توضیحاتی درباره ی شریانهای كرونری

مجموعه : پزشکی و سلامت
توضیحاتی درباره ی شریانهای كرونری

شریانهای كرونری از آئورت بیرون می آیند.

 

آئورت، شریان اصلی بدن می باشد كه از بطن چپ، خون را خارج می سازد.

 

شریانهای كرونری از ابتدای آئورت منشاء گرفته و بنابراین اولین شریانهایی هستند كه خون حاوی اكسیژن زیاد را دریافت می دارند.

 

دو شریان كرونری «چپ و راست» نسبتاً كوچك بوده و هركدام فقط 3 یا 4 میلی‌متر قطر دارند.

توضیحاتی درباره ی شریانهای كرونری

این شریانهای كرونری از روی سطح قلب عبور كرده و در پشت قلب به یكدیگر متصل می شوند و تقریباً یك مسیر دایره ای را ایجاد می كنند.

 

وقتی چنین الگویی از رگهای خونی قلب توسط پزشكان قدیم دیده شد، آنها فكر كردند كه این شكل تاج باشد و به همین دلیل كلمه لاتین “شریانهای كرونری” «Coronary» را به آن دادند كه امروزه نیز از این كلمه استفاده میشود.

 

از آنجائی كه شریانهای كرونری قلب از اهمیت زیادی برخوردار هستند، پزشكان تمام شاخه ها و تغییراتی كه می تواند در افراد مختلف داشته باشد را شناسایی كرده اند.

توضیحاتی درباره ی شریانهای كرونری

شریان كرونری چپ دارای دو شاخه اصلی میباشد كه به انها اصطلاحاً “نزولی قدامی” و “شریان سیر كومفلكس” یا چرخشی میگویند و این شریانها نیز به نوبه خود به شاخه های‌ دیگری تقسیم میشوند.

 

این شریانها، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ میشوند.

 

بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست میباشد زیرا وظیفه آن، تلمبه كردن خون به تمام قسمتهای بدن است.

توضیحاتی درباره ی شریانهای كرونری

شریان كرونری راست، معمولاًً كوچكتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی
وی كند.

 

وظیفه بطن راست، تلمبه كردن خون به ریه ها میباشد.

 

شریانهای كرونری دارای ساختمانی مشابه تمام شریانهای بدن هستند اما فقط در یك چیز با انها تفاوت دارند كه فقط در زمان بین ضربان های‌ قلب كه قلب در حالت ریلكس قرار دارد، خون در این شریانها جریان مییابد.

توضیحاتی درباره ی شریانهای كرونری

وقتی عضله قلب منقبض می شود، فشار آن به قدری زیاد میشود كه اجازه عبور خون به عضله قلب را نمی دهد، به همین دلیل قلب دارای شبكه مؤثری از رگهای باریك خونی است كه باعث میشود تمام نیازهای غذایی و اكسیژن رسانی آن را به خوبی انجام دهد.

 

در بیماری كرونری قلب، شریانهای كرونری تنگ و باریك میشوند و عضلات قلب از رسیدن خون و اكسیژن به اندازه كافی محروم میگردند «مانند هنگامی كه یك لوله آب به دلایل مختلفی تنگ شود و نتواند به خوبی آبرسانی كند».

توضیحاتی درباره ی شریانهای كرونری

در حالت استراحت، ممكن است اشكالی برای فرد ایجاد نشود، اما وقتی كه قلب مجبور باشد كار بیشتری انجام دهد و مثلاً شخص بخواهد چند پله را بالا برود، شریانهای كرونری نمی توانند براساس نیاز اكسیژن این عضلات، به انها خون و اكسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام بالا رفتن از پله دچار درد سینه «آنژین» می‌گردد.

 

در چنین مواقعی اگر فرد كمی استراحت كند، درد معمولاًً از بین خواهد رفت.

 

اگر یك شریان كرونری به علت مسدود شدن آن توسط یك لخته خون، به ططور كامل جلوی خونرسانی اش گرفته شود، قسمتی از عضله قلب كه دیگر خون به آن نمی‌رسد، خواهد مرد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز