سفر اوباما در دهکده اجدادی‌ اش + عکس

مجموعه : مجله خبری
سفر اوباما در دهکده اجدادی‌ اش + عکس
به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از پایگاه خبری ان پی آر، باراک اوباما به همراه میشل اوباما به خیابان اصلی «مونیگال» رفت، محلی که جد پدربزرگ مادری‌اش در آنجا زندگی می‌کرد، تا اینکه در سال ۱۸۵۰ و در پی قحطی در این محل، سوار بر کشتی به آمریکا مهاجرت کرد.

باراک اوباما در این دهکده با فامیل‌های دورش به صحبت نشست، این در حالی بود که وی نخستین روز از سفر اروپایی‌اش را در ایرلند گذراند و قرار است به دلیل فوران آتشفشان ایسلند زودتر از موعد این کشور را ترک کند.

سفر اوباما در دهکده اجدادی‌ اش + عکس

باراک اوباما برای کسانی که در آنجا حضور داشتند، از پیوندهای آمریکا و ایرلند گفت و بر تاثیر فرهنگ مهاجران ایرلندی بر فرهنگ آمریکا تاکید کرد.

سفر اوباما در دهکده اجدادی‌ اش + عکس
سفر رئیس جمهور ایالات متحده به ایرلند تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که ملکه الیزابت دوم از این کشور دیدار کرد؛ دیداری که در ۱۰۰ سال گذشته از سوی خاندان سلطنتی بریتانیا سابقه نداشت.

این سفر همچنین در برهه‌ای صورت گرفته است که مردم ایرلند با دشواری‌های اقتصادی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند؛ ایرلند از اتحادیه اروپا و صندوق‌بین‌المللی پول، میلیاردها دلار کمک گرفته تا اقتصاد خود را نجات دهد؛ این وام با این حال شرایطی را به دولت و ملت ایرلند تحمیل می‌کند و پیش‌بینی می‌شود در اثر اعمال سیاست‌های ریاضت اقتصادی ۲۵ هزار نفر شغل خود را از دست بدهند.

بر پایه مرکز آمار آمریکا، نزدیک به ۳۵ میلیون آمریکایی می‌گویند که اجدادشان ایرلندی هستند.

از سوی دیگر برای باراک اوباما ایرلند جذابیت دیگری هم دارد؛ آمریکایی‌های ایرلندی‌تبار که از ۱۵۰ سال پیش در مراکز صنعتی شرق آمریکا متمرکزند، به طور سنتی طرفدار حزب دموکرات بوده‌اند.

جان اف کندی نخستین رئیس جمهوری آمریکا بود که از ایرلند دیدار کرد؛ پس از آن ریچارد نیکسون و رونالد ریگان نیز به ایرلند سفر کردند که هردو ریشه‌های ایرلندی داشتند.

بیل کلینتون نیز در زمان ریاست جمهوری خود سه بار به ایرلند سفر کرد و نقش مهمی در صلح ایرلند شمالی داشت.
سفر اوباما در دهکده اجدادی‌ اش + عکس

باراک اوباما در سخنرانی خود در دوبلین گفت که احساس می‌کند در خانه خود است.