آیا احتمال خرابی در ماشین ظرفشویی دسته دوم بیشتر است؟بخریم یا نه؟

مجموعه : مجله خبری
آیا احتمال خرابی در ماشین ظرفشویی دسته دوم بیشتر است؟بخریم یا نه؟

همانطور که می‌دانید هر روز وسایل جدیدی روانه بازار می‌شوند تا زندگی را آسان‌تر کنند. ماشین ظرفشویی هم یکی از این وسیله هاست که به شما کمک می‌کند در زمان کوتاهی ظرف‌های زیادی را تمیز ‌کنید. به دلیل مزایای زیادی که این وسیله دارد هر روز تعداد طرفداران آن افزایش می‌یابد ولی به دلیل قیمت بالا همه امکان خرید آن را ندارند. در نتیجه به فکر خرید ماشین ظرفشویی دست دوم افتاده و این سوال را می‌پرسند که ماشین ظرفشویی دست دوم بخریم یا نه؟

 

در این مطلب به نکاتی که در زمان خرید باید به آن‌ها دقت کنید پرداخته و به این سوال شما پاسخ می‌دهیم. تا در صورتیکه قصد خرید ماشین ظرفشویی دست دوم را دارید، بتوانید چند سال با خیال راحت از دستگاه استفاده کنید.

 

گنجایش ماشین ظرفشویی چند نفره است؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که ظرفشویی با چه ظرفیتی مناسب‌تان است؟

 

ظرفشویی 6 تا 8 نفره

این ماشین‌های ظرفشویی رومیزی بوده و مناسب‌ترین گزینه برای خانواده‌های کم جمعیت و آشپزخانه‌های کوچک هستند. به دلیل ابعاد کم، می‌توان به راحتی دستگاه را روی ماشین لباسشویی و کابینت جا داد. همچنین در هر بار استفاده، این ماشین‌ها می‌توانند 72 تا 108 تکه ظرف را شستشو دهند.

 

ظرفشویی 12 و 14 نفره

این ماشین ظرفشویی‌ به صورت ایستاده و توکار ساخته می‌شوند. به دلیل گنجایش بالا، این ماشین‌‌ها گزینه مناسبی برای خانواده‌های پرجمعیت یا پر رفت و آمد هستند. همچنین بسته به مدل دستگاه در هر بار استفاده امکان شستن 130 تا 160 تکه ظرف را دارند.

 

آیا قطعات ماشین ظرفشویی قبلا تعمیرات اساسی داشته است؟

اینکه ماشین ظرفشویی دست دومی که انتخاب کرده اید قبلا تعویض موتور داشته باشد و یا پمپ تخلیه ی آن یکبار تعمیر شده باشد می تواند نشانه ی خوبی نباشد. ترجیحا به دنبال ماشین ظرفشویی باشید که ایرادات بزرگ و خرابی های مهمی را تجربه نکرده باشد و قطعات اساسی آن سالم باشند.

آیا احتمال خرابی در ماشین ظرفشویی دسته دوم بیشتر است؟بخریم یا نه؟

عمر ماشین ظرفشویی چقدر است؟

یکی از فاکتورهای مهمی که در زمان خرید ماشین ظرفشویی دست دوم باید در نظر داشته باشید، عمر دستگاه است. در چنین شرایطی به دنیال دستگاه های نو تر باشید تا هم کمتر استفاده شده باشند و هم قابلیت های آنها جدید تر و بروز تر باشد.

 

از سلامت بدنه ماشین ظرفشویی مطمئن شوید

در زمان خرید ماشین ظرفشویی حتما اطراف دستگاه را بررسی کنید تا روی آن خط و خش یا فرورفتگی وجود نداشته باشد. اگر اطراف دستگاه سالم نیست ولی قیمت دستگاه کم است برای خرید آن وسوسه نشوید؛ زیرا ممکن است دستگاه از ارتفاع سقوط کرده یا ضربه خورده باشد.

اگر ماشین ظرفشویی ضربه خورده باشد ممکن است موتور و قطعات مکانیکی داخلی آسیب دیده باشد و بعد از مدت کمی با مشکلات جدی خود را نشان دهد.

 

از درست کارکردن ماشین ظرفشویی مطمئن شوید

در خرید ماشین ظرفشویی ریسک نکنید و حتما قبل از پرداخت هزینه درست کار کردن دستگاه را بررسی کنید. هر دستگاهی برای سالم ماندن به دو چیز احتیاج خواهد داشت، اول استفاده صحیح و دوم نگهداری اصولی. در استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی می توان به استفاده کردن از قرصهای شوینده و مایع شوینده مناسب با ویژگی های دستگاه اشاره کرد. استفاده از قرص های نامرغوب به مرور به دستگاه شما آسیب می زند و همچنین باعث به وجود آمدن بوی بد در ظرفشویی می شوند.

یکی از نکات مهم در نگهداری اصولی ماشین ظرفشویی، سرویس دوره ای و تعمیر به موقع ماشین ظرفشویی است. در سرویس های دوره ای، سرویسکار ماشین ظرفشویی تمام قطعات، لوله های ورودی و خروجی، سیم پیچی ها و.. را بررسی خواهد کرد. اگر مشکلی در یکی از قطعات وجود داشته باشد که تا به حال خودش را نشان نداده، قبل از عمیق شدن خرابی، تعمیرکار متوجه آن شده و تعمیر ماشین ظرفشویی را انجام داده و شما را از تعویض یک قطعه و هزینه آن نجات خواهد داد.

 

آیا احتمال خرابی در ماشین ظرفشویی دسته دوم بیشتر است؟بخریم یا نه؟

اگر صاحب ماشین ظرفشویی دست دومی که شما قصد خرید آن را دارید در نگهداری دستگاه خود غفلت کرده باشد، باید قبل از خرید دستگاه را تست کنید. برای تست دستگاه می‌توانید از چک لیست زیر استفاده کنید:

 

سیم برق و اتصالات دستگاه باید سالم باشد.

قفسه‌های داخلی ظرفشویی نشکسته باشد.

قفل، لولا، لاستیک درب دستگاه ایراد نداشته باشد.

دستگاه روشن شده و فرآیند شستشو را کامل انجام دهد.

آب از مخزن ظرفشویی چکه نکند.

بعد از شستن لکه، کثیفی روی ظرف‌ها باقی نمانده باشد.

ظرف‌ها کاملا خشک شده باشد.

در حین کار از دستگاه صدای ناهنجار تولید نشود.

 

بهتر است حتی بعد از خرید ماشین ظرفشویی دست دوم و قبل از راه اندازی آن از یک تعمیرکار برای بررسی ماشین ظرفشویی خود کمک بگیرید. برای تعمیرات ماشین ظرفشویی در محل می توانید از سایت های خدمات آنلاین استفاده کنید.

 

مصرف انرژی ماشین ظرفشویی را بررسی کنید

ماشین ظرفشویی از وسایلی است که در طول شبانه روز چند بار از آن استفاده می‌شود. اگر مدل ظرفشویی که انتخاب می‌کنید آب و برق زیادی مصرف کند باید پول زیادی برای قبض‌ها پرداخت کنید. در نتیجه بهترین کاری که برای جلوگیری از بالا رفتن هزینه‌ها می‌توانید انجام دهید، خرید ظرفشویی با برچسب انرژی قابل قبول است.

 

قابلیت های ماشین ظرفشویی را در نظر بگیرید

آخرین نکته که پیشنهاد می‌کنیم در زمان خرید مدنظر قرار دهید، توجه به قابلیت‌ها و آپشن‌های دستگاه است. در حال حاضر قابلیت‌های زیادی برای ماشین‌های ظرفشویی وجود دارد. همچنین هر روز به تعداد برنامه‌های دستگاه‌ها اضافه می‌شود، پس حتما در زمان خرید به تعداد برنامه ها و قابلیت‌ها توجه کنید.

 

تکنولوژی و قابلیت‌های ظرفشویی هر روز بیشتر می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه بهترین خرید را داشته باشید در خصوص برنامه‌های ظرفشویی بیشتر تحقیق کنید و در خرید وسایل پر خطر ریسک نکنید. همچنین می‌توانید برای خرید از یک فرد با تجربه یا تعمیرکار کمک بگیرید.