مزایا و معایب استفاده از پتو سرامیکی

مجموعه : رپورتاژ آگهی
مزایا و معایب استفاده از پتو سرامیکی

پتوی نسوز سرامیکی یکی از پرکاربردترین مواد در صنایع مختلف است که ویژگی‌های فوق‌العاده متعددی دارد. در این مقاله با پتوی سرامیکی، مزایا و معایب استفاده از آن آشنا می‌شوید.

 

پتوی نسوز سرامیکی چیست؟

پتوی نسوز سرامیکی که با نام پتوی نسوز صنعتی نیز شناخته می‌شود یک محصول نسوز، عایق حرارت و انعطاف‌پذیر است که در صنایع مختلف بسیار کاربرد دارد. در تولید پتوی نسوز از الیاف سرامیکی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. این الیاف طی یک فرآیند خاص بدون استفاده از چسب و با استفاده از اتصالات مکانیکی داخلی (فرآیند سوزنکاری)، تولید می‌شوند. پتوی نسوز صنعتی در ضخامت و تراکم‌های مختلف تولید می‌شود که بسته به کاربردشان، در صنایع مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

این پتوها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که باعث کاربرد متعدد آن‌ها در صنایع مختلف شده‌اند. تنظیم دما از ویژگی‌های مهم پتوهای سرامیکی است. در واقع این پتوها دارای تکنولوژی تنظیم دما هستند و می‌توانند در صنایع مختلف باعث ایجاد بهینه‌ترین شرایط شوند.

مزایای پتوی نسوز صنعتی

مزایای پتوی نسوز صنعتی

همانطور که گفته شد، پتو سرامیکی به دلیل ویژگی‌های فوق‌العاده‌شان در کاربردهای مختلف قابل استفاده هستند و برای به‌کار بردن آن‌ها غالبا محدودیتی وجود ندارد. در واقع این پتوها مزایای متعددی دارند که این مزایا عبارتند از:

 

پتوهای سرامیکی خاصیت ارتجاعی بالایی دارند. به همین دلیل به سادگی می‌توانند در بدنه بویلرها مورد استفاده قرار گرفته و محدودیتی برای شکل بویلر ایجاد نمی‌کنند. همچنین در حرارت‌های بالا به سادگی جمع نمی‌شوند.

 

این پتوها در اشکال و ابعاد مختلف قابلیت برش دارند و این مسئله کاربرد آن‌ها را در صنعت آسان‌تر کرده است. از طرفی به واسطه این قابلیت بسیار سریع و آسان نصب شده و نصب آن‌ها نیاز به ابزار خاصی ندارد.

 

میزان ذخیره گرمایی این پتوها بسیار کم است و همین ویژگی باعث می‌شود که از انتقال حرارت ناخواسته جلوگیری شود. علاوه بر آن، پس از قطع منبع حرارت نیز پتوهای سرامیکی به سرعت و به سادگی گرمای خود را از دست می‌دهند.

معایب پتوهای سرامیکی

ذخیره‌سازی کم دما در پتوهای سرامیکی در کنار اینکه باعث گرم و سردشدن سریع‌تر برای افزایش بازده می‌شود، همچنین کاهش مصرف سوخت و هزینه‌های کمتر عملیات را در پی دارد.

 

هدایت حرارتی این پتوها پایین است و در دمای بالا اتلاف گرمای بسیار کمی‌ دارند.

 

علاوه بر اینکه پتوهای سرامیکی عایق حرارتی بسیار مناسبی محسوب می‌شوند، می‌توانند به عنوان یک عایق صوتی مطلوب نیز مورد استفاده قرار بگیرند و در تصفیه شیمیایی نیز کاربرد زیادی دارند. همچنین این الیاف به عنوان پایه کاتالیست در اگزوزها نیز به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

این پتوها در مقابل مواد شیمیایی، اکسایش و کاهش مقاومت بالایی دارند و در واکنش با دیگر مواد شیمیایی نیز مقاومت مناسبی از خود نشان می‌دهند. در واقع دارای پایداری شیمیایی بالایی هستند و در مقابل اغلب اسیدها و بازهای قوی مقاوم می‌باشند.

 

محیط‌های حاوی آب و روغن روی خواص شیمیایی الیاف سرامیکی تاثیر منفی نمی‌گذارند؛ اما آب باعث می‌شود هدایت حرارتی این پتوها افزایش پیدا کند.

 

پتوی نسوز سرامیکی قابلیت شکل‌پذیری بالایی داشته و وزن کمی ‌دارد. به همین دلیل در کاربردهای مختلف قابل استفاده است.

 

پتوهای نسوز سرامیکی برای آزبست‌ها نیز یک جایگزین مناسب و راحت محسوب می‌شوند و معایب آزبست‌ها را ندارند و همانند آن‌ها سمی‌ نیستند.

 

پتوهای سرامیکی وزن سبکی داشته و قابلیت نصب سریع دارند.

 

این پتوها به شوک‌های حرارتی مقاوم هستند. در واقع برخلاف سبک‌بودن این پتوها، می‌توانند تغییرات دمایی زیادی را تحمل کنند و در سیکل‌های پخت کاملا انعطاف‌پذیر هستند.

 

علاوه بر اینکه این پتوها قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند، از استحکام کششی بالایی نیز برخوردار می‌باشند.

معایب پتوهای سرامیکی

معایب پتوهای سرامیکی

برخلاف مزایای متعدد و فوق‌العاده‌ای که این پتوها دارند، از معایب جزئی و کمی‌ برخوردار می‌باشند. این پتوها در محیط‌های به شدت اسیدی یا بازی مقاومت بالایی از خود نشان نمی‌دهند. همچنین هزینه استفاده از آن‌ها کمی‌ بالا است. از طرفی، در استفاده از این پتوها باید موارد ایمنی رعایت شود تا برای انسان نیز خطری به همراه نداشته باشند. زیرا الیاف به‌کار رفته در این پتوها بسیار تیز هستند و ممکن است پوست را تحریک کنند. همچنین ذرات تیز این پتوها غالبا دستگاه تنفسی را دچار حساسیت می‌کند. در این‌صورت برای جلوگیری از این مشکلات باید در استفاده از پتوی سرامیکی دقت کرده و باید موارد ایمنی را رعایت کرد. برخی از مهم‌ترین موارد ایمنی هنگام استفاده از پتوهای سرامیکی عبارتند از:

 

  • در استفاده از پتوهای سرامیکی بهتر است از لباس‌های آستین بلند و دستکش استفاده شود.
  • همچنین برای جلوگیری از استنشاق گرد و غبار بهتر است از محافظ سر و چشم مانند ماسک‌های تنفسی استفاده شود.
  • بهتر است در هنگام کار با این مواد از کشیدن سیگار و یا خوردن و آشامیدن خودداری شود.
  • در صورتی که نیاز به تمیزکاری و یا جاروکشیدن وجود داشته باشد بهتر است برای این منظور از آب استفاده شود و حتما فیلترهای ذرات معلق با کارایی بالا حین تمیزکاری مورد استفاده قرار بگیرند.
  • در صورت تماس با این مواد، باید دست‌ها را با آب و صابون شستشو داد و در صورت تماس زیاد نیز باید لباس‌ها به طور مرتب شستشو داده شوند.
  • محل نگهداری و دپوی محصولات حاوی الیاف سرامیکی اعم از پتوهای سرامیکی باید کاملا تمیز باشد تا از تجمع ذرات جلوگیری شود.
  • پتوهای سرامیکی نباید به طور مداوم و بیش از حد سوراخکاری و یا قطعه قطعه شوند.

 

اگر این موارد همراه با دستورالعمل‌های تولیدکننده محصول رعایت شوند، استفاده از پتوهای سرامیکی معایبی به همراه نخواهد داشت. در نتیجه، مزایای استفاده از پتوی سرامیکی بسیار بیشتر از معایب استفاده از این پتوها است و به همین دلیل کاربردهای فوق‌العاده‌ای در صنایع مختلف دارند.

برچسب‌ها: