موسیقی چیست؟

مجموعه : مجله خبری
موسیقی چیست؟

موسیقی چیست؟

موسیقی یا ترانه ، بیان احساسات، اندیشه ها و حس های درونی به وسیله ی صدا است. شنیدن موسیقی به انسان حس آرامش را القا می کند و تاثیرات مثبتی بر روی جسم و روح انسان می گذارد.

 

در عصر حاضر، موسیقی درمانی یکی از روش های مهم پزشکی به شمار می رود که به وسیله آن می توان بسیاری از بیماری های روحی و روانی را درمان کرد. موسیقی مجموعه ای از صدا یا صداهای هماهنگ است.

 

تاریخچه موسیقی

درباره چگونگی و زمان پدید آمدن موسیقی میان کاوش گران اختلاف وجود دارد. اولین قدم در به وجود آمدن و ظهور موسیقی وزن ها، آهنگ ها و حتی آوایی است که از حنجره انسان خارج می شود. موسیقی در میان اقوام هندی، چینی، آشوری و سومری پیشینه ای طولانی دارد.

 

در اثر اکتشافات باستان شناسی برخی آلات موسیقی را پیدا کرده اند که 500 تا 7000 سال سابقه تاریخی دارد. موسیقی انسان های اولیه به هرشکل و صورتی که بود جنبه روحانی داشت و زمانی که موسیقی به قالب ترکیب درآمد و ریتمیک شد باز هم در ستایش و نیایش و امور دینی به کار رفت.

 

تاریخچه موسیقی در ایران

موسیقی ایرانی از لحاظ تاریخی به دو دوره باستانی و اسلامی تقسیم می شود. دوران باستانی مربوط به زمان قبل از حمله اعراب به ایران است. در عصر اساطیری به علت قدمت زیاد داده های کمی از این دوران موجود است.

 

از نظر باستان شناسان مهر یا نشانِ چغامیش جزء قدیمی ترین آثار مربوط به موسیقی این دوران می باشد که متعلق به 3500 سال قبل از میلاد مسیح است.  درشاهنامه ی فردوسی، درباره علاقه شخصیت های باستانی و اساطیری نسبت به سازهایی چون سرنا و نی صحبت شده و می توانید با مراجعه به این اثر گرانبها اطلاعات زیادی راجع به سازهای موسیقی به دست آورید.  

 

در دوره ایلامیان اصطلاح ” خنیای باستانی ایرانی ” حروف نویسی خالص کلمات ایرانی است که ترجمه آن ” موسیقی ایران باستان ” یا به عبارت دیگر ” موسیقی سنتی ایران ” است. با شواهد به دست آمده می توان گفت پیشینه موسیقی در ایران به دوران امپراتوری ایلامی بر می گردد.

موسیقی چیست؟

سبک های موسیقی

موسیقی ایرانی با هویتی اصیل و قدمتی چندین ساله است که همواره در بین مردم جهان طرفدار دارد . در متن زیر انواع سبک های موسیقی را معرفی می کنیم:

سبک راک: یکی از موفق ترین سبک های وارده شده به ایران است و خوانندگان مختلف آثار زیادی در این سبک موسیقی تولید کرده اند.

کاوه یغمایی، رضا یزدانی، محسن چاوشی، کاوه آفاق خوانندگان معروفی هستند که در سبک راک آثار زیادی را عرضه کردند. برای دانلود اهنگ های جدید این خوانندگان می توانید به سایت های معتبر موسیقی مراجعه و آهنگ مورد نظر خود را دانلود کنید.

 

سبک بلوز: بلوز سبکی از موسیقی است که در اواخر قرن 19 در ایالت های جنوبی آمریکا و در میان جوامع آفریقایی _ آمریکایی به وجو آمد. این سبک ریشه در موسیقی مذهبی – روحانی و تصنیف های کارگری بردگان دارد.

بلوز در ایران قدمت طولانی و عیمقی ندارد این سبک طی سال های گذشته در کشورمان رواج یافته و فقط چند آلبوم در کشور وجو دارد که قطعات آن به این سبک از موسیقی اختصاص دارند. شهریار مسرور اولین خواننده سبک بلوز در ایران است که سابقه انتشار دو آلبوم دارد.

 

سبک رگه: سبک رگه یا رگی سبک موسیقی جامائیکایی است در دنیای موسیقی با خواننده افسانه ای جامائیکا (باب مارلی) شناخته می شود. سینا حجازی اولین خواننده ای بود که در ایران قطعات موسیقی اش را به سبک رگه تولید می کند. سینا حجازی درتابستان سال 94 اولین البوم رسمی موسیقی رگه را در ایران منتشر کرد.

 

سبک جز: موسیقی جز در ایران پیشینه ی طولانی تری نسبت به سایر سبک های دیگر دارد. در دهه 50 و در زمانی موسیقی های غربی در ایران رواج پیدا کرد؛ آثاری کمی در این سبک تولید شد و از رادیو ملی ایران به گوش مخاطبان رسید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی این سبک موسیقی از بین رفت. حمزه یگانه از پیشگامان موسیقی جز در ایران پس از انقلاب اسلامی است.

 

سبک R&B : ریتم اند بلوز یا R&B یکی از سبک های معروف دنیا است که اخیرا درایران نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده. این سبک موسیقی در اواسط دهه 80 توسط خوانندگان موسیقی رپ وارد ایران شده و جوانانی که به موسیقی علاقه داشتند را تحت تاثیر قرار داده است. مسیح و آرش عدل پرور خوانندگان فعال این سبک از موسیقی هستند. شما می توانید برای دانلود آهنگ جدید به سایت های معتبر مراجعه کنید.

 

موسیقی پاپ: نوعی موسیقی غیرآکادمیک و مردم پسند است که در دهه 50 آغاز شد، این موسیقی در مقابل موسیقی کلاسییک و فولک قرار می گیرد. در موسیقی پاپ ملودی مخصوص کلام خواننده ساخته می شود. از مشخصات موسیقی پاپ، یک عنصر ریتمیک سنگین در زیر است که معمولا توسط دستگاه های تقویت کننده الکترونیک اجرا می شود و ملودی اصلی براین ریتم غالب است. به طور کلی هدف تولید موسیقی پاپ که به شکل تجاری،تهیه می شود، سود مالی است. فعالیت هنرمندان موسیقی پاپ در سبک های راک، هیپ هاپ، کانتری، ریتم و بلوزباعث شده که این سبک تبدیل به سبکی انعطاف پذیر شود.

 

سبک هیپ هاپ: موسیقی هیپ هاپ دراواخردهه 80 یکی از سبک های مهم این فرهنگ شد. موسیقی هیپ هاپ از دو بخشی اصلی رپ و دیجی، یعنی ترکیب صدا و اسکرچ تشکیل شده است. موضوع این سبک داستان هایی از زندگی نامه افراد است. در موسیقی هیپ هاپ یک قطعه سازی تحت عنوان بیت خواننده رپ را همراهی می کند که توسط یک دیجی نواخته شده و یک تهیه کننده و یک یا چند نوازنده آن را خلق می کنند.

 

سبک سنتی موسیقی ایرانی: تاریخ موسیقی سنتی ایرانی یا موسیقی اصیل ایرانی که که با عنوان موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی دستگاهی نیز شناخته می شود، به سال های پیش از میلاد مسیح باز می گردد. موسیقی اصیل ایرانی از تعدادی ملودی کوتاه به نام گوشه و چند نت تشکیل شده و دارای تقسیمات جزء نمی باشد. ملودی ها در واقع همان ملودی های محلی و روستایی سنتی ما هستند که از گوشه و کنار کشور جمع آوری شده اند.

 

ریمیکس چیست؟

دوباره میکس شدن یک آهنگ را ریمیکس می گویند و یکی از تحولات و اصطلاحات دنیای موسیقی می باشد. ممکن است ریمیکس توسط افرادی غیر از آهنگساز اصلی آن آهنگ انجام شود. شخصی که ریمیکس را انجام می دهد ریمیکسر گفته می شود و می تواند تمام پارامترهای آهنگ اصلی را تغییر دهد، این پارامترها شامل ملودی، ریتم، تمپو و … می شود.

 

این تغییرات باید به صورتی باشد که ارتباط با قطعه اصلی همچنان حفظ شده و توسط افراد حس شود. ریمیکس ها در عصر حاضر با نرم افزارهای جدید که به وجود امده است درست می کنند و هر چیزی فوت کوزه گری خودش را دارد البته با دستگاه مخصوص خودش این کار را انجام می دهند. شما می توانید برای دانلود ریمیکس جدید به سایت های معتبر موسیقی مراجعه کنید.

 

چرا آهنگ ها ریمیکس می شوند؟

آهنگ ها ممکن است به دلایل مختلفی ریمیکس شوند در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

تطبیق یا اصلاح یک آهنگ برای پخش رادیو یا باشگاه شبانه

برای ایجاد یک نسخه صدای استریو یا صدای فراگیر از یک آهنگ که هیچکدام قبلا در دسترس نیست

برای ارتقاء وفا داری یک آهنگ قدیمی که مسترینگ اصلی آن از بین رفته یا تخریب شده است

برای تغییر یک آهنگ برای اهداف هنری

برای ارائه یک نسخه جایگزین یک آهنگ