طولانی‌ترین تله‌کابین دنیا در ارومیه

طولانی‌ترین تله‌کابین دنیا در ارومیه

جام جم آنلاین: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: همزمان با ویژه برنامه های گرامیداشت هفته دولت ، کلنگ احداث طولانی ترین تله کابین دنیا با 36 کیلومتر در ارومیه به زمین زده می شود.

به گزارش مهر از ارومیه ، اسدالله علیزاده در گفت و گو با خبرنگاران افزود: کلنگ مرحله اول از نخستین فاز    طولانی ترین تله کابین دنیا و زیرمجموعه مجتمعهای تفریحی و گردشگری با حضور استاندار آذربایجان غربی و جمعی ازمسئولان اجرایی استان روز شنبه شش شهریور ماه امسال در منطقه جانویسلو ارومیه به زمین زده خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله اول از نخستین فاز طرح تله کابین ارومیه ، از جانوسلو تا کوه سیر در مسیری به طول چهار هزار و 125 متر احداث می شود ، بیان داشت: ایستگاه جانوسلو با ارتفاع یک هزار و 500 متر از سطح آبهای آزاد دنیا را به ایستگاه کوه سیر با ارتفاع دو هزار و 230 متر متصل خواهد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی سرعت تله کابین در این مسیر را شش متر برثانیه عنوان کرد و اظهار داشت: 86 کابین شش نفره ظرفیت حمل دو هزار نفر در ساعت ایجاد و مدت انتقال گردشگر در این مسیر 17 دقیقه خواهد بود.

به گفته علیزاده با اشاره به اینکه فاز اول این طرح در مسیری به طول 8.5 کیلومتر از جانوسلو به کوه ایوعلی کنار جاده بند ارومیه، فاز دوم از ایوعلی تا سد شهر چایی به طول 12 کیلومتر و فاز سوم ازسد شهرچایی تا پیست اسکی خوشاکو به طول 15.5 کیلومتر احداث می‌شود که با اعتبار پنج هزار میلیارد ریال و 120 میلیون یورو توسط بخش خصوصی و با مشارکت دو شرکت ایتالیایی و ترکیه ای احداث خواهد شد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز