در مورد كلسیتریول بدانید

مجموعه : پزشکی و سلامت
در مورد كلسیتریول بدانید

ویتایمن D خودش فعال نیست و شكل فعال ویتامین D كلسیتریول می باشد، نشان داده شده است كه مصرف روزانه كلسیتریول به میزان 0/25 میلی گرم میتواند از دست دادن استخوان پیشگیری نماید و باعث كاهش خطر شكستگی های‌‌ ستون فقرات شود.

 

از آنجایی كه این دارو بسیار قوی می باشد، ممكن است منجر به افزایش سطح كلسیم در خون «هیپركلسیمی» و در ادرار «هیپركلسیوری» شود كه میتواند باعث بروز مشكلات جدی شود.

 

بنابراین لازم است كه در ماه اول و سوم پس از شروع درمان با كلسیتریول و سپس هر 6 ماه یكبار اقدام به انجام ازمایش خون و بررسی سطح كلسیم خون شود.

در مورد كلسیتریول بدانید

در صورتی كه مشخص گردید كه سطح كلسیم خون و ادرار افزایش یافته است باید اقدام به انجام آزمایش خون و بررسی سطح كلسیم خون شود.

 

در صورتی كه مشخص گردید كه سطح كلسیم خون و ادرار افزایش یافته است باید اقدام به توقف مصرف این دارو نمود كه معمولاًًً بعد از یك یا دو هفته سطح كلسیم خون به میزان طبیعی كاهش می‌یابد.

 

عوارض جانبی:

مشكلاتی كه بعلت افزایش سطح خون ایجاد می‌گردند

عبارتند از:

در مورد كلسیتریول بدانید

تهوع، از دست دادن اشتها، استفراغ، یبوست یا اسهال، تشنگی، افزایش بیش از حد ادرار، سردرد و خستگی بیش از حد. مقدار زیاد كلسیم در ادرار میتواند باعث خسته شدن سنگ های‌‌ كلیه شده یا تجمع كلسیم میتواند در نهایت منجر به نارسایی كلیه ها گردد.

 

كسانی كه باید كلسیتریول مصرف نمایند
اكثر پزشكان عقیده دارند كه از كلسیتریول فقط باید در بیماران دچار پوكی استخوانی كه نمی‌توانند هورمون درمانی یا بیفسفوناتها را مصرف كنند، استفاده نمایند.

 

انها به دو دلیل به این كار معتقد هستند. اول اینكه هیچ مدركی وجود ندارد كه نشان دهد مصرف كلسیتریول میتواند باعث كاهش خطر بروز شكستگی های‌‌ مچ دست یا گردن استخوان ران شود.

در مورد كلسیتریول بدانید

در حالیكه هورمون درمانی و بیفسفوناتها میتوانند باعث كاهش خطر بروز آن گونه شكستگی ها شوند.

 

دومین دلیل این است كه انجام آزمایش‌ های‌‌ متعدد خون برای ارزیابی سطح كلسیم خون كه در هنگام مصرف كلسیتریول انجام میشود برای بیماران مشكل میباشد.

 

كسانی كه نباید از كلسیتریول استفاده نمایند
از كلسیتریول نباید در افرادی كه به مریضی هایی دچار هستند كه سطح كلسیم خونشان بالا است استفاده شود.

در مورد كلسیتریول بدانید

همچنین از مصرف كلسیتریول در خانمهای حامله و خانمهای شیرده باید اجتناب شود.

 

اگر سابقه وجود سنگ های‌‌ كلیوی یا هرگونه شواهدی مبنی بر وجود اختلاف در عملكرد كلیدها میباشد باید از این دارو با احتیاط استفاده شود.

در مورد كلسیتریول بدانید

میتوان از كلسیتریول بجای ویتامین D استفاده نمود
نه داروهای حاوی ویتامین D بسیار بی خطرتر از كلسیتریول هستند و باعث حفاظت كافی در مقابل كمبود ویتامین D در افراد سالم می شوند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: