چرا باید به دنبال مقایسه بلیط هواپیما باشیم؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
چرا باید به دنبال مقایسه بلیط هواپیما باشیم؟

مقایسه قیمت بلیط هواپیما از آن دسته کارهایی است که احتمالا افراد کمی در مورد آن اطلاعات دارند. عموم افرادی که به ندرت سفر هوایی را تجربه می‎کنند بایستی بدانند که گاهی برخی از ایرلاین‎ها و چارترکننده‎ها قیمت بلیط‎ها را افزایش یا کاهش می‎دهند. نوع مقصد، نوع بلیط، صندلی و کلاس پرواز و چندین عامل دیگر در قیمت بلیط هواپیما موثر است. در این نوشته قصد داریم تا شما را با جزئیات این موارد بیشتر آشنا کنیم. در نهایت نیز یک مرجع معتبر برای تهیه مقرون‎به‌صرفه‎ترین بلیط‎های سفر هوایی را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

چرا باید به فکر مقایسه قیمت بلیط هواپیما باشیم؟

اگر دقت کرده باشید، کسانی که مدام مسافرت‎های هوایی را تجربه می‎کنند به دنبال مقایسه قیمت بلیط هواپیما هستند. ممکن است با خودتان فکر کنید که بلیط پروازها قیمت ثابتی دارند اما واقعیت چیز دیگری است. اگر بتوانید مقایسه‎ی خوبی داشته باشید احتمال این‎که بتوانید بلیط هواپیما را با قیمت به مراتب کمتر تهیه کنید، بیشتر خواهد شد. به همین خاطر نیاز است که با شیوه‎ی قیمت‎گذاری پروازها و مشخصه‎های متفاوت آن مانند داخلی و خارجی بودن، کلاس، نوع پرواز و … آشنا شوید. در ادامه به عوامل موثر در قیمت بلیط سفرهای هوایی خواهیم پرداخت.

 

چرا باید به دنبال مقایسه بلیط هواپیما باشیم؟

بلیط هواپیما

مقایسه قیمت بلیط بر چه اساسی انجام می‌شود؟

عوامل متعددی روی قیمت بلیط تاثیر می‎گذارند. در این‎جا قصد داریم تا عوامل مختلف و تاثیرگذار روی مقایسه قیمت بلیط هواپیما را با یکدیگر بررسی نماییم.

 

مقایسه بر اساس مبدا و مقصد

طبیعی است که هرچه مقصد و مبدا از یکدیگر دورتر باشند، هزینه بلیط افزایش می‎یابد. اما خود مقصد به تنهایی در مقایسه قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار است. به این شکل که اصولا قیمت بلیط پروازهای داخلی کمتر از خارجی است. با این حال گاهی خلاف این ماجرا را نیز مشاهده خواهیم کرد.  

 

در پروازهای داخلی عوامل مختلفی روی قیمت تاثیر می‎گذارند. اگر در بازه‎های زمانی مختلف اقدام به مقایسه قیمت بلیط هواپیما کنید متوجه خواهید شد که بازه‎ی زمانی پرواز، میزان متقاضیان و نوع مقصد (این که گردشگری باشد یا خیر) روی قیمت تاثیرگذار است.

 

برای پروازهای خارجی مهم‎ترین عاملی که روی قیمت بلیط تاثیرگذار است، نوسانات ارزی است.

 

مقایسه بر اساس نوع بلیط

نوع پرواز و بلیط نیز از عوامل دیگری هستند که در مقایسه قیمت بلیط هواپیما تاثیرات زیادی دارند. سه نوع اصلی وجود دارد که شامل چارتر، سیستمی و لحظه آخری است که در اینجا به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

 

چارتر: بلیط‌های چارتری برای زمانی است که چارترکننده اقدام به خرید کل پرواز کرده که اصولا برای تورهای مسافرتی انجام می‏شود. در این میان اگر ظرفیت به اندازه کافی پر نشود اقدام به فروش بلیط‎ها خواهند کرد. هنگامی که صحبت از چارتر می‏شود ذهن اکثر افراد به سمت ارزان‎تر بودن پرواز سوق پیدا می‎کند. اما حتما حین مقایسه قیمت بلیط هواپیما در خاطر داشته باشید که چارتر همیشه به معنی ارزان بودن نیست. گاهی به خاطر کم بودن تعداد مسافر ممکن است قیمت آن کاهش یابد.

 

سیستمی: نوع دیگری از قیمت‎گذاری روی بلیط هواپیما است که تحت مدیریت خود ایرلاین انجام می‏شود. این بلیط‎ها اصولا با نزدیک‏شدن به زمان پرواز افزایش قیمت را تجربه خواهند کرد. برای خرید این بلیط‎ها می‎توانید مدت‎ها قبل از سفر اقدام کنید. قیمت این نوع از بلیط‎ها نیز بر اساس زمان پرواز و میزان ترافیک متقاضیان متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه بلیط برای کودکان نیز کمتر از بزرگسالان است.

 

لحظه‎آخری: همانطور که از نام آن پیداست، این بلیط برای کسانی مناسب است که در لحظات آخر تصمیم به سفر می‎گیرند. در این موقعیت عموما چارتر یا سیستمی بودن برای شخص اهمیت چندانی نخواهد داشت. گاهی بلیط‎های لحظه‎ آخری قیمت‎های مناسبی دارند بنابراین حتما حین مقایسه قیمت بلیط هواپیما به آن توجه داشته باشید.

 

مقایسه بر اساس زمان و فصل

واضح است که در تعطیلات رسمی مانند عید نوروز فرصت همه‎ی مردم برای سفر به شهرهای مختلف خصوصا جزیره کیش، اصفهان، شیراز، مشهد، قشم و … افزایش می‎یابد. در نتیجه طبیعی است که قیمت‎ها افزایش را تجربه کنند. البته باز هم در همین زمان‎ها می‎توانید با مقایسه انواع پروازها، به دنبال مقرون‎به‌صرفه‎ترین‎ها باشید.

 

مقایسه بر اساس نوع صندلی و کلاس پرواز

همانطور که می‌دانید پروازها می‎توانند به 3 دسته‎ی اکونومی، بیزنسی و فرست‌کلاس تقسیم شوند. در این بین اکونومی ارزان‎ترین و فرست‎کلاس گران‎ترین پروازهاست. برای این 3 دسته پرواز نیز قیمت ثابتی وجود ندارد. گاهی ممکن است با پرواز بیزنسی مواجه شوید که از لحاظ قیمت با اکونومی تفاوت چندانی نداشته باشد. گاهی نیز ایرلاین‎ها یا چارترکننده‎ها قیمت‎ها را کاهش می‎دهند تا متقاضیان بیشتری برای سفر وجود داشته باشد.

 

بهترین بستر برای مقایسه بلیط هواپیما کدام است؟

همانطور که دیدید، مقایسه قیمت بلیط هواپیما یکی از مهم‎ترین کارهایی است که بایستی پیش از خرید بلیط هواپیما انجام دهید. گهگاه برخی از ایرلاین‎ها و چارترکننده‎ها قیمت بلیط‎ها را افزایش می‎دهند. ممکن است متقاضی که از مقایسه قیمت بلیط آگاهی چندانی نداشته باشد متوجه این مسئله و تفاوت قیمتی نشود.

 

اسنپ‌تریپ یکی از وبسایت‎هایی است که کلیه‎ بلیط‎های ارائه شده را با تضمین قیمت به کاربران خود عرضه می‎کند. شما می‎توانید در خود این سایت نیز پروازهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین و مقرون‎به‌صرفه‎ترین بلیط‎ها را برای سفر خود تهیه نمایید.

چرا باید به دنبال مقایسه بلیط هواپیما باشیم؟

هواپیما

 

سخن پایانی

‎‏سازمان هواپیمایی کشور، حداقل و حداکثر قیمت بلیط‎ها را مشخص می‎کند. با این حال میان این دو بازه، تفاوت بسیاری وجود دارد به طوری که باعث می‏شود شما گاهی بتوانید به پروازهای درجه‎یک با قیمت مناسب دسترسی داشته باشید. به همین خاطر پیشنهاد ما این است که حتما پیش از انجام هر کاری اقدام به مقایسه قیمت بلیط هواپیما کنید. با توجه به این بلیط خود را به شکل چارتری، سیستمی یا لحظه‎ی آخر خریداری می‎کنید یا این که مقصد شما کجاست و در چه بازه‎ی زمانی قصد سفر دارید، با قیمت‎های متفاوتی روبرو خواهید شد که در این مقاله به طور کامل در مورد آن‎ها بحث کردیم.

برچسب‌ها: