قاچاق خاک حاصلخیز ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس

مجموعه : مجله خبری
قاچاق خاک حاصلخیز ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس

اکثر کارشناسان محیط زیست قاچاق حجم زیادی از خاک حاصلخیز کشور به کشورهای حاشیه خلیج فارس را تایید می کنند. اما هیچ گزارش رسمی از آن منتشر نمی شود و بنا به گفته یک مقام آگاه در سازمان محیط زیست، گزارش های غیررسمی نشان می دهد که سالانه میلیون ها تن از خاک حاصلخیز برخی از مناطق کشور به ویژه خاک «پیت» به ۲ صورت قاچاق از مبادی غیرقانونی و یا در قالب صادرات گل و گیاه از کشور به کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات قاچاق می شود.
 
به گزارش البرز آنگونه که روزنامه خراسان در شماره امروز – شنبه – خود نوشته است بنا به گفته این مقام آگاه و یک عضو هیئت علمی دانشگاه منابع طبیعی، تولید دو سانتی متر خاک ۶۰۰ سال زمان می برد و با قاچاق خاک حاصلخیز به مرور بستر کشاورزی در کشور در معرض نابودی قرار می گیرد. یک مقام آگاه در سازمان محیط زیست که خواست نامش ذکر نشود با تایید قاچاق خاک از کشور به خراسان گفت: خاک اکثر مناطق کشور به جز خاک مناطق شوره زار حاصلخیز، غنی و برای کشاورزی مناسب است.
 
وی افزود:  این در حالی است که کشورهای حاشیه خلیج فارس از خاک حاصلخیز محروم هستند و به همین دلیل کشاورزی در آن جا رونق ندارد. بنا به گفته این مقام آگاه خاک شهرهای شمالی، جنوبی و غربی کشور از جمله خاک های حاصلخیز است. خاک پیت که مرغوب ترین خاک است، خاک های قهوه ای جنگلی و خاک رویشگاه های گونه های گیاهی که دارای مواد آلی قابل توجهی است از جمله خاک هایی است که هر سال میلیون ها تن از آن قاچاق می شود و در کشورهای حاشیه خلیج فارس خریداران بسیاری با قیمت های کلان دارد.

شیوه های خروج خاک ازکشور

وی در پاسخ به این که خاک به چه صورتی خارج می شود و آیا مسئولان از آن بااطلاع هستند، گفت: خاک به ۲ روش عمده قاچاق می شود. اول به صورت قاچاق در قالب بسته که از مبادی غیرقانونی از کشور خارج می شود و مثل تمام کالاهایی که از کشور قاچاق می شود از میزان آن اطلاعی در دست نیست،اما مسئولان می دانند که قاچاق صورت می گیرد. به ویژه درباره خاک «پیت» که مرغوب ترین خاک و محل چند ساله رویش چمن بوده است و دارای مواد آلی بسیار و سبک است.

قاچاقچیان مسئولان را دور می زنند

بنا به گفته این مسئول روش دوم قاچاق در قالب صادرات گل و گیاه است که در این روش که قانونی هم صورت می گیرد قاچاقچیان مسئولان را دور می زنند و چندین برابر نیاز گلدان ،خاک در آن می ریزند و در خارج از کشور نیز گیاه ارزش و اعتباری ندارد و حتی دور ریخته می شود و آن چه در قیمت های بالا خرید و فروش می شود خاک گلدان است. بنابراین می توان گفت به قاچاق خاک جنبه قانونی داده شده است و مسئولان هم کم و بیش از آن اطلاع دارند. وی در مورد مقصد خاک قاچاق گفت:  مقصد این خاک کشورهای حاشیه خلیج فارس است که از نظر خاک بسیار فقیر هستند، که برای کشت و زرع و ایجاد فضای سبز از آن استفاده می شود. همچنین از خاک پیت برای پرورش قارچ استفاده می شود.

بستر کشاورزی در ایران در معرض نابودی

بنا به گفته وی در حالی که با قاچاق خاک از کشور، کشورهای حاشیه خلیج فارس به کشت و زرع محصولات کشاورزی دست می یابند بستر کشاورزی در ایران در معرض نابودی قرار دارد و عواملی همچون قاچاق خاک، فرسایش خاک، کمبود آب و نبود مدیریت موجب از بین رفتن کشاورزی در ایران شده است چرا که بنا بر آمار برای تولید هر سانتی متر خاک حداقل ۶۰۰ سال زمان نیاز است.وی همچنین در پاسخ به این که آیا گزارش های رسمی در سازمان درباره قاچاق خاک و میزان آن وجود دارد، گفت: گزارش رسمی وجود ندارد اما گزارش های غیر رسمی در این زمینه به دست می رسد و حاکی از برداشت بی رویه خاک «پیت» و انتقال آن در قالب صادرات گیاهان به کشورهایی نظیر امارات است.به گزارش مهرسمیه روشنی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل زیست محیطی نیزدرسمینارعلمی زمین پاک درسالن اجتماعات اداره کل محیط زیست استان لرستان با اشاره به این که تولید هر سانتی متر خاک ۵۰۰ تا 700سال زمان می برد نسبت به قاچاق خاک از کشورمان هشدار داد.وی افزود:آب و خاک مهم ترین منابع طبیعی کشورمان محسوب می شود که متاسفانه در طول سال های اخیر به دلایل مختلف در حال نابودی است.روشنی خاطرنشان کرد: هر روزه به دلایل مختلف از جمله فرسایش خاک و قاچاق خاک مقدار زیادی از خاک در کشور از دست می رود.

در خور اشاره است براساس آمار سالانه ۲ میلیارد تن خاک در کشور بر اثر فرسایش از بین می رودو فرسایش خاک در ایران ۵ برابر متوسط کشورهای آسیایی است.

دکتر میرنیا عضو هیئت علمی دانشگاه منابع طبیعی مازندران نیز در این باره به خراسان گفت: جنس خاک کشورهای عربی به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس ماسه ای و آهکی است که امکان رویش هیچ گیاه و حتی فضای سبز در آن وجود ندارد.وی افزود: بنابراین آن ها همواره به دنبال راهی برای ایجاد فضای سبز و تولید محصولات کشاورزی هستند و به این دلیل خواهان و خریدار خاک از سایر کشورها به ویژه ایران که دارای خاک بسیار غنی از نظر مواد آلی و حاصلخیز برای کشت و زرع است، هستند.

قاچاق خاک طی چند سال اخیر رونق یافته است

وی افزود: بین خاک هایی که در ایران وجود دارد خاک استان های آذربایجان، خراسان، مازندران و برخی از شهرهای جنوبی حاصلخیز است که برای آن ها میلیون ها دلار سود اقتصادی در پی دارد.وی افزود:به همین دلیل پدیده قاچاق خاک از ایران به این کشورها طی چند سال اخیر رونق یافته و حتی ممنوعیت های قانونی نتوانسته مانع این امر شود.میرنیا گفت: اما همان طور که ذکر شد خاک اغلب مناطق کشور ما حاصلخیز است که می تواند سود فراوانی را از ناحیه کشاورزی و صادرات محصولات کشاورزی عاید ما کند اما به دلیل کمبود آب، مدیریت نادرست و قاچاق و فرسایش خاک، زنگ هشدار را برای کشاورزی ما به صدا درآورده است.

بنا به گفته این استاد دانشگاه ۶۰۰ سال زمان می برد تا یک سانتی متر خاک تولید شود و در حال حاضر خاکی که میلیون ها سال تولید و حاصلخیزی آن زمان می برد، در غفلت و عدم مدیریت مسئولان به یغما می رود.

وی افزود: قاچاق خاک در کنار سایر عوامل طبیعی نظیر فرسایش خاک بستر کشاورزی در کشورمان را در معرض نابودی قرار داده است.چندی قبل نیز فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان اردبیل گفته بود، قاچاق خاک پیت با رویش گیاهی مراتع همراه خاک، ۲ سال است که در مناطق باغر و سبلان آغاز و باعث خسارت فراوان شده است.علاوه بر این که معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی نیز با اشاره به این که خاک کشاورزی جزو لیست کالاهای ممنوعه صادراتی در گمرکات کشور است گفته بود، تاکنون هیچ گونه صادرات خاک کشاورزی نداشته ایم و اگر هم اقدامی در این زمینه صورت می گیرد غیرقانونی بوده و گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا در این میان مسئول است.

شایان ذکر است سال گذشته نیز بر اساس موافقت نامه قانون قرنطینه ای گیاهی که در مجلس به تصویب رسید، هرگونه جابه جایی گیاهان به همراه خاک ممنوع شد. همچنین براساس این قانون، هر گونه نقل و انتقال خاک و نمونه های گیاهی به سایر کشورها ممنوع است و مادامی که از سوی سازمان حفظ نباتات و وزارت جهاد کشاورزی موافقت نامه ای امضا نشود، قابل صدور به سایر کشورها نخواهد بود.

 

خودکشی سوپر مدلی در منزل معشوقه اش
اخبار فیلمهای نوروزی شبکه دو سیما
دختری که ۱۸سال قبل ربوده شد پیدا شد +عکس
فائزه هاشمی رفسنجانی در ماشین بعد از بازداشت + عکس
دو روز برف و باران در راه هست
سقوط رادیو و تلویزیون لیبی
این دختر کدام دیکتاتور است؟! (عکس)
60 لیتر بنزین 400 تومانی هدیه نوروزی دولت
اتومبیل هفتمین ثروتمند ایران چیست ؟ (+عکس)
لحظه فرار حسنی مبارک + عکس
اینترنت پر سرعت ماهواره‌ای در دستور كار اتحادیه اروپا
امروز یارانه نقدی مرحله دوم واریز شد
کشف راز فجیع‌ ترین قتل در شیراز
واکنش جنتی به درخواست محاکمه موسوی و كروبی
20 سال تجاوز یک آلمانی به فرزندش !! (عکس)
جزئیات واریز بنزین نوروزی اعلام شد !!
رهبرمعظم انقلاب:امریکا تلاش دارد با قانع کردن مردم مصر به دستاوردهای جزئی، آنهارا به خانه بازگردان
تجمع مقابل خانه هاشمی و خاتمی