شما فرزند چندم خانواده هستید؟

شما فرزند چندم خانواده هستید؟
پژوهشگران رشته های جامعه شناسی و روانشناسی برای هر یک از فرزندان خانواده ویژگی‌هایی را برشمرده‌اند که دانستن آنها خالی از لطف نیست .

 تک فرزندان‌

نقاط مثبت: این‌گونه افراد اشخاصی هستند که دنیا را متحول می‌کنند. افرادی تکلیف گرا، مرتب و منظم، با وجدان و وظیفه‌شناس و بسیار قابل اطمینان می‌باشند. آنها عاشق واقعیت، افکار و اندیشه‌ها و جزئیات هستند و از قبول مسوولیت‌های مختلف واهمه‌ای ندارند.

نقاط منفی: یکی از خصیصه‌های منفی این افراد سرسختی و خشونت شدید آنهاست. کمی کینه‌ای و پرتوقع هستند و معمولا از قبول اشتباهاتشان سر باز می‌زنند، به هیچ وجه انتقادپذیر نیستند. در برابر دیگران افرادی بسیار حساس و نفوذپذیرند که احساساتشان خیلی زود جریحه‌دار می‌شود.

فرزندان اول خانواده

نقاط مثبت: آنها ذاتا فرمانده به دنیا آمده‌اند. احتمالا رئیس‌جمهورها، فضانوردان و مدیرعاملان همه فرزندان اول خانواده هستند. فکر می‌کنند که همیشه حق و اولویت در هر کاری با آنهاست.

فرزندان اول به دو دسته تقسیم می‌شوند: پرورش‌دهندگان افراد مطیع یا متحول‌کنندگانی سلطه‌جو. هر دو یکسان هستند فقط از متدهای مختلفی استفاده می‌کنند. معمولا فرزندان اول خانواده، افرادی ایرادگیر، مشکل‌پسند و دقیق هستند و عاشق توجه به جزئیات مسائلند. افرادی وقت‌شناس، منظم و باکفایتند که دوست دارند همه چیز به بهترین نحو انجام شود. از مسائل غافلگیرکننده نیز به‌ هیچ وجه خوششان نمی‌آید.

نقاط منفی: معمولا این افراد کمی بداخلاق، ترشرو و بی‌احساس به نظر می‌آیند. گاهی به خاطر زورگویی و فشاری که بر سایرین می‌آورند، تهدیدکننده و رعب‌آور هستند، چون فکر می‌کنند که همیشه حق با ‌آنهاست و فقط خودشان همه چیز را می‌دانند، به دیگران اطمینان کمی دارند. ریاست ‌ماب، ایرادگیر و نسبت به اشتباهات، حساس و نکته‌سنج هستند.

فرزندان وسط خانواده‌

نقاط مثبت: فرزندان وسطی، افرادی خانواده‌دوست هستند که دیگران از بودن با آنها لذت می‌برند. مهمترین نیاز آنها، آرام نگاه داشتن اقیانوس پرتلاطم زندگی است و شکار آنها «آرامش به هر قیمتی» است.

اینها افرادی بسیار آرام و بی‌سر و صدا، شیرین و دوست‌داشتنی هستند و شنوندگان خوبی به شمار می‌روند. مهارت زیادی در حل مشکلات دارند چون همیشه هر دو جنبه یک مشکل را بررسی می‌کنند و دوست دارند همه را خوشحال کنند. همین مساله باعث می‌شود که مشاوران و میانجی‌گران خوبی باشند.

نقاط منفی: نسبت به فرزندان اول خانواده، احساس سلطه‌گری کمتری دارند، اما دوست دارند همه آنها را ستایش کرده و دوست بدارند یا حداقل با آنها احساس شادی و خوشبختی کنند. از آنجا که سعی در راضی نگاه داشتن همه دارند، ممکن است به افرادی وابسته تبدیل شوند. نمی‌تو انند خوب تصمیم بگیرند تا جایی که باعث رنجاندن دیگران می‌شود. همچنین برای شکست و اشتباهات دیگران، خود را سرزنش می‌کنند.

فرزندان آخر خانواده‌

نقاط مثبت: افرادی شاد و سرزنده که این شادی و سرخوشی را با خود به همه جا می‌برند و دیگران را نیز از آن بهره‌مند می‌کنند. مهارت‌های مردمی آنها بسیار قوی است و عاشق این هستند که دیگران را با حرف‌ها و کارهایشان سرگرم کنند.

هیچ‌کس برای آنها غریبه نیست و به سرعت با همه صمیمی می‌شوند. افرادی برون‌گرا هستند که از وجود دیگران انرژی می‌گیرند و از ریسک کردن واهمه‌ای ندارند.

نقاط منفی: خیلی زود خسته می‌شوند، از طرد شدن واهمه داشته و افق توجهاتشان کوتاه است. افرادی هستند که معمولا به خاطر توقعات غیرواقعیشان از رابطه، که تصور می‌کنند در همه رابطه‌ها باید همیشه خوشی و خنده برقرار باشد، رابطه‌های زیادی را به فنا می‌دهند، اما نمی‌دانند که عمر چنین رابطه‌هایی بسیار کوتاه است.