شكستگی ستون فقرات

مجموعه : پزشکی و سلامت
شكستگی ستون فقرات

شكستگی مهره های‌‌ ستون فقرات به علت پوكی استخوان از سایر انواع شكستگی ها متفاوت است زیرا در این موارد شكستگی استخوان دیده نمی‌شود، بلكه تغییری در شكل مهره ها دیده میشود.

 

در ستون فقرات طبیعی و سالم، مهره ها شبیه آجرها یا جعبه ها هستند.

 

در هنگام پوكی استخوان، از دست دادن استخوان ممكن است منجر به فشردگی و له شدن و از دست دادن ضخامت قسمت پشت، وسط یا جلوی مهره ها شود.

 

ستون فقرات به مناطق گردنی سینه ای و كمری تقسیم میگردد بطوریكه در قسمت گردنی، هفت مهره، در قسمت سینه ای 12 مهره و در قسمت كمری پنج مهره وجود دارد.

شكستگی ستون فقرات

فقط در مهره های‌‌ سینه ای و كمری معمولاًًً پوكی استخوان ایجاد میشود كه احتمالاً به این علت است كه این مهره ها نسبت به مهره های‌‌ گردنی، فشار بیشتری را متحمل می گردند.

 

مهره هایی كه بیشتر دچار پوكی استخوان می‌گردند آنهایی هستند كه در قسمت وسط و پایین مهره های‌‌ سینه ای و نیز قسمت بالایی مهره های‌‌ كمری قرار دارند.

 

شكستگی ستون فقرات در پوكی استخوان ممكن است به علت زمین خوردن و سقوط ایجاد شود اما در اكثر موارد بطور خودبخودی یا بر اثر فعالیتی مثل سرفه كردن، خم شدن، بلند شدن یا چرخیدن ایجاد می گردند.

شكستگی ستون فقرات

علایم و نشانه های شكستگی:

علایم شكستگی ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود داشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد میشود.

 

درد معمولاًًً در قسمت پشت و در محدوده مهره بمتلا میباشد و اغلب به سمت جلوی بدن كشیده میشود.

شكستگی ستون فقرات

این درد اغلب شدید بوده و ممكن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اكثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چندماه یا حتی چند سال رخ می‌دهد.

 

اگرچه بعضی از افراد ممكن است بعد از چندماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممكن است این درد برای مدتهای طولانی باقی بماند.

 

از آنجائیكه كمر درد و پشت رد یك شكایت شایع در بین مردم میباشد و شكستگی های‌‌ ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در كسی كه كه دچار شكستگی ستون فقرات است ممكن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشكلات دیسك باشد.

شكستگی ستون فقرات

در بعضی بیماران، پیدا كردن علت واقعی درد مشكل میباشد اما یك نكته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد كه شكستگی های‌‌ ستون فقرات كه به علت پوكی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند «سیاتیك».

 

این وضعیت معمولاًًً به علت مشكلات دیسك ایجاد میگردد.

 

سایر اثرات شكستگی ها:

شكستگی های‌‌ ستون فقرات همچنین ممكن است باعث ایجاد تعدادی از علایم ناراحت كننده شوند.

 

وقتی چند مهره دچار این وضعیت میشود، ممكن است قد فرد از یكی دو سانتیمتر تا حدود 15 سانتیمتر یا بیشتر كوتاه شود.

 

این كوتاه شدن قد معمولاًًً در عرض چندین سال اتفاق می افتد.

شكستگی ستون فقرات

این وضعیت ممكن است توسط خود فرد تشخیص داده شود زیرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های‌‌ بالای آشپزخانه چیزی را بردارد اما اكنون نمی‌تواند این كار را بكند.

 

كوتاه شدن قد اغلب همراه با خمیدگی ستون فقرات و ایجاد قوز میباشد.

 

این تغییر در شكل ستون فقرات باعث میشود كه سینه و شكم به سمت داخل كشیده شوند، شكم برآمده شود و خط كمری از بین برود.

 

این تغییرات باعث مشكلات بدنی و روانی زیادی برای شخص می گردند.

شكستگی ستون فقرات

تركیب درد و تغییر شكل ستون فقرات اغلب ایجاد محدودیتهایی در فعالیتهای روزانه مثل خرید كردن، خانه داری، باغبانی و ایستادن یا نشستن، به مدت طولانی می كند.

 

در موارد خیلی شدید، سینه به قدری به سمت پایین كشیده میشود كه دنده های‌‌ تحتانی در تماس با استخوان لگن قرار می‌گیرند و تغییر شكل شدیدی ایجاد می كنند.

 

بعلاوه قفسه سینه كوچكتر شده و برای اتساع ریه ها فضای كافی وجود ندارد و در نتیجه تنگی نفس به خصوص در هنگام فعالیت ایجاد میشود.

شكستگی ستون فقرات

وقتی خمیدگی ستون فقرات خیلی زیاد شود، بیمار به سختی می‌تواند سرش را بلند كند و این كار باعث گردن درد و سردرد میشود.

 

تغییر در شكل بدن و پیامد های‌‌ آن باعث میگردد كه اعتماد به نفس فرد كاهش یافته و اغلب در فعالیتهای اجتماعی او تاثیر می‌گذارد.

شكستگی ستون فقرات

به علت از بین رفتن خط كمری و برآمدگی شكم، بسیاری از افراد در پیدا كردن لباس مناسب و اندازه برای خودشان دچار مشكل می‌گردند.

 

بسیاری از بیماران از زمین خوردن وسقوط می ترسند كه این امر باعث محدودیت در فعالیتهای فیزیكی و اجتماعی آنها میشود و عجیب نیست كه افسردگی در این بیماران شایع است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز