قاینات هم با لطف احمدی نژاد راه آهن دار شد

مجموعه : مجله خبری
قاینات هم با لطف احمدی نژاد راه آهن دار شد
با حضور رئیس جمهور؛
عملیات احداث خط آهن چابهار- مشهد آغاز شد

خبرگزاری فارس: عملیات احداث خط‌آهن چابهار – مشهد طی مراسمی با حضور محمود احمدی‌نژاد آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به چابهار، در جریان سفر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ‌به ‌چابهار، عملیات ‌احداث قطعه اول خط‌آهن چابهار – زاهدان – مشهد از چابهار به زاهدان به طول 570 كیلومتر كه مصوب ‌سفر دوم هیئت دولت به سیستان و بلوچستان است، دقایقی پیش آغاز شد.

در مراسم اجرای این پروژه در منطقه چابهار، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور، حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری، سیدمجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رئیس‌جمهور و سردار رستم قاسمی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و چند نفر از مسئولان محلی حضور داشتند كه این مراسم به صورت همزمان در شهر زاهدان برگزار شد.

این خط ریلی كه پیمانكار آن قرار خاتم‌الانبیاء(ص) است، از "چابهار " آغاز و با عبور از "ایرانشهر "، "خاش "، "زاهدان "، "نهبندان "، "بیرجند "، "قاین " و "گناباد " از طریق ایستگاه "كالشور " در حوزه شهرستان "تربت حیدریه " به راه‌آهن بافق – مشهد متصل‌ می‌شود و با بهره‌‌برداری از این طرح، سیستان و بلوچستان از چند مسیر به راه‌آهن سراسری جمهوری اسلامی و چندین كشور همسایه ایران متصل خواهد شد.

خط‌آهن چابهار – مشهد 1350 كیلومتر طول، 11 كیلومتر پل و 12 كیلومتر تونل دارد و 3 میلیارد یورو اعتبار برای آن ‌در نظر گرفته شده ‌كه ‌از طریق فروش كارخانجات دولتی تأمین می‌شود.

‌حجم خاكبرداری این پروژه 44 میلیون متر مكعب و حجم خاك‌ریزی آن 40 میلیون متر مكعب است.

طراحی سرعت برای قطارهای مسافربری در این طرح 160 كیلومتر در ساعت ‌و ‌برای قطارهای باری نیز 120 كیلومتر در ساعت است كه به این ترتیب مسیر ریلی زاهدان – مشهد حداكثر در مدت زمان 13 ساعت طی خواهد شد.

‌قطار مسیر چابهار – مشهد می‌تواند بین 3 هزار ‌تا 3 هزار و 500 تن بار را جابه‌جا كند كه امر موجب پهلوگیری كشتی‌هایی با تناژ بالا در ادامه طرح توسعه بندر چابهار می‌شود.

حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری در این زمینه، راه‌آهن چابهار – زاهدان – مشهد را نجات‌دهنده شرق ایران خوانده و گفته بود: با ایجاد این كریدور بندرعباس به سرخس و تفتان متصل ‌و سه راه عبور برای خروج از ایران تعریف می‌شود كه موجب پویایی صنعت و كشاورزی و ارسال نفت و گاز به صورت مستقیم است.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز