مشخصات خودروی مزدا 3 + تصاویر

مشخصات خودروی مزدا 3  + تصاویر
گروه بهمن پس از گذشت بیش از 10 سال از ارائه اولین خودرو سدان خود، مزدا 323 و بعد از دقیقاً 3 سال از ارائه محصول شگفتی ساز مزدا 3 خود، در پی دوباره خوانی این قصه پرطرفدار در ابتدای سال 1389 یک هدیه باشکوه و روز آمد به تمام شیفتگان داستانهایش تقدیم می کند و آن چیزی نیست جز واقعیتی به نام مزدا 3 جدید.

 

نسل دوم مزدا 3 

شرکت مزدا در اوایل قرن بیست و یکم با نگاهی متفاوت به بازار خودرو با در پیش گرفتن استراتژی تازه ای ، به خودروهای سری کامپکت خود جان تازه ای بخشیده و طراحی مزدا 3 به عنوان جایگزین نسل پنجم مزدا 323 و بر مبنای پلت فرم مشترک با فورد بنا نهاده شد.

نسل اول مزدا 3 با مفهومی از خود رو کامپکت و اسپرتی متولد شد و هنگامی که در سال 2003  در بازارهای اروپا عرضه شد لذت و کیفیت رانندگی بسیار متفاوتی را به نسبت خودروهای هم کلاس خود ارائه کرد و عملاً انتظارات مشتریان را بسیار بالا برد و با طراحی پویا و دینامیکی ، بالانس عالی ، عملکرد رانندگی و پایداری بسیار مناسب چهره متفاوتی از خود را به نمایش گذاشت و بدین ترتیب توانست مشتریان زیادی را به خود جلب کند. این چهره جدید باعث افزایش تولید و فروش شد به طوری که تاکنون نزدیک به 8/1 میلیون دستگاه از این خودرو در زمان تولید آن به فروش رفته و در واقع از هر 3 مزدای فروخته شده شرکت مزدا، یکی مزدا 3 بوده است که از نظر کیفی، با اذعان کارشناسان و خبرگان صنعت خودرو ، این مدل یکی از برترین خودروهای کامپکت کلاس C شناخته شد و 94 جایزه بین المللی را از سازمانهای مختلف از آن خود کرد.

اما با این وجود بازار خودرو به سرعت در حال تغییر است و در این میان رقابت باعث می شود تا موفقیت های امروز ، فردا فروغ چندانی نداشته باشد،  بنابراین لازم است در هر مرحله تکنولوژیهای مطمئن تر و پیشرفته تری بکار گرفته شود.

در سال 2009 مزدا، اشتیاق خود را برای توسعه تکنولوژیهای مرتبط با خودرو ، رسیدن به افق های جدید را با معرفی شعار زوم – زوم نشان داد.

این معرفی باور طراحان مزدا را بیان می کرد که تنها راه رسیدن به سطوح بالاتری از لذت رانندگی این است که نه تنها باید طراحی ها و عملکردهای خودرو را بالا برند بلکه باید به شدت و حتی سخت تر کارکنند تا عملکردهای زیست محیطی و ایمنی خودرو را نیز با انجام نوآوری های لازم بهبود بخشند و بدین ترتیب با آرمان رسیدن به چنین تغییراتی در بازار مزدا 3 جدید و با هدف خودرو کامپکت و اسپرتی هیجان انگیزی که نهایت لذت رانندگی را ایجاد می کند، پروژه مزدا 3 جدید در دستور کار قرار گرفت.

مدیر پروژه مزدا 3 "یوشی یوکی مائدا" اهداف بلند پروازانه ای را برای خودرو بسیار محبوب مزدا بنیاد نهاد و گفت:" ما برای پیشبرد اهداف زوم زوم مصمم شده ایم احساس جدیدی از رانندگی و نگرش تازه ای که در دل مزدا 3 جدید نهفته است را همراه با  احساس شعف و آرامش درهنگام حرکت و رانندگی برای رانندگان به ارمغان آوریم تا حتی با نگاه به خودرو خود هم از بیرون لذت ببرند."

مائدا اضافه می کند که : "در ابتدا من محکم و استوار در مقابل تیم طراحی و توسعه ایستادم تا قبل از شروع پروژه اعضاء کاملاً اهداف را درک کنند، این هدف گذاری با حضور تمامی اعضای تیم بر این مبنا بود که در جهتی یکسان همکاری را برای حرکت انتخاب کنیم و در نهایت موفق شدیم مزدا 3 جدید را به عنوان خودرویی جهانی که برازنده عصر جدید صنعت خودرو سازی است، معرفی کنیم.

آنچه را که به دنبال آن بودیم این بود که چهره اسپرتی و پرمعنای مزدا 3 جدید در نگاه اول نفس ها را در سینه حبس کند و هنگام باز کردن درها و نشستن پشت فرمان، اشتیاق برای تجربه لذت رانندگی، قلب شما را به هیجان آورد من کاملاً مطمئنم که مزدا 3 جدید دوباره انتظار مشتریان را بالا خواهد برد و مطمئناً تقاضای بیشتری از مدلهای همسان خواهد داشت.»

مشخصات خودروی مزدا 3  + تصاویر

محصولی متفاوت

6 سال بعد از اینکه شرکت خودرو ساز مزدا ، یکی از خودروهای پرفروش یعنی مزدا 3 خود را عرضه کرد سری جدید این خودرو مزدا 3  جدید برای نخستین بار مهمان خانواده های ایرانی شد . مزدا3 جدید جایگاه خود را با بهره وری از آخرین دستاوردها و نوآوری های صنعت خودرو پیشرفت وتکنولوژیک در میان بهترین ها قوی تر کرد تا ظاهر ، امکانات و عملکرد بی نظیری را ارائه دهد. سری جدید مزدا 3 طبق استراتژی بهینه سازی مصرف سوخت و مقرون به صرفه بودن ساخته شده و همین امر باعث می شود تقریباً پیشتاز در کاهش آلایندگی در بین هم ردیفان خود باشد.

مهندس مهرداد امینی مدیر روابط عمومی گروه بهمن با اشاره به این نکته که اصولاً هر محصولی در شرکت مزدا یک دوره شروع و پایانی را طی می کند، می گوید:

مزدا 3 جدید در واقع دوره جدید مزدا 3 فعلی را طی خواهد کرد طراحی و ساخت بدنه مزدا جدید تا حدودی به طراحی مزدا 3 موجود وفادار مانده است اما فضای داخلی ، آپشن ها و تجهیزات خودرو تا حدود زیادی تغییر کرده و البته این با خودروهای فیس لیفت شده که تغییرات محدودی در ظاهر آنها ایجاد می شود، کاملاً متفاوت است. این یک محصول جدید است در خط تولید مزدا 3 با پلت فرم ثابت اما طراحی داخلی و خارجی آن به کلی عوض شده است.

وی همچنین در زمینه تعداد و تیپ های این محصول جدید گروه بهمن یادآور می شود: "مزدا 3 جدید در دو مدل هاچ بک و سدان تولید خواهد شد که هر کدام از آنها با دو تیپ بالا و پایین ارائه می شوند البته این احتمال وجود دارد که مدل سدان آن با 3 تیپ عرضه شود. دیگر اینکه تمام آپشن های مزدا 3 فعلی در مزدا 3 جدید نیز حفظ شده است ضمن اینکه آپشن های جدید و ارتقاء یافته نیز در این محصول جدید مشاهده می شود. وجه تشابه این دو خودرو نیز در قوای محرکه و یک سری از تجهیزات داخلی است، اما نمای خارجی آنها کاملاً متفاوت طراحی شده است."

قدرت را با یک بار راندن تجربه کنید

طراحی اسپرت و بی نظیر مزدا 3 جدید درهای زیادی را به روی علاقمندان به خودرو می گشاید ، علاوه بر این قلب تپنده مزدا 3 جدید همان موتور قدرتمندی است که بر روی مزدا 3 فعلی نصب شده که می تواند تا 148 اسب بخار(حد اکثر قدرت) قدرتی تولید کند که خودرو را با حالتی سبکبال در جاده ها به حرکت در می آورد و زمان بندی متفاوت حرکت پیستون ها به حداکثر سازی عملکرد خودرو کمک می کند.

همه اینها را در کنار سیستم تعلیق دینامیک مزدا قرار دهید تا بتوانید بهترین میزان لذت از رانندگی با یک مزدا  3جدید را تصور کنید . علاوه بر این ، سیستم تعلیق عقب خودرو نیز کنترل فوق العاده ای را در پیچ جاده ها به راننده هدیه می دهد و از هر گونه شوک برای بدنه خودرو  در چاله ها و دست انداز ها جلوگیری می کند.

گشتاور این خودرو نیز 187 فوت در 4 هزار دور در دقیقه تعیین شده است.

مزدا 3 جدید ( سدان و هاچ بک ) هم از فاصله محوری 2640 میلیمتری برخوردار بوده و وزن خالص آن 1310 کیلوگرم اندازه گیری شده ضمن اینکه فاصله چرخهای جلو و عقب آن به ترتیب 1535 و 1515 میلیمتر در نظر گرفته شده است. همچنین مزدا 3 جدید سدان و هاچ بک عرض و ارتفاعی به ترتیب 1755 و 1470 میلیمتر عرضه شد. این در حالی است که طول مزدا 3 جدید سدان 4580 میلیمتر و طول هاچ بک آن 4460 میلیمتر است.

روی این خودرو جعبه دنده 5 سرعته اتوماتیک نصب شده که می توان آن را به دستی نیز تغییر داد. کسانی که ترجیح می دهند در ترافیک های شهری از شر کلاچ و ترمز و گاز خلاص شده و آسایش بیشتری برای پاهایشان فراهم کنند می توانند از جعبه اتوماتیک این خودرو استفاده کنند اما اگر راننده ای هستید که تمایل دارید تا به رقابت با شوماخر بپردازید به شما توصیه می شود تا از جعبه دنده 5 سرعته دستی این خودرو ا ستفاده کنید تا به کمک آن سرعت خود را مطابق میل تان تنظیم کند و حداکثر لذت را از رانندگی ببرید.

مقاوم چون زره

در طراحی این دو مدل ( هاچ بک و سدان) مزدا 3 جدید وقت زیادی صرف شد تا باور کنید که این یک مزدای معمولی نیست بلکه انقلابی در طراحی خودروهای همکلاس خودش است پس تصورات خود را از یک مزدا ، تغییر و انتظارتان را افزایش دهید،  مزدا 3 جدید آمده است که سر نشینان خود را شگفت زده کند پس می توانید با خیال راحت روی عملکرد فوق العاده آن حساب کنید.

افزایش استحکام ساختار بدنه و کاهش ضریب ایرو دینامیکی به عملکرد مزدا 3 جدید کمک شایانی کرده است. با توجه به اینکه مزدا 6 دارای یکی از محکمترین ساختار بدنه در تمام خودروهای مزدا به شمار می آید تجربه و درسهای آموخته شده در توسعه این خودرو ( مزدا 6 ) ، در طراحی  و توسعه مزدا 3 به کار گرفته شده است.

ساختار بدنه مزدا 3 جدید محکمتر و کمی سبک تر از مدل قبلی با فولاد با استحکام بالا ساخته شده است.همچنین طراحی محکم درب ها باعث آب بندی مناسب و موثر آنها در برابر هوا و صدای خارجی شده است.اصلاح منحنی های ستونهای جلو خودرو، آینه های جانبی، برف پاک کن های جلو و چراغهای عقب باعث شده تا 6 درصد، کاهش در صدای باد ایجاد شود. ضریب دراک 29 % که به وسیله مهندسین مزدا به دست آمده یکی از پایین ترین ضرایب ایرودینامیکی در خودروههای هم کلاس مزدا 3 است که باعث کاهش مصرف سوخت و بازده بیشتر آن در اتوبان می شود.

همچنین جلو پنجره کوچک این خودرو با سایر ویژگی هایش دارای هماهنگی است، به طوری که این روزها کم کم به سمبلی در محصولات مزدا تبدیل می شود که زیبا و مناسب و با ویژگی های چهره یک خودروی امروزی است.

امینی در ادامه به مقاومت ارتقاءکیفی بدنه این خودرو جدید اشاره می کند و می گوید:

"ساختار بدنه خودرو با تغییراتی در نوع ورقه آلیاژی محکم تر شده، تا به قابلیت جذب انرژی بهتر، استحکام بالاتر و ایمنی بیشتر ارتقاء یابد، از سوی دیگر بهره گیری از فناوری های جدید در طراحی بدنه و شاسی، باعث شده تا در تصادفات، بیشتر انرژی ناشی از برخورد، توسط شاسی جذب شده و کمترین آسیب به سرنشینان وارد آید."

مشخصات خودروی مزدا 3  + تصاویر

فضای چشم نواز داخلی

همانطور که نگاه کردن به ظاهر این خودرو از بیرون باعث مسحور شدن هر بیننده ای می شود طراحی داخل  کابین مزدا 3 جدید هم به نحو خیره کننده و هنرمندانه ای صورت گرفته است به طوری که می توان گفت در این بخش مزدا 3 جدید با دستی پر آمده است.

با ورود به داخل کابین اولین چیزی که خودنمایی می کند ادوات و دکمه های آن است که با وجود تعدد، شما را سردرگم نخواهد کرد چرا که هریک در بهترین مکان قرار گرفته اند . قرارگرفتن تجهیزات در نزدیکترین و بهترین حالت نسبت به راننده ، ترتیب قرار گیری کنترل ها و ادوات داشبورد، به صورتی در زیر یکدیگر جای گرفته اند که زیبا و چشم نوازند . دکمه ها و کنترل ها هم از کیفیت مناسبی برخوردار بوده و از نظر ظاهر نیز در حد قابل قبولی قرار دارند. نکته مهمی که در مورد محیط داخلی وجود دارد این است که کاملاً با هدف رفاه راننده و سرنشینان متمرکز شده است به طوری که وقتی داخل این خودرو می نشینید اصلاً احساس بدی به شما دست نمی دهد زیرا با ارتفاع سقفی بالغ بر 1470 میلیمتری ، این خودرو برای افراد بلند قد هم جای کافی در نظر گرفته است ضمن اینکه با داشتن عرض 1755 میلیمتری و فاصله محوری 2640 میلیمتری جای پای زیادی نیز برای همه سرنشینان فراهم کرده که مزدا3 جدید از این نظر نیز برای خانواده های ایرانی بسیار مطلوب است.

داشبورد این مدل خودرو از انحنای ویژه و چشم نوازی به سمت کناره های اتاق بهره جسته است . شیب داشبورد طوری طراحی شده که مشخصه های عملکرد را بهبود بخشیده ، ضمن اینکه یک نقطه جذاب کانونی برای راننده فراهم می کند. همچنین برخی  دکمه های کنترلی بر روی فرمان این خودرو تعبیه شده اند.

می توان گفت داخل مزدا 3 جدید براساس مدل مفهومی روابط انسان – ماشین طراحی شده، و همه اطلاعاتی که یک راننده نیاز دارد به راحتی در یک محدوده متمرکز قابل دسترس و درست همتراز با جاده، در نگاه راننده قرار دارد. یک صفحه نمایش چند منظوره در سیستم های پخش ، دسترسی آسانی به اطلاعات لازم در حال حرکت را فراهم می کند که برای کاهش هرچه بیشتر انحراف نگاه راننده در مرکز داشبورد تعبیه شده است.

در بخش نور پردازی داخلی نیز یک سیستم هوشمند در داخل کابین، روشنایی لازم برای اتاق و ایجاد احساس آرامش سرنشینان را فراهم می کند به طوری که به محض ورود به داخل خودرو بر مبنای برنامه ریزی انجام شده، نور داخل افزایش می یابد و چراغهای زیر پا و لامپ های دستگیره به ترتیب روشن و نوعی خوشامدگویی را به راننده القا می کند. سپس نور چراغهای داشبورد و سیستم پخش روشن می شوند . همچنین هنگامی که سرنشینان جلو، دکمه ای از سیستم پخش یا تهویه مطبوع خودرو را لمس می کنند یک تغییر در نور پردازی آنها نشان می دهد که سیستم آماده دستور گرفتن و گوش به فرمان است.

خودرویی با امکاناتی قابل قبول

طراحی مناسب فرمان مزدا 3 جدید تسلط کافی راننده به جاده را ممکن می کند. فرمان پذیری این خودرو سریع تر است و حتی تا حدود زیادی حساس به نظر می رسد ولی مانند سیستم تعویض دنده، وقتی این حقیقت را متوجه شوید که از خیلی از فراز و نشیب ها و پیچ ها، بدون نیاز به حرکت زیاد فرمان، می توانید عبور کنید آن وقت می توانید از این ویژگی خودرو به عنوان یکی از نقاط قوت آن یاد کنید.حالا اگر دوست دارید پایتان را روی پدال گاز فشار دهید، می توانید با خیال راحت به صندلی های خود تکیه داده و از حرکت فوق العاده و سرعت بالای این خودرو لذت ببرید . فرمان الکتروهیدرولیک مزدا تحت فرمان شماست تا حس اطمینان از فرمان پذیری را همراه با کمک، شما به رانندگی شما پیشکش کند.

علاوه بر همه اینها صندلی های مزدا 3 جدید یکی از ویژگی های برجسته آن است صندلی هایی که هنگام خستگی می توانید با خیال راحت به آن تکیه دهید. صندلی های گرم شونده جلو با طراحی مناسب، کاملاً راحت و جادار است به حدی که بعد از جای گیری در آن به سختی حاضر به ترک کردن چنین جای گرم و نرمی خواهد شد. این نوع صندلیها برخلاف مزدا 3 فعلی که تنها سیستم گرم کن صندلی را در تیپ های 2 و 3 جای داده است که صرفاً به صورت کلید خاموش و روشن فعال است در مزدا 3 جدید با شاهکاری نو نمایان شده، از این رو شرکت مزدا به فکر همه کسانی که به دنبال آسایش و راحتی هستند بوده و در مدل جدید مزدا 3 خود در همه تیپهای آنها سیستم گرم کن صندلی را با قابلیت تنظیم درجه حرارت در صندلی، برای سرنشینان جلو فراهم کرده است.

همچنین نشیمن صندلی جلو نزدیک به یک اینچ نسبت صندلی مزدا 3 فعلی برای راحتی و آسایش سرنشینان بزرگتر شده است. البته پوشش چرم در نظر گرفته شده برای صندلیها در تیپ های بالا هم به زیبایی و راحتی کابین کمک شایانی کرده است. به هر حال طراحان مزدا برای فضای داخلی هم سنگ تمام گذاشته اند و فضای داخلی را به قدری جادار طراحی کرده اند که فکر می کنید در یک خودرو شاسی بلند نشسته اید. صندلی هایی که مجهز به پشتی مخصوص برای شانه های سرنشینان است در دو مدل پارچه ای و چرمی قابل انتخاب است و با توجه به این که ارتفاع قابل تنظیم دارند، راحتی فوق العاده ای به سرنشینان می دهند که همگی نشان دهنده یکه تازی این خودرو در راحتی و لوکس بودن آن است. ماجرا به همین جا ختم نمی شود قابلیت دیگری که در خودرو مزدا 3 جدید فراهم شده تقویت سیستم گرم کننده و خنک کننده ( air-condition  ) آن است که در مدل فعلی مزدا 3 این سیستم به شکل اتوماتیک است در حالی که در مدل مزدا 3 جدید، این سیستم، به صورت دوبل ( اتوماتیک کلایمت کنترل ) ارائه شده است به طوری که سیستم گرم کننده و خنک کننده آن می تواند دو منطقه حرارتی را همزمان پوشش دهد به این صورت که یک طرف فضای داخلی ماشین می تواند برای سرنشینان درجه حرارت خنک و طرف دیگر درجه حرارت معتدل را فراهم کند یا یک سمت خودرو این سیستم روشن و سمت دیگر خاموش باشد.

خیالتان راحت، سیستم هوشمند مراقب همه چیز است

با مزدا 3 جدید نه تنها لذت رانندگی را احساس می کنید بلکه سطح بالای مانور پذیری این خودرو بهترین حمایت را از شما در مقابل یک تصادف ایجاد می کند.

فراهم کردن توانایی های لازم برای خودرو در تصادف با ایمنی ترمز یا فرمان پذیری مناسب یکی از بنیادی ترین نگرش های توسعه محصول مزدا برای رانندگی با این خودرو بوده است.

مهندسین مزدا قویاً بر این باورند که بهترین راه کمک به محافظت سرنشینان در یک تصادف سامانه های کنترل مهندسی هستند که در ابتدا بتوانند از وقوع یک تصادف جلوگیری کنند. از نظر تجیهزات و امکانات ایمنی، مزدا 3 جدید هیچ چیز کم ندارد تنها در بخش تجهیزات ایمنی خودرو می توان بر این موارد تکیه کرد: توزیع الکترونیکی نیروی ترمز ( EBD ) ، سیستم کنترل لغزش ( TRC ) ، ترمز کمکی اتوماتیک چراغ ها جلو، سیستم هماهنگ شونده هوشمند چراغ های جلو با مسیر جاده ( AFS )، ضد قفل ترمز ( ABS )، ترمز کمکی BA ، ایمو بلایزر یا ضد سرقت ، کمربندهای پس کشنده و محدود کننده نیرو و صندلی با سیستم کاستن صدمه به گردن هنگام وقوع تصادف.

حالا اگر قصد دارید با حداکثر سرعت مجاز در خیابان ها و جاده ها از رانندگی لذت ببرید هیچ نگرانی به خود راه ندهید، چرا که چهار ترمز ABS در روی هر چهار چرخ همراه شماست تا به محض شنیدن فرمان شما حکم به توقف را مزدا بدهند که با توجه به مجهز بودن به سیستم ضد قفل حتی در ترمزهای شدید هم خودرو را با مشکلی مواجه نخواهند کرد. سیستم مدیریت هوشمند توزیع قدرت ترمز ( EBD ) نیز در شرایط متفاوت نیروی ترمز متناسب را به چرخ های جلو و عقب منتقل می کند تا خیالتان از ترمز گرفتن در سخت ترین شرایط جاده ای هم راحت باشد. در مرحله بعد 6 کیسه هوا ( ایربک) استاندارد در جلو و کنار خودرو، محافظت از جان سرنشینان را به بهترین شکل انجام خواهند داد.

این همه ماجرا نیست در این مدل خودرو ، با قرار دادن وضعیت کمک فنرها در حالت نرم و روشن کردن سیستم کروز کنترل که کنار فرمان تعبیه شده و تثبیت سرعت مناسب می توان صدها کیلومتر با راحتی زیاد و بدون فشردن پدال گاز رانندگی کرد.

امینی در باره این سیستم(  کروز کنترل) بیشتر توضیح می دهد و می گوید: اگر قصد رانندگی در جاده هایی را دارید که مسیری مستقیم و طولانی به صورت اتوبان و بزرگراه است می توان با کمک این سیستم با یک سرعت یکسان حرکت کرد سرعت را روی میزان مشخصی تنظیم می کنید و بعد پا را از روی پدال گاز بر می دارید در این حالت خودرو به صورت اتوماتیک گاز می خورد و حرکتش را در آن سرعت ثابت و با دور موتور مشخص انجام خواهد داد و در صورت نیاز ، با فشار ترمز، خودرو از وضعیت اتوماتیک به حالت اول خود بر می گردد و می تواند آن را در کنترل خود داشته باشد این سیستم در همه تیپ های مزدا 3 جدید ارائه شده است .

مهندسان طراح این ژاپنی کم نظیر آن چنان سیستم ها و امکانات پرشماری را برای این سوگلی در نظر گرفته اند که برای آشنایی با آن باید قدم به قدم جلو برویم.

یک سیستم تطبیقی در چراغ های جلو با لامپ های زنون و قابلیت تنظیم خودکار به عنوان تجهیز جدید به این مدل اضافه شده است چراغهای متحرک روشنایی روز و هالوژن های حبابی درخشان همچون چشم هایی غول آسا مسیر پیش رو را جستجو می کنند و ارباب خودرو را تشویق می کنند که بی مهابا فقط به، به پیش تاختن فکر کند .

به گفته مدیر روابط عمومی گروه بهمن تیپ های بالای این خودرو به  این سیستم ( AFS ) مجهز هستند. سیستمی که با حرکت فرمان براساس مسیر پیش رو در پیچ ها و جاده های مستقیم چراغهای خودرو هم حرکت خواهند کرد. این موضوع کمک می کند که در سرعت بالا و سرپیچ ها ،فرمان به هر طرف که حرکت می کند عملاً راننده شعاع دید بیشتری را در اختیار داشته باشد. البته این یکی از امکاناتی است که در مزدا 3 فعلی نیز موجود است.

با نشستن پشت فرمان مزدا 3 جدید تیپ بالا بلافاصله نگاهتان به دکمه استارت بدون کلید آن خواهد افتاد که در کنسول مرکزی نصب شده است . روی این دکمه چراغ قرمز چشمک زنی قرار داده شده که حس زنده شدن این خودرو را به شما منتقل می کند با فشار دکمه استارت، مزدا ،جان گرفته و موتور 1999 سی سی آن با قدرت شروع به غریدن می کند.

وی از این تکنولوژی به عنوان سیستم اسمارت کیلیس نام می برد و می گوید:

"در این سیستم به جای اینکه کلید را داخل قسمتی کنید که سویچ استارت است با فشار یک دکمه خودرو به راحتی روشن می شود مثلاً کلید شما می تواند در جیبتان یا در مکان دیگری باشد و دکمه استارت را بزنید. ریموت کنترل ( ایمو بلایزر) هم یکی دیگر از تجهیزات مزدا 3 جدید است که در همه تیپ های آن دیده می شود اما با سیستم اسمارت کیلیس اینتری که مخصوص تیپ های بالا است لازم نیست که برای باز یا بسته شدن در خودرو، ریموت کنترل حتماً به حالت فعال درآید یا سوئیچ را فشار داد، بلکه با نزدیک شدن به خودرو، در یک شعاع مشخص درها باز و با دور شدن از آن ، درها قفل می شوند.»

علاوه بر همه امکانات و تجهیزاتی که تاکنون از مزدا 3 جدید نامبرده شد موارد دیگری چون: شیشه بالابر های برقی، آینه های جانبی با تنظیم دستی از داخل،شیشه شور با برف پاک کن، سان روف دستی، سیستم پخش mp3 و cd به همراه 6 بلند گو ، چراغ مه شکن جلو و عقب و … نیز جزء دیگر تجهیزات این خودرو به شمار می آیند.

صرفه جویی سوخت در حین لذت از رانندگی

برای کاهش مصرف مواد خطرناک در خودرو، مزدا 3 جدید در ساختار باک، دسته سیم و پوششهای زیر خودرو از سرب استفاده نمی کند. همچنین کادمیوم و ترکیبات کروم از ترکیبات مواد استفاده شده در خودرو حذف شده است. آلایندگی های تولوئن از ترکیبات سلیر 90 درصد نسبت به قبل کاهش یافته است و کارخانه های تولیدی مزدا به استاندارد زیست محیطی سخت گیرانه ای محدود شده اند . تلاشها برای استفاده از مواد قابل بازیافت همچنان ادامه دارد و مزدا 3 جدید وقتی به پایان عمر خود برسد 90 درصد مواد آن، قابل بازیافت خواهد بود؛ این در حالی است که در مزدا 3 فعلی این مقدار 80 درصد است.

گاهی اوقات برخی امکانات کوچک، دستاوردهای بزرگی به همراه دارند برای مثال گیربکس اتوماتیک 4 سرعته فعلی، در مدلهای جدید مزدا 3 به گیربکس 5 سرعته تغییر یافته است و بدین ترتیب باعث بهبود ایرو دینامیکی قابل توجهی شده که این تغییر باعث کاهش10 درصد مصرف سوخت در بزرگراهها شده است.

اما با این وجود بهتر است حواسمان به مصرف سوخت هر صد کیلومتر 2/7 لیتر(در جاده و شهری) این قلب تپنده باشد. مزدا 3 جدید با طی مسافت8/9کیلومتر به ازای هر لیتر در شهر و 5/17کیلومتر در بزرگراه با در اختیار داشتن یک باک 55 لیتری به طور متوسط خواهد توانست بدون سوخت گیری مسافت 400کیلومتر را با یک باک بپماید تا با کنترل مصرف سوخت، دل اربابش در هنگام رانندگی از مصرف بیش از حد سوخت نلرزد. همچنین سازگاری این خودرو به استاندارد یورو 4 قابل تحسین  و از لحاظ کاهش میزان آلایندگی محیط زیست نسبت به مزدا 3 فعلی که یورو 3 است ارتقا یافته است که باعث کاهش آلایندگی و نیز کاهش مصرف سوخت می شود.

اسپرت با وقار

مدت هاست که عاشقان خودرو مجبورند برای ارضای حس تنوع طلبی خود در مورد خودرو، اتومبیل عزیزشان را در اختیار برخی تیونرهای غیر استاندارد و افراد غیر فنی بگذارند تا شاید کمی با تغییر ظاهر آن، بتوانند با سایرین فرق داشته باشند.

اما امروزه خودرو سازها هم بی کار ننشسته اند و دست به کار شده اند تا خود با ارائه محصولات اسپرت با قابلیتهای مناسب و البته قیمت هایی پایین تر به حس تنوع طلبی عاشقان خودروی اسپرت پاسخ دهند تا خرید این خودرو ها برای قشر متوسط جامعه نیز ممکن باشد، شرکت مزدا نیز برای همراهی این موضوع یک سر و گردن بالاتر ظاهر شد و خودرو مزدا 3 جدید خود را برای کسانی طراحی کرده که هم در انتخاب خودروی اسپرت خود بسیار وسواس هستند و هم دوست دارند از چنین اتومبیلی در کارهای روزانه نیز بهره ببرند چرا که خودروی اسپرت میزان بالایی از رضایت رانندگی را در بسیاری از شرایط در جاده های عمومی تأمین می کند، همه این ها در یک پکیج کنار هم می آیند تا رانندگی راحت و لذت بخشی را برای سرنشینان فراهم کنند. این حالتی از رانندگی است که پیشتر برای سایر خودروهای سواری مزدا هم تجربه شده است.

خودروی اسپرت مزدا 3 جدید با آنکه اسم مزدا 3 را به همراه دارد اینگونه نمی توان تصور کرد که این خودرو نمونه فیس لیفت شده آن است بلکه علاوه بر ارائه آپشن های جدید تا حدود زیادی تغییرات ظاهری را می توان در آن شاهد بود که تا حدودی از مزدا 3 فعلی متمایز است . امینی درباره چگونگی تعیین تیپ بندی خودرو سواری مزدا 3 جدید اینگونه توضیح می دهد: « هر چیزی در حال تکامل است اینکه گفته شود ماشین جدید بهبود یافته ماشین قبلی است اینطور نیست، چرا که در آن صورت فقط باید مشکلات قبلی را رفع کنند این در حالی است که مدل های جدید، به خصوص مزدا 3 جدید علاوه بر ارائه تجهیزات مورد قبول قبلی، تکنولوژی ها و تجهیزات نو و جدیدی نیز با خودرو همراه است که شرایط فوق العاده ای را برای سرنشینان فراهم می کند ضمن اینکه از ظاهر متفاوت تری هم برخوردار است اما تیپ بندی خودرو مزدا 3 از این نظر لحاظ کنیم تا بتوانیم طیف وسیعی از خریداران را براساس قیمت و بودجه آنها جذب کنیم. مهمتر ین چیزی که در نظر داریم رقابت در برابر رقبای موجود است. مثلاً برای ارائه تیپ پایین و بالا مزدا 3 جدید مشخص می کنیم که در بازار نزدیک ترین خودرو به این دو تیپ مزدا کدام است که در آن صورت سعی می کنیم محصول مان از نظر امکانات و تجهیزات برتر و جذاب تر باشد. علاوه بر این با تیپ بندی سعی می کنیم برای طیف وسیعی شرایط خریدار را  فراهم کنیم."

خلاصه اینکه…….

مزدا 3 جدید دنباله رو همان استراتژی موفق مزدا با شعار آرمانی « زوم زوم » است که اشتیاق خود را برای توسعه تکنولوژی های مرتبط با خودرو، قدرت و امکانات بیشتر و رسیدن به افق های جدید در راستای عملکردهای زیست محیطی و ایمنی خودرو با انجام نوآوری های لازم بهبود بخشیده است که این موارد در نیاکانش نیز به وضوح دیده می شود؛ حال این محصول کم نظیر که نسخه توسعه یافته و روز آمد شده همان طرز تفکر کمال گرای مزدا ( با شعار زوم زوم) است با تجهیزات و امکانات مدرن خود قصد دارد تا افتخارات بزرگ گذشته را با بدست آوردن سهم بیشتری از بازار خوش نام مزدا تکرار کند و این فقط در حد شعار نمی ماندو وقتی در می یابیم که مزدا 3 جدید قابلیت ایفای نقش همزمان یک خودروی اسپرت و وقار یک سدان لوکس را با سطح رضایتمندی رانندگی در سال 2010 (1389) به تعداد زیادی از