مشکلات فشارخون

مجموعه : پزشکی و سلامت
مشکلات فشارخون

اگر سن شما بیش از 30 سال میباشد و به خاطر نمی آورید كه آخرین باری كه فشار خونتان را اندازه گرفته اید چه زمانی بود، ممكن است شما هم یكی از میلیون‌ها نفری باشید كه دچار پرفشاری خون هستند.

 

پزشكان معمولاًً از اصطلاح پرفشاری خون یا هیپرتانسیون برای مواردی كه فشارخون بالا است استفاده می كنند.

 

این پرفشاری خون ممكن است اصلاً هیچگونه علامت و مشكلی برای چندین سال برای فرد ایجاد نكند، اما بالاخره در نهایت منجر به عوارض وخیمی مثل مریضی قلبی و سكته میگردد.

مشکلات فشارخون

اصطلاح پرفشاری خون به مواردی گفته میشود كه سطح فشارخون شخص در چندین مورد، بالاتر از حدطبیعی باشد و برای پیش گیری از عوارض وخیم آن كه در طولانی مدت پدید می یابد نیاز به درمان داشته باشد.

 

پرفشاری خون بسیار شایع میباشد به طوری كه در انگلستان حدود 10 تا 20 درصد مردم دچار این مریضی می باشند.

 

هرچه سن شما بیشتر باشد، احتمال اینكه دچار این وضعیت باشید بیشتر است.

مشکلات فشارخون

بروز این مریضی به عوامل مختلفی مثل وراثت، رژیم غذایی، وزن، ورزش و وجود مریضی‌هایی مثل مرض قند بستگی دارد.

 

پرفشاری خون را به سادگی می توان تشخیص داد، شما میتوانید با مراجعه به پزشك عمومی یا مركز بهداشتی، فشارخون خود را سریع و بدون هیچ دردی اندازه بگیرید.

مشکلات فشارخون

اگر برای بار اول، فشارخون شما بالاتر از حد طبیعی خوانده شود، لازم است كه سه یا چهار بار دیگر هم برای كنترل فشارخونتان مراجعه نمایید تا مشخص گردد كه اولین عدد فشارخون شما یك یافته اتفاقی نبوده باشد.

 

حتی اگر شما دچار پرفشاری خون هم باشید، ممكن است یكی از میلیون ها نفری باشید كه نیاز به درمان دارویی نداشته باشند، به شرطی كه در نحوه زندگی خود تغییراتی بدهید كه نه تنها باعث پایین آمدن فشارخونتان شود بلكه در كل سلامتی تان نیز موثر و مفید باشد.

مشکلات فشارخون

با این حال اگر نیاز به درمان دارویی هم وجود داشته باشد، داروهای مختلف و بسیار موثری وجود دارند كه به صورت قرص بوده و معمولاًً روزی یك یا دو عدد خورده می شوند.

 

اكثر افرادی كه از داروهای فشارخون استفاده می كنند هیچگونه مشكلی پیدا نمی كنند، اما اگر با مصرف یك دارو دچار عوارض جانبی آن شدید، میتوانید به پزشك خود مراجعه كرده و موضوع را در میان بگذارید تا او داروی شما را عوض نماید.

 

اكثر داروهای جدیدی كه امروزه ساخته می شوند عوارض ناچیزی دارند.

مشکلات فشارخون

تحقیقاتی كه دانشمندان انجام داده اند نشان می دهد كه كنترل فشار خون توسط دارو زمانی میتواند حدود 35 تا 40 درصد از خطر بروز سكته و 20 تا 25 درصد از خطر بروز مریضی عروق قلب را كاهش دهد.

 

مهمترین اصل در مورد پرفشاری خون این مطلب است كه تا هنگامیكه شما فشارخونتان را اندازه گیری نكرده اید اطلاع نخواهید داشت كه دچار این مریضی هستید مگر تا هنگامیكه عوارض وخیم این مریضی را دچار شوید.

مشکلات فشارخونحتی فشارخون های‌ بسیار بالا را هم می‌توان وقتی كه تشخیص داده شد پایین آورید و كنترل نمود، به شرطی كه دستورات و درمانهایی كه از طرف پزشك به شما گفته میشود را كاملاً رعایت نمایید و خطرات و عوارض بالقوه تهدید كننده زندگی را كاهش دهید.

 

بعضی از افراد و بعضی از وضعیتهای خاص پزشكی نیازمند توجهات ویژه ای برای فشارخون هستند.

 

بنابراین در این موارد باید داروی صحیح و مناسب تجویز گردد.

 

افرادی كه نیازمند توجهات خاص هستند شامل خانم های‌ حامله، افراد سالخورده، بچه ها و كسانی كه بیماریهای دیگری دارد یا داروهای دیگری مصرف می كنند، می باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: