شگفتی‌ های مثلث برمودا

شگفتی‌ های مثلث برمودا

 مثلث برمودا منطقه‌ای جغرافیایی در غرب اقیانوس اطلس است كه در سه راس آن جزیره برمودا، پورتوریكو و فلوریدا واقع شده است. این منطقه یكی از مناطق مرموز و جنجال‌برانگیز دنیاست كه در صد سال اخیر بیشتر از دویست هواپیما و پانصد كشتی در این منطقه بدون این‌كه اثری از سرنشینان آن به جا بماند ناپدید شده‌اند. از جمله ویژگی‌های عجیب آن وجود لكه‌های آب سفید در سطح اقیانوس در این منطقه است. «وینست گادیس» در سال 1964 مرزهای این منطقه را مشخص و نام مثلث برمودا را بر آن نهاد. اسرار و عجایب این منطقه سبب شد تا مدت‌ها به سوژه‌ای برای بسیاری از نویسندگان و فیلمسازان دنیا تبدیل شود. از جمله كتاب‌های معروف و پرطرفدار در این زمینه كتاب
«elnairt adumreB eTh» كه در سال 1974 توسط «چارلز برلیتز» نوشته شد و به عنوان پرفروش‌ترین كتاب سال برگزیده شد. در این كتاب ناپدید شدن 37 هواپیما و 38 كشتی دقایقی قبل از ناپدید شدن توصیف شده است.

یكی از معروف‌ترین حوادث برمودا، حادثه پرواز 19 بود كه در پنج سپتامبر 1945 روی داد. در این حادثه پنج بمب‌افكن نیروی دریایی آمریكا از پایگاه دریایی فلوریدا برای انجام یك عملیات آموزشی پرواز كردند. در یك شرایط جوی كاملا مناسب و با وجود خلبان‌های ماهر به ناگاه هر پنج هواپیما بالای مثلث برمودا ناپدید شدند یك هواپیما نیز كه برای جستجو و نجات آنها به منطقه اعزام شد، نیز به چنین سرانجامی دچار شد.

ناپدید شدن هواپیماها

با وجود مدت‌ها جستجو هیچ اثری از این هواپیماها یافت نشد. در بیشتر اتفاقات مثلث برمودا اكثر هواپیماها در حالی ناپدید شده‌اند كه تماس رادیویی خود را با ایستگاه‌های مبدا و مقصد تا آخرین لحظات حفظ كرده بودند و بعضی از آنها در لحظات آخر پیام‌های غیرعادی مخابره كردند. از جمله از دست دادن ناگهانی كنترل هواپیما، چرخش غیرعادی عقربه‌های قطب‌نما و یا تغییر رنگ آسمان به زردی و مه‌آلودگی.

سیاه‌چاله در زیر اقیانوس

تاكنون جسد هیچ یك از قربانیان برمودا كشف نشده است. فرضیه‌های طبیعی و غیرطبیعی مختلفی در مورد این عجایب از سوی محققان ارائه شده است. از جمله وجود یك سیاه‌چاله در زیر اقیانوس، یك حالت استثنایی مغناطیسی زمین و یا مجموعه‌ای از كریستال‌های بزرگ زیرآب كه كشش الكتریكی دارند. اما هیچ كدام اینها دلایل قاطعی برای این پدیده مرموز نبودند و در واقع مثلث برمودا مانند یك آهن‌ربا عمل می‌كند و اجسام را با هر وزنی به سوی خود می‌كشاند. حدود بیست سالی است كه سفرهای هوایی و دریایی از این مسیر انجام نمی‌گیرد. چرا كه ممكن است اتفاقی عجیب در این ناحیه بیفتد.

برمودایی در نوادا

به گزارش مجله آلمانی «تاگس اشپیگل»، «استیو فوست» خلبان ماجراجوی 63 ساله در سوم سپتامبر به منظور یك عملیات اكتشافی در ساحل «نوادا» منطقه‌ای در آمریكای شمالی پروازی را با هواپیمای یك موتوره‌اش شروع كرد و تاكنون هیچ اثری از او یافت نشده است. از دو هفته پیش یك عملیات گشت بزرگ در این منطقه در حال انجام است اما تا به حال هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است. گروه‌های تجسس منطقه، نام مثلث برمودای 2 را روی این منطقه از آمریكای شمالی گذاشته‌اند چرا كه این ناپدید شدن مرموز تنها حادثه عجیب در این منطقه نبوده است. در ده سال گذشته 340 هواپیمای كوچك در این منطقه سقوط كرده‌اند و از سال‌ 50 تاكنون 150 هواپیمای كوچك در این منطقه ناپدید شده‌اند، به گفته یكی از مسئولان پرواز «سانفرانسیسكو» اگر كسی در نقطه‌ای از «نوادا» سقوط كند احتمال این‌كه كسی اثری از او بیابد، خیلی ضعیف است. در عملیات گشت «استیو فوست» هشت لاشه هواپیمای قدیمی كه بعضی از آنها مربوط به ده‌ها سال پیش است كشف كرده است كه اثری از سرنشینان آنها نبود. به گفته این تیم این جزیره یك جزیره خطرناك است كه گرمای داغ و سوزانی دارد. «ویلیام اولگه» یكی از اهالی ایالت نزدیك به نوادا می‌گوید پدرش «چارلز» وقتی كه او چهار سال داشت در راه «رینو» در منطقه‌ای در ساحل نوادا ناپدید شد و تاكنون اثری از او یافت نشده است.
«ویلیام» كه امروز 47 سال دارد امیدوار است كه یكی از لاشه هواپیماهای كشف شده متعلق به پدرش باشد. نكته قابل توجه دیگر این است كه «استیو فوست» یك خلبان ماهر بود كه تا به حال سفرهای خطرناك زیادی را پشت سر گذاشته بود و ناپدید شدن او در این پرواز واقعا شگفت‌انگیز بود. او در سال 2002 اولین سفر تك نفره بدون توقف با بالن را به دور دنیا انجام داد. در سال 2005 نیز به عنوان اولین نفر با هواپیمای سبك «reyalF labolG» تنها و بدون توقف كره‌زمین را دور زد. یك سال بعد نیز با هواپیمای سبك خود دور كره‌زمین و روی اقیانوس اطلس پرواز كرد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز