قابل توجه مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم

مجموعه : پزشکی و سلامت
قابل توجه مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم

اخیرا موارد متعددی از بروز كراتیت «التهاب قرنیه »قارچی در بین مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم كه اكثر آنها از محلولی با نام تجاری Renu with MoisureLoc برای ضد عفونی كردن لنزهایشان استفاده می كرده اند مشاهده شده است.

 

اولین موارد ابتلا به این عفونت از آسیا گزارش شده ولی بعدا موارد متعددی از این بیماری در ایالات متحده نیز یافت شد.

قابل توجه مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم

شركت Bausch & Lomb تولید كننده محلول Renu with MoisureLoc از مصرف كنندگان خواسته كه تا تكمیل تخقیقات مربوط به دخالت این محلول در ایجاد این نوع كراتیت از محلول دیگری استفاده نمایند و از فروشندگان نیز خواسته تا این محلول را از قفسه ها گردآوری نمایند.

 

البته این شركت اعلام كرده است كه آن چه كه ذكر شدفقط مربوط به محلول Renu with MoisureLoc میشود و سایر محصولات این شركت و یا محصولاتی كه در خارج از ایالات متحده تولید میشوند را شامل نمی شود.

قابل توجه مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم

با این وجود این شركت از كلیه مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم خواسته تا نكات زیر را رعایت نمایند :

مصرف كنندگان لنز باید مطابق دستورات اپتومتریست یا چشم پزشك خودشان لنزهایشان رابه طور مرتب و با دقت كافی تمیز نمایند.

 

برای تمیز كردن لنز باید آنرا بین انگشتان برای مدت 15 تا 20 ثانیه مالش داد و سپس آنرا بخوبی با سرم نمكی آبكشی كرده و درون جالنزی قرار داد و درون جالنزی را بایك محلول چند منظوره مناسب پر نمود بطوریكه روی لنز را بپوشاند

 

لنزها را باید در جالنزی مناسب نگهداری نمود و هر سه ماه یكبار باید جالنزی را تعویض نمود در طول روز كه لنز مورد استفاده قرار می گیرد در جالنزی باید باز باشد تا در مقابل هوا خشك شود.

قابل توجه مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم

از محصولات مناسبی كه اپتومتریست شما توصیه می كند برای تمیز كردن و ضد عفونی كردن لنزها استفاده كنید .

 

توجه نمایید كه سرم نمكی و قطره های‌ مرطوب كننده نمی توانند لنزها را ضدعفونی نمایند فقط از محلولهای تازه برای تمز كردن و ضدعفونی كردن لنزها استفاده كنید .

 

هرگز محلول استفاده شده را مجددا استفاده نكنید محلول مورد استفاده برای ضدعفونی لنز را باید هر روز تعویض نمود حتی اگر لنزها رابه طور روزانه مورد استفاده قرار نمی گیرند.

قابل توجه مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم

هرگز از آب معمولی و یا سرم سالین دست ساز برای آبكشی لنزها استفاده نكنید.

 

فقط از لنزهایی كه توسط اپتومتریست یا چشم پزشك تجویز می شوند استفاده كنید همه ی ي مردم مستعد استفاده از لنز نیستند در صورت تمایل به استفاده از لنز تماسی با اپتومتریست خودتان مشورت كنید.

 

هرگز لنز تماسی را در دهان قرار ندهید و یا از بزاق برای مرطوب كردن آن استفاده نكنید.

قابل توجه مصرف كنندگان لنزهای تماسی نرم

زیرا بزاق منبع بسیار خوبی از انواع میكروبهاست و می تواند منجر به عفونت گردد.

 

در خاتمه به همه ی ي كسانی كه از لنزهای تماسی استفاده می كنند.

 

توصیه شده است در صورت تجربه هرگونه چشم درد ، ترشح ،قرمزی غیر طبیعی چشم ، حساسیت به نور یا تاری ناگهانی دید بلافاصله به یك اپتومتریست یا چشم پزشك مراجعه نمایید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز