طولانی‌ترین و زیباترین آبشار مصنوعی ایران + عکس

طولانی‌ترین و زیباترین آبشار مصنوعی ایران + عکس
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز گفت: آبشار رنگین‌كمان كارون طولانی‌ترین آبشار مصنوعی در كشور است كه طول آن از یك‌سو 150 متر و از سوی دیگر به 200 متر می‌رسد و در كناره‌های پل هفتم اهواز ایجاد شده است.

ارسلان جعفری‌شهنی در گفت ‌وگو با ایسنا، منطقه خوزستان، اظهار كرد:‌ محیط شهری اثر مستقیمی بر ذهن و روان شهروندان دارد و هرچه محیط زندگی از خشونت سختی اشباع شده باشد، رفتار شهروندان هم متاثر از این محیط، خشن می‌شود؛ در مقابل هرچه محیط شهری ‌آرام‌تر بوده و رنگ‌های ملایم در فضاهای شهری استفاده شود، رفتار شهروندان هم ملایم‌تر می‌شود.

طولانی‌ترین و زیباترین آبشار مصنوعی ایران + عکس

وی افزود: ارتقای كیفیت فضاهای شهری و عناصر متنوع سازنده محیط از مهمترین وظایف شهرداری است و در این زمینه می‌توان از عناصری مانند آب، نور، گیاه و زمین استفاده كرد. شهر اهواز دارای اقلیمی خاصی و‌ آب و هوایی گرم است و گذر طولانی‌ترین رودخانه كشور از میان این شهر، تضاد زیبایی ایجاد كرده است. اگر این تضاد به‌درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌توان با استفاده از عنصر آب، موجب زیبایی منظر شهر شد و این ظرفیت موجود را برای بهسازی شهر به كار برد.

جعفری‌شهنی تصریح كرد: با استفاده از رودخانه كارون و ساختارهای فیزیكی متفاوت پل‌ها می‌توان تركیبی از نورپردازی و آبنماها را در شهر ایجاد كرد؛ نورپردازی پل «سفید»، نخستین اقدامی بود كه در این زمینه انجام شد و پروژه نورپردازی و آبنمای پل هفتم هم شب گذشته به بهره‌برداری رسید. نورپردازی پل هشتم اهواز هم بزودی آغاز می‌شود و در این پروژه، با استفاده از دو عنصر آب و نور، تركیبی زیبا ایجاد می‌شود.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز خاطرنشان كرد: در این پروژه 6 الكتروپمپ 90 كیلواتی، آب را به بالای پل انتقال می‌دهند و پس از فیلتر كردن، آب از ارتفاع 35 متری به صورت آبشار در 2 ردیف به پایین سرازیر می‌شود. 2 هزار و 750 نازل تمام‌استیل در این آبشار استفاده شده و روشنایی و نورپردازی این آبشار هم از طریق750 لامپ LED و 80 پروژكتور رنگی اجرایی شده است.

طولانی‌ترین و زیباترین آبشار مصنوعی ایران + عکس

وی ادامه داد: لوله‌های استفاده شده برای مكش آب از جنس فولاد با قطر 12 اینچ هستند. یك هدر مكش به قطر20 اینچ هم استفاده شده و لوله‌های رانش از جنس پلی‌اتیلن با قطرهای 10 و 14 اینچ هستند. سیستم الكتریكال این آبنما بسیار دقیق‌ نصب شده و از تابلوهای برق «سافت‌درایو» در آن استفاده شده و پست برق 700 كیلو واتی هم برای این آبشار به‌كار رفته است.

جعفری‌شهنی گفت: در این پروژه از كابل‌هایی استفاده شده كه مانع ایجاد حرارت بالا در پمپ‌ها می‌شوند و به این ترتیب عوامل تخریب پمپ‌ها حذف شده‌ است.

طولانی‌ترین و زیباترین آبشار مصنوعی ایران + عکس

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز افزود: نورپردازی پل‌ها و ایجاد آبنماهای موزیكال در اندازه بزرگ در پارك‌های ساحلی كارون در دستور كار قرار گرفته است؛ همچنین طراحی تعدادی از میدان‌ها و ورودی‌های شهر اهواز و نصب مجسمه‌های سنگی و برنزی در پارك‌ها از دیگر برنامه‌های سازمان زیباسازی شهرداری اهواز است.

وی تصریح كرد: این پروژه‌های شهری پس از افتتاح در اختیار شهرداری‌های مناطق قرار می‌گیرند. همچنین با آموزش تعدادی از پرسنل مناطق، كار حفاظت و نگهداری از این تجهیزات انجام می‌شود.

طولانی‌ترین و زیباترین آبشار مصنوعی ایران + عکس
جعفری‌شهنی با اشاره به این‌كه نمونه آبشار پل هفتم در كشور وجود ندارد، گفت: نمونه چنین آبشاری با این وسعت تنها در كشور كره جنوبی اجرایی شده است و تلاش می‌كنیم این نوع آبنما را در شكل‌ها و فرم‌های متنوع در مناطق مختلف اهواز ایجاد كنیم.