفته می‌شود صاعقه‌ها گاه می‌توانند بعضی از توانمندی‌های ذهنی انسان را رشد بدهند و شاید فرد خوش‌شانسی  هم پیدا شود که در اثر اصابت صاعقه نه تنها آسیب نبیند که توانمندی‌های عجیبی  هم به دست آورد!؟

مردی که سرما را نمی‌فهمد! 

  «هارولد دیل» در ایالت میسوری آمریکا شهرت زیادی دارد؛ او می‌تواند در سرمای وحشتناک زمستان با لباس‌های تابستانی از خانه بیرون بیاید  اما اصلا احساس ناراحتی نکند.    هارولد پس از اصابت صاعقه احساسش را نسبت به سرما از دست داد؛ البته باید بدانید که این اتفاقات وجود دارند؛ حتی بعضی از افرادی که از صاعقه جان سالم به در برده‌اند، حس بویایی بسیار قوی را به دست آورده‌اند یا اینکه توانایی‌های خارق‌العاده‌ای در حل کردن تمرین‌های ریاضی از خود نشان داده‌اند. به هر حال صاعقه یک تیغ دو لبه است که گاه می‌تواند باعث شود فرد بسیاری از حواس خود را از دست بدهد و به یک انسان گنگ تبدیل شود  و گاه توانمندی‌های عجیبی را در اختیار آن فرد قرار دهند. البته در مورد این توانایی‌ها تا به حال گزارش موثقی منتشر نشده است و تنها می‌شود به نقل‌قول‌های عامه مردم اتکا کرد.

   اصابت صاعقه و بازگشت به نوزادی

یکی دیگر از موارد عجیبی که در آن صاعقه نقش اصلی را بازی می‌کرد مورد دکتر هندلر است. این پزشک  روسی در کتاب خاطرات خود آورده  که روزی برای معاینه یکی از بیمارانش بالای سر او می‌رود. دکتر پیش از این می‌دانست که به این بیمار صاعقه زده و دچار آسیب دیدگی عجیب و غریبی  شده است اما حرف‌های دیگران را  باور نکرد و تصمیم گرفت خود از نزدیک بیمار را ببیند. دکتر هندلر هنگامی‌که نزد بیمار رفت باتعجب دید که تمام حرکات و رفتار این بیمار مانند یک کودک دوساله شده بود.

   حمله صاعقه به یک اتوبوس

ماندرا یک راننده  اتوبوس  جاده ای درمحله اوریسای هند بود که در یک شب بارانی ، مجبور شد با 40 مسافرش از روی پلی که به خاطر بارش باران لغزنده شده بود بگذرد، اما در همین حین، صاعقه‌ای با اتوبوس ماندرا برخورد کرد و باعث شد او کنترل اتوبوس را ازدست بدهد، چند ثانیه بعد  صاعقه‌ دیگری هم با اتوبوس برخورد کرد و اتوبوس از مسیرش منحرف شد. مسافران که از دیدن این صحنه بسیار وحشت زده بودند سعی  کردند هرطور که می‌توانند خودشان را نجات بدهند و اتوبوس را ترک کنند ، اما هنگام پیاده شدن آنها صاعقه دیگری به زمین برخورد کرد که باعث مرگ چهار نفر از آنها و کودک همراهشان شد. براثر این حادثه  12 نفر دیگر به شدت زخمی شدند؛ بقیه مسافران هم جرات پیاده شدن از اتوبوس را نداشتند تا بالاخره گروه امداد و پلیس به کمکشان آمدند. شاهدان این ماجرای غم انگیز به ماموران امداد گفتند :« حادثه وحشتناکی بود ، وقتی رعد و برق با قربانیان برخورد کرد سوختگی شدیدی در تمام بدنشان به وجود آمد به طوری که از تمام بدن آنها دود خارج می شد .» 12 نفری که  زخمی شده و از مهلکه جان سالم به در برده بودند،از آن به بعد باید با زخمی که در اثر سوختگی شدید روی بدنشان به جا مانده بود زندگی شان را می‌گذراندند.

   صاعقه‌زدگی در تختخواب

کارلا پوپ 16 ساله یکی دیگر از افرادی است که توانست از صاعقه‌زدگی نجات پیدا کند. این بار صاعقه مستقیما با خود او برخورد کرده و نزدیک بود که به قیمت جان این دختر تمام شود. شب بود و با وجود سروصدای بلند توفان و رعد و برق کارلا سعی می‌کرد که بخوابد که ناگهان حادثه‌ای از برابر چشمانش گذشت که هیچ‌وقت تصورش را هم نمی‌کرد. در یک چشم برهم زدن صاعقه به سقف اتاق‌خواب کارلا اصابت کرد و پس از ایجاد یک سوراخ به قطر 5/1  متر،  تختخواب فلزی کارلا  در حالی که او روی آن دراز کشیده بود  مورد اصابت صاعقه قرار گرفت . درست در لحظه برخورد صاعقه دست‌های کارلا روی قسمت فلزی تخت قرار داشت و به همین دلیل دو دست او دچار سوختگی شدید شد و همچنین به علت ریزش سقف و خراب شدن آوار بر روی این دختر، سر او نیز دچار آسیب‌دیدگی شد اما او به شکل معجزه‌آسایی توانست از مرگ نجات پیدا کند و به زندگی عادی خود باز گردد. نکته جالب اینجاست که پدر و مادر کارلا پس از این حادثه قسم خوردند که هرگز نخواهند گذاشت کارلا دیگر در یک تخت فلزی بخوابد.

   سلامتی پس از جوشیدن اعضای درونی بدن!!

در سال 2001 مایکل اوتلی یکی از قربانیان صاعقه‌زدگی شد که بر اثر این حادثه جراحات زیادی بر او وارد شد. او یک روز تصمیم گرفت که با دوستانش دور هم جمع شوند و گلف بازی کنند. همان‌طور که مایکل مشغول بازی و سرگرمی بود ناگهان آسمان ابری شد و باران تندی شروع به باریدن کرد. همراه با رگبارهای تند، رعد و برق هم شروع شد اما این دوستان صمیمی دست از بازی نکشیدند و همچنان به ورزش مورد علاقه‌شان ادامه دادند. چند دقیقه‌ای گذشت و ناگهان دوستان مایکل او را در حالی که از دهان، بینی و گوش‌هایش دود و بخار خارج می‌شد نقش بر زمین دیدند.

 با رسیدن اورژانس به محل، مایکل فورا به بیمارستان منتقل شد تا تحت مداوا قرار گیرد. تمام بدن مایکل به طرز وحشتناکی سوخته و بافت‌های درونی بدنش به‌دمای جوش رسیده بود؛ حال او به‌قدری وخیم بود که قلبش از تپش افتاده بود و فقط رسیدن به موقع گروه امداد جان او را نجات داد. مایکل پس از اینکه ماه‌ها تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفت توانست سلامتی خود را دوباره باز یابد.


گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز