بیماری مالاریای مغزی

مجموعه : پزشکی و سلامت
بیماری مالاریای مغزی

دانشمندانی از انستیتو پاستور و مركز ملی تحقیقات علمی فرانسه در همکاری با پزشکانی از گابن مطالعه ای بر روی مالاریای مغزی در کودکان ساکن در یک منطقه ی آندمیک انجام داده اند.

 

این مطالعه به درک بهتر ما از این شکل وخیم مالاریا کمک شایانی می کند.

 

مالاریای مغزی 20 تا 40 درصد افراد مبتلا به مالاریای فالسیپاروم را گرفتار می کند و در 30 تا 50 درصد موارد کشنده است.

 

این مطالعه نویدبخش راهی برای تکمیل یک تست تشخیصی نیز است که مراقبت بهتر از بیماران را امکان پذیر می سازد. مالاریای مغزی با تب بالا، تشنج و اغماء مشخص می شود.

بیماری مالاریای مغزی

مرگ ومیر بالای این شکل از مالاریا، علیرغم موجود بودن درمان های موثر، تا حدی ناشی از دیر رسیدن بیماران به بیمارستان است و لذا تکمیل تست هایی که قادر به پیش بینی زودهنگام مالاریای مغزی باشند در بهبود مراقبت و نجات جان بیماران سودمند خواهد بود.

 

این مطالعه بر پدیده ایمونولوِیک خاصی متمرکز بود که در این بیماران مشاهده می شود و آن تولید انبوه انواع آنتی بادی ها، بویِژه آنتی بادی هایی بر علیه اجزاء و ملکولهایی خودی مانند گلبول های قرمز DNA و غیره (اتوآنتی بادی ها) بوسیله لنفوسیت های B است.

 

امروزه ما هنوز نمی دانیم که آیا این اتوآنتی بادیها در نتیجه ی مکانیسم های پاتولوژیک وابسته به عفونت است و یا اینکه آنها در روندی مشارکت دارند که به اشکال وخیم مالاریا منتهی می شود.

 

✅ مطالب مشابه : مالاریا

بیماری مالاریای مغزی

این محققان دریافتند که در 90 درصد کودکان مبتلا به مالاریای مغزی، آنتی بادیها بطور اختصاصی پروتئینی را در مغز بنام آلفا- اسپکترین مغزی cerebral alpha-spectrin شناسایی می کنند.

 

آقای پید Pied محقق اصلی می گوید:

آ«ما امروز امیدواریم که این کشف به ما امکان توسعه یک تست تشخیصی را برای مالاریای مغزی بدهد.

بیماری مالاریای مغزی

فرضیه ی ما این است که تولید آنتی بادی بر علیه آلفا- اسپکترین نشانه ی حساسیت و امادگی فرد برای ابتلا به مالاریای مغزی است و تحقیق کنونی ما بررسی همین فرضیه است.

 

اگر ما در فیلد، تستی داشته باشیم که بتواند به ما بگوید آیا یک فرد استعداد ابتلا به مالاریای مغزی را دارد یا خیر، می تواند به ما در بهبود درمان وی کمک چشمگیری کندآ».

 

این مطالعه همچنین عرصه ی تازه ای در تحقیقات مالاریا گشوده است و آن شناخت نقش اتوآنتی بادیهای ضد آنتی ژنهای مغز در ایجاد این بیماری است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: