فایل در مشت، مانند رایانه

فایل در مشت، مانند رایانه
فایل در مشت، مانند رایانه
هر سیستم‌عامل از یک سری ابزارهای مدیریت فایل‌ها استفاده می‌کند تا بتواند نیاز‌های یک کاربر را به‌خوبی برآورده کند. در ویندوز موبایل نیز برنامه‌هایی از این دست، به‌وفور یافت می‌شوند. هر کدام از آنها کارایی و قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند که با جمع‌آوری آنها در یک مجموعه می‌توانند مدیریت فایل محبوب کاربران آن سیستم‌عامل شوند.

 

یکی از این نرم‌افزارها Total Commander نام دارد که به‌جرات می‌توان گفت یکی از بهترین‌ها در این زمینه است.

هر چند ممکن است به‌پای نرم‌افزار معروف Resco Explorer که بین کاربران ویندوز موبایل از محبوبیت زیادی برخوردار است، نرسد اما با کمی کار کردن با آن می‌توان به این نتیجه رسید که کم‌وکاستی‌ای نسبت به رقیب دیگر خود ندارد. تمامی درخواست‌ها در این برنامه بر اساس آیکن بوده و در کمتر قسمتی از گزینه‌های دیگری استفاده شده است.

ما برای شرح قسمت‌های مختلف این برنامه و کارایی آنها از اسم آن آیكن استفاده خواهیم کرد. شما نیز اگر می‌خواهید با نام آنها آشنا شوید، کافیست با قلم روی شکلک مربوطه رفته و چند ثانیه صبر کنید تا اسم آن برای شما به‌نمایش درآید. با ما برای معرفی این برنامه همراه باشید.

نرم‌افزار Total Commander نگارش 52/2 بتا 2

همان‌طور که در ابتدا گفته شد برنامه مخصوص گوشی‌های ویندوز موبایل است و باید بر اساس روش نصب آنها اقدام شود. پس از نصب آن‌را اجرا کنید تا محیط سراسر گرافیکی برنامه برای شما نمایش داده شود. این محیط به سه قسمت مجزا تقسیم شده است.

در بالای صفحه که نوار ابزار است آدرس فایل‌ها و پوشه‌ها وجود دارد که با آیكن‌هایی از قبیل .. (2نقطه) و / (اسلش) احاطه شده است. اینها هر کدام عملکرد خود را دارند و اگر از کاربران قدیمی شرکت ویندوز و داس باشید، می‌دانید که 2نقطه یعنی یك فولدر به عقب و اسلش یعنی رفتن به ریشه و مسیر اصلی درایو موجود. همچنین شما در نوار ابزار خود می‌توانید مسیر مورد نظر خود را تایپ کنید تا مستقیما به آن قسمت هدایت شوید.

در وسط صفحه محتوای یک فولدر یا یک درایو به‌نمایش درخواهد آمد. خوبی این برنامه در این است که برخلاف برخی از برنامه‌های هم‌ردیف خود که یکسری از فایل‌ها را نمایش نمی‌دهند، این نرم‌افزار تمام فایل‌های موجود اعم از سیستمی، پنهان و… را برای شما به‌نمایش درمی‌آورد و این قابلیت برای آن دسته از افرادی که دست به ویرایش فایل‌های سیستمی و… می‌زنند بسیار مفید و کارآمد است. همچنین با کلیک روی فولدرها می‌توانید از این قسمت به آن قسمت رفته و چنانچه فایلی با برنامه‌ای قابل اجرا باشد، با کلیک روی آن فایل، مستقیما از طریق آن برنامه آن‌را اجرا كنید.

به‌طور مثال اگر روی یک فایل با پسوند TXT کلیک کنید محتوای این فایل توسط برنامه خواندن فایل‌های نوشتاری در گوشی شما اجرا خواهد شد.

قسمت پایین صفحه نیز آیكن‌های تصویری وجود دارند که می‌توانند تمام عملیات مربوط به مدیریت فایل اعم از کپی، جابه‌جایی، ساخت فایل یا پوشه جدید، انتخاب یا عدم‌انتخاب فایل‌ها، فشرده کردن فایل‌ها با فرمت زیپ، حذف فایل‌ها و پوشه‌ها، رفرش یا دوباره‌سازی و… را انجام دهند و شما را در مدیریت یاری کنند.

از نکات جالب این برنامه می‌توان به اعمال ویژگی‌های یک فایل یا پوشه اشاره كرد. همان‌طور که می‌دانید فایل‌ها را می‌توان به حالت‌های مختلف ذخیره كرد. برای مثال آنها را به‌صورت «فقط خواندنی» دید، به‌حالت آرشیو درآورد یا پنهان و سیستمی کرد.

این ویژگی‌ها از زمان پیدایش سیستم‌عامل داس در کامپیوترهای شخصی وجود داشت که به نسل ویندوزها نیز رسید. در اینجا نیز شما می‌توانید همین کارها را با فایل‌ها بر اساس کارکرد آنها انجام دهید. کافیست روی یک فایل کلیک کرده و قلم را نگه دارید، منویی باز خواهد شد که گزینه Propertis یا مشخصات یکی از آنهاست که با کلیک کردن روی آن این موارد در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

فکر نمی‌کنیم از یک برنامه مدیریت فایل در گوشی انتظاراتی داشته باشید که این برنامه نتواند انجام دهد. این برنامه کاملا رایگان بوده و برای استفاده از آن کافیست آخرین نسخه را دریافت کرده و روی گوشی خود نصب کنید. ما برای راحتی شما آخرین نگارش را در آدرس اینترنتی زیر آورده‌ایم که می‌توانید از آن بهره ببرید.

http://tcce.s3.amazonaws.com/b2/touch/cecmd.arm.cab

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز