فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

مجموعه : مردان
فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

پیش به سوی مرد سالاری منطقی«1»

اگر به زندگی آدمهای دور و اطرافمان دقت کنیم متوجه این موضوع میشویم که تعداد مردهایی که در اصطلاح به انها «زن …» می گویند ، نسبت به گذشته رو به افزایش است، مخصوصاً در شهر های‌ بزرگ. این روزها کمتر خانواده ای پیدا میشود که اقتدار و ابهت مردهای قدیمی در آن وجود داشته باشد.

 

بعضی ها معتقدند دلیل این امر رشد آگاهی و شعور اجتماعی زنان در شهرهاست که باعث میشود مثل زنهای قدیم، خودشان را کاملاً محتاج و وابسته به شوهرانشان ندانند ، و ارزش وجودی و حیاتی مرد برای اداره ی زندگی در نظر زنها نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده.

 

بعضی دیگر معتقدند نفوذ فرهنگ غرب از طرق مختلف مثل پخش فیلم های سینمایی خارجی و یا سریالها و فیلم های ایرانی که در بعضی از انها، زنها پرخاشگرانه با شوهرانشان رفتار میکنند و یا در بعضی دیگر از انها، مردها را موجوداتی خودخواه و قلدر و بی منطق نشان میدهد که باعث آزار همسرانشان میشوند و به طور خلاصه نفوذ فرهنگ غرب و جریان زن سالاری در رسانه های‌ دیداری و شنیداری و مطبوعات، باعث افزایش جسارت و پرخاش زنها نسبت به شوهرانشان شد.

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

و آنها مثل قدیم حاضر نیستند اقتدار مرد را در خانواده بپذیرند.

 

البته این عوامل در ایجاد چنین وضعیتی کاملاً موثرند ، مخصوصاً نقش صدا و سیما را در بروز تنشهای خانوادگی را نمی توان نادیده گرفت.

 

اما عامل دیگری هم وجود دارد که غالباً نادیده گرفته میشود و به نظر می رسد از سایر عوامل مهم تر و تأثیرگذارترست. برای یافتن این عامل مهم که باعث کاهش اقتدار و نفوذ مرد در خانواده های‌ امروزی میشود، لازم است کمی به عقب برگردید، و روش تربیت و شیوه ی رشد پسرها و جوانهای یکی دو دهه ی اخیر در شهرها را مقایسه کنید با شیوه ی تربیت و رشد همین گروه سنی از پسران در دوران پدرها و پدربزرگهایمان.

 

در آن دوره پسربچه ها بعد از این‌که سنین طفولیت و بازیگوشی را طی میکردند به همراه پدر و یا برادرشان مشغول کار می شدند.

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

حتی اگر مدرسه هم می رفتند در ساعات بعد از مدرسه و تابستانها یا پیش پدرشان کار میکردند و یا شاگرد افراد غریبه میشدند و سرکار می رفتند.

 

بعد از اتمام تحصیلات و یا رسیدن به سنین آغاز جوانی باید خدمت سربازی را طی میکردند. سربازی های‌ آن دوران هم که معروف است.

 

سربازها غالباً در شهر های‌ غریب و دور از خانواده و احیاناً نقاط محروم و بدون امکانات و با سختگیری هایی که در گذشته نسبت به سربازها روا می داشتند، سختیها و مشقات فراوانی را تحمل میکردند.

 

در بسیاری از اوقات، جوانان وقتی سربازی را تمام میکردند به دلیل این‌که در سنین کودکی و نوجوانی، شاگردی کرده بودند در یک حرفه و شغل، مهارت نسبی داشتند و آماده ی تشکیل زندگی میشدند.

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

کارکردنهای دوران کودکی و نوجوانی، پسرهای آن دوره را پخته و با تجربه بار می آورد. او یاد می‌گرفت با حقوق اندکی که میگیرد چطور هزینه های‌ شخصیش را بپردازد و چطور پس انداز کند و درآمدش را مدیریت کند.

 

سختی های‌ کار و دوران سربازی او را ورزیده و آماده ی مواجهه با مشکلات بار می آورد.

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

و چون پیش یک نفر بزرگ‌تر و با تجربه تر از خودش شاگردی میکرد، شیوه های‌ سبک کار و تجربه های‌ او را هم می آموخت.

 

دوری از خانه و خانواده، آنهم به مدت های‌ طولانی در مدت خدمت سربازی او را مستقل و مرد میکرد.

 

در بین قدیمی ها یک جمله مصطلح شده بود که می گفتند:

تا کسی سربازی نرود مرد نمی شود اما جوانها ی این دوره و زمانه چطور؟

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

البته در این دوران هم هستند کسانی که با سختی بزرگ می شوند و از ایتدا روی پای خود می ایستند اما کم نیستند آنهایی که دوران کودکی ونوجوانی شان فقط به درس وکلاس کامپیوتر و…می گذرد.

 

سربازی های‌ این دوره هم که تکلیفش روشن است.

 

بیشتر در شهر های‌ محل سکونت و احیاناً فقط در ساعات اداری. تازه با همه ی ی ی این‌ها بسیاری از والدین حاضرند با پرداخت پولهای کلان معافیت پسرشان را بگیرند .

 

اگر درست دقت کنیم می‌بینیم دخترها هم تقریباً همین روال را طی میکنند.

 

البته ممکن است در بعضی از خانواده های‌ مقید، دخترها کمی محدودیت نسبت به پسرها داشته باشند ولی این تأثیری در اصل ماجرا ندارد. دخترها فقط سربازی نمی روند.

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

با توجه به این جریان شما فکر می کنید مردهای این دوره و زمانه در آغاز زندگی چه ویژگیها و برتری هایی نسبت به زنها دارند که زن بتواند او را تکیه گاه خودش بداند و با اطمینان خاطر زندگی و و آینده ی خود را به او بسپارد و نگران هیچ چیز نباشد .

 

بعضی از مردهای امروز تا موقع تشکیل خانواده هیچ سختی و مرارتی را تحمل نکرده اند ، شاید تنها سختی که با آن مواجه شده اند  ، قبول نشدن در دانشگاه باشد.

 

نیاموخته اند چطور درآمدشان را مدیریت کنند.

 

درباره ی شغل و کارشان تجربه ی کافی ندارند.

 

هر چه خواسته اند توسط والدین برایشان فراهم شده و آنها به جای او تصمیم گرفته اند.

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

حضرت امام کاظم«ع» می فرمایند:

« بهتر است بچه، در دوران کودکی با سختی و مشکلات که در زندگی اجتناب ناپذیر است رو به رو شود تا در جوانی و بزرگسالی، صبور و پخته باشد. »

 

همانگونه که امام«ع» فرموده اند کسی که در کودکی با مشکلات برخورد نکرده باشد وقتی به تنهایی مجبور است با آنها مواجه شود آنهم با وجود داشتن زن و فرزند ، سر درگم و کلافه میشود و چنین مردی نمی تواند یک تکیه گاه محکم برای همسرش باشد.

 

نظرات و ایده های‌ چنین مردی ناکارآمد و نپخته است. چون تجربه ی کافی ندارد.

 

حضرت علی«ع» در این مورد مهم فرموده اند: “

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

ارزش ایده و نظر هر انسان به اندازه ی تجربه ی اوست و کسی که از تجربیاتش استفاده کند، میتواند کارهایش را  سروسامان بدهد”.

 

البته منظور از ارائه این مطلب این نیست که مردها از موفقیت در اداره ی زندگی و مدیریت درست خانواده شان ناامید شوند و قافیه را بیش از پیش ببازند.

 

بلکه منظور از طرح این موضوع رسیدن به سه هدف مهم است.

 

یکی این‌که مبادا مردهای امروزی خودشان را خیلی دست بالا بگیرند و با پدرها و پدربزرگهایشان مقایسه کنند، بلکه اگر می خواهند مثل انها باشند باید نقایصشان را رفع و برای بهبود اوضاع کوشش کنند.

 

در ادامه ی این سلسله مقالات نکاتی به استحضارتان میرسد که میتواند برای بهتر شدن وضعیت موثر باشد.

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

دوم این‌که مردها فکر نکنند فرآیند کاهش نفوذ و اقتدار مرد در خانواده امری لازم و اجتناب ناپذیر در این دوره و زمان است و مثل خیلی دیگر از تحولات هیچ گریزی از آن نیست.

 

بلکه اگر درست عمل کنند و برخی نکات را که در ادامه خواهد آمد مدنظر داشته باشند می‌توانند مثل مردهای با وقار و با معرفت قدیمی اداره ی امور زندگی را در دست بگیرند و از احترام کافی در خانه برخوردار باشند.

 

چون شخصاً آرزومندم دوباره در خانواده های‌ ایرانی نظام «مردسالاری منطقی» حاکم شود. 

فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

فقط به این روش است که هم زن و هم مرد از زندگی در کنار هم لذت می برند و پایه و اساس خانواده محکم و استوار می‌ماند.

 

اما هدف سوم از طرح این موضوع اینست که مبادا کاری را که بسیاری از والدین ما انجام دادند و ما را لوس و ناز پرورده تربیت کردند ما هم با فرزندانمان انجام دهیم. بلکه طبق فرمایش امام کاظم«ع» از همان دوران کودکی بچه هایمان را با مشکلات زندگی آشنا کنیم تا درآینده برای رویارویی با زندگی آماده تر باشند .

موفق و مرد و با معرفت باشید

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: