كوچكترین نوزاد جهان

كوچكترین نوزاد جهان

چندی پیش یكی از اتفاقات نادر در دنیای علم پزشكی رخ داد كه توجه بسیاری از متخصصان و دانشمندان این علم را به خود جلب كرد. این حادثه نادر تولد نوزادی بود كه عنوان كم سن‌ترین و كوچك‌ترین نوزاد زنده و سالم جهان را از آن خود كرد. این نمونه یك نوزاد دختر است كه در پنج و نیم ماهگی در كلینیكی در <میامی> آمریكا به دنیا آمد. بر اساس آمار و اطلاعات دانشگاه <یووا> تا به حال نوزادی با سن كمتر از 23 هفته و با این سلامت و شانس زندگی در جهان به دنیا نیامده است. شانس زنده ماندن این نوزاد كه <امیلیا تیلور> نام دارد بعد از تولد با توجه به وضعیتی كه داشت از نظر
پزشكانش بسیار كم بود. <امیلیا> در 24 اكتبر 2006 بعد از 21 هفته و شش روز كه در بدن مادرش به سر برده بود به دنیا آمد.

 تولد زودرس
پزشكان هر چقدر تلاش كردند نتوانستند از تولد زودرس این نوزاد جلوگیری كنند و سرانجام با عمل جراحی سزارین به دنیا آمد. این نوزاد در زمان تولد فقط 280 گرم وزن و 24 سانتی‌متر قد داشت. تقریبا هم‌اندازه یك خودنویس با این حال او می‌‌توانست تحت مراقبت ویژه پزشكان نفس بكشد و با تلاش فراوان گریه می‌‌كرد. مادر <امیلیا>، <سونیا تیلور> می‌‌گوید: ما هر روز لحظه شماری می‌‌كردیم تا بالاخره فرزندمان این آمادگی را پیدا كند تا با ما به خانه بیاید و یك زندگی معمولی را آغاز كند. رشد و تكامل خوب این نوزاد در این چند ماه واقعا پزشكانش را حیرت‌زده كرده است. به‌طوری كه اكنون تقریبا پس از چهار ماه بستری بودن در این كلینیك این آمادگی را دارد كه با والدینش به خانه برود. وزن این كودك هم‌اكنون یك كیلو و هشتصد گرم است. یعنی تقریبا شش برابر لحظه تولدش. <سونیا> اكنون از این‌كه می‌‌تواند فرزندش را با خود به منزل ببرد و مانند بقیه مادرها خودش بدون كمك پزشكان از او مراقبت كند، بسیار خوشحال است و احساس خوشبختی می‌‌كند. او می‌‌گفت اصلا برای من قابل تصور نبود كه او به این زودی بزرگ شود. اگرچه اكنون 1/8 كیلوگرم وزن دارد اما با توجه به شرایطش در زمان تولد برای من یك كودك تپلی و بامزه به نظر می‌‌آید و واقعا او را دوست دارم. <ویلیام اسمالینگ> پزشك متخصص این نوزاد، <امیلیا> را به عنوان كوچك‌ترین و كم‌سن‌ترین نمونه كه تا به حال با آن برخورد كرده، بچه‌ای خارق‌العاده نامید. دكتر در ادامه گفت: مراقبت از <امیلیا> در ماه‌های گذشته برای ما واقعا یك وظیفه ناشناخته و نامعلوم بود چرا كه ما تا به حال از جنینی در این سن كم خارج از رحم مادرش مراقبت نكرده بودیم. ما حتی نمی‌‌دانستیم فشار خون نرمال این جنین باید چند باشد اما حالا با توجه به سرنوشت خوب و باورنكردنی این كودك باید در استاندارد‌های انجمن پزشكی اطفال آمریكا تجدید‌نظر كرد چرا كه تا قبل از این مورد از نظر استانداردهای این انجمن یك كودك كمتر از 23 هفته به عنوان مورد نامناسبی برای زنده ماندن شناخته می‌‌شد اما با این اتفاق باید این استاندارد تغییر كند. امروز ما فهمیدیم كه می‌‌شود به نوزادانی شانس زندگی داد كه تا ده سال پیش شانس زندگی برای آنها غیرممكن بود.
<اسمالینگ> در ادامه گفت: امیلیا بعد از مرخص شدن از بیمارستان می‌‌تواند مانند بچه‌های معمولی در یك تخت معمولی بخوابد و به صورت معمولی تغذیه شده و با شیشه شیر بخورد. قابل توجه است كه امیلیا از طریق لقاح مصنوعی ایجاد شده بود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز