محمدرضا گلزار اکنون كجاست؟

10 سال پیش در چنین روزهایی شایعه‌ای در محافل سینمایی دهان به دهان نقل می‌شد؛ داستان گیتاریست گروه آرین كه با حمایت یك سوپر‌استار ، تجربه سینمایی خود را می‌خواست آغاز كند.

محمدرضا گلزار اکنون كجاست؟

از تهیه‌كنندگانی می‌گفتند كه از شرط‌گذاری سوپراستار معروف برای دادن نقش اول به گیتاریست جوان آرین عصبانی بودند و حتی قراردادشان را لغو كرده بودند اما سماجت آن سوپراستار جواب داد و آن گیتاریست جوان و خوش‌قیافه راهی سینما شد؛

اتفاقی كه سینمای تجاری ایران هرگز از آن متضرر نشد. در بهمن سال 81 تماشاگران اولین بار او را در فیلم "شام آخر" فریدون جیرانی دیدند.

 

به گزارش تکناز به نقل از "كافه سینما" به نقل از روزنامه "هفت صبح" بر مقدمه مطلبی با عنوان "محمدرضا گلزار كجاست؟" افزوده است:

 

در مقابل هانیه توسلی و كتایون ریاحی. نامش محمدرضا گلزار بود، با چهره‌ای معصوم كه بلافاصله همراهی تماشاگر را به دست می‌آورد و بیانی متوسط…او جای خالی سوپر‌استار مرد در سینمای تماشاگرپسند را به سرعت پر كرد؛ كاری كه هیچ‌كس حتی بازیگران ماهرتر و قدرتری مثل فروتن ،عرب‌نیا و رادان نتوانستند انجام دهند. در یك دهه‌ای كه متعاقب شام آخر آمد، نام گلزار همواره مترادف اقبال تماشاگران و موفقیت فیلم در گیشه بود. او یك تنه میلیاردها تومان سود برای سینمای ایران درآمد داشت و البته دستمزدهای نجومی خودش هم شهره آفاق شده بود؛ مثل (مبلغی) كه برای یك هفته كار در "دموكراسی در روز روشن" گرفت یا دستمزد نجومی‌اش برای بازی در سریال "ساخت ایران". مهندس و گیتاریست سابق‌، بچه محله اندیشه عباس‌آباد ،در این یك دهه، جزیره اطمینان دریای متلاطم سینمای ما بود. جلوتر از مهناز افشار و امین حیایی و الناز شاكردوست.

 

او به ندرت نقش‌آفرینی متمایزی انجام داد (به جز بوتیك). به لحاظ هنری برخلاف رادان و فروتن و حامد بهداد و شهاب حسینی كوچكترین جاه‌‌طلبی سینمایی‌ای نداشت. مهناز افشار از یك همبازی مناسب گلزار تا سطح بهترین بازیگران زن سینمای ایران پیش رفت اما گلزار در همان دایره قدیم چرخ می‌زد. شاید تن‌آسا بود…شاید هم سینما دغدغه اصلی‌اش نبود…شاید هم این تله تهیه‌كننده‌ها بود تا گلزار آن شمایل مردم‌پسند معمول را رها نكند. هرچه بود تماشاگران دوستش داشتند حتی به قیمت اینكه بسیاری او را نماد احیای سینمای فارسی می‌دانستند.

 

اما شاید دوره او هم تمام شده باشد. پس از شكست پروژه سریال شبكه خانگی ساخت ایران ،آخرین فیلم او "تو و من" با یك فروش حقیرانه آخرین نفس‌هایش را در سینماهای تهران می‌كشد. با فروش روزانه كمتر از كمدی جنگی ضد گلوله. با فروشی معادل یك دوازدهم كلاه قرمزی در هر روز؛ آن هم در فیلمی كه سازندگانش در همه زمینه‌ها سنگ تمام گذاشته‌اند.

 

از میكس الناز شاكردوست و بهنوش بختیاری گرفته تا غمزه‌های گل درشت و كرشمه‌های پر آب و تاب و البته فامیل بازی درجه یك ! دوران گلزار تمام شده است؟ پس از یك دهه؟ بازیگر 37 ساله سینمای ما در سنی كه همه ستارگان بزرگ تازه قدرت نمایی اصلی‌شان شروع می‌شود به حاشیه سینما خواهد رفت؟ راستی گلزار الان كجاست؟

منبع : كافه سینما