نحوه از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری

مجموعه : پزشکی و سلامت
نحوه از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری

از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری برخلاف اكثر عفونتها، بسیار مشكل می باشد و برای این كار لازم است كه چندین دارو و به طور همزمان مصرف شود.

 

دلیل این امر آن است كه این عفونت در مخاط معده برای خود پناهگاههای ویژه ای درست می كند كه اكثر داروها نمی توانند به آن نفوذ نمایند.

 

گفته شده است كه در طی 10 سال گذشته، انواع مختلفی از درمانهای دارویی معرفی شده است كه اگر آنها به طور صحیح مصرف می شدند، حدود 90 درصد افرادی كه از آنها استفاده كرده اند از دست این عفونت خلاص می شدند.

 

شایعترین نوع درمانی كه امروزه در بریتانیا تجویز می شود، استفاده از سه نوع دارو به مدت یك هفته می باشد.

 

✅ مطالب مشابه : درمان عفونت هلیكوباكترپیلوری به تنهایی

نحوه از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری

دو تا از این داروها آنتی بیوتیك می باشند و داروی سومی، یك داروی متوقف كننده قوی ترشح اسید معده (مثل داروی اومپرازول) می باشد.

 

اكثر درمانهایی كه امروزه برای از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری به كار می روند بی خطر هستند و فقط ممكن است مشكلات جزئی ایجاد نمایند، اما بعضی از آنتی بیوتیكها می توانند باعث تهوع، استفراغ و یا اسهال شوند.

 

كامل كردن دوره درمان همانگونه كه پزشك تجویز می نماید.

نحوه از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری

از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا شایعترین علت عدم موفقیت در درمان، عدم مصرف داروها به طور مناسب می باشد.

 

بعد از اینكه دوره درمان به پایان رسید، برای اینكه ببینیم كه آیا عفونت هلیكوباكترپیلوری ریشه كن شده است، باید یك آزمایش انجام دهیم (معمولاً آزمایش تنفسی اوره).

نحوه از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری

حدود 10 درصد افراد نیاز خواهند داشت كه درمان را دوباره تكرار كنند، زیرا در درمان اول، عفونت هلیكوباكترپیلوری از بین نرفته است.

 

گاهی اوقات حتی با چندین بار تكرار در درمان نیز عفونت از بین نمی رود.

 

در چنین مواردی معمولاً از درمانهای مختلف استفاده میشود.

 

مطالب مشابه: داستان هلیكوباكترپیلوری

نحوه از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری

خیلی به ندرت ممكن است فردی كه با درمان عفونت هلیكوباكترپیلوری را ریشه كن كرده است دوباره به این عفونت دچار شود.

 

اگر بعد از درمان موفقیت امیز در ریشه كن كردن هلیكوباكترپیلوری، علایم بیماری باز هم باقی ماندند، ممكن است این علایم به علت چیز دیگری ایجاد شده باشند.

 

آینده هلیكوباكترپیلوری

احتمالاً هلیكوباكترپیلوری به مدت چندین هزارسال است كه در پستانداران وجود دارد و در بیشتر موارد به نظر می رسد ه این باكتری باعث مشكلی نمی شود.

 

مطالب مشابه : مری بارت به چی می گویند؟

نحوه از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری

گرچه بدون شك این عفونت در بعضی موارد باعث بروز بیماری میشود، اما ممكن است برای عده ای دیگر، این باكتری سودمند باشد (هرچند هنوز این موضوع كشف نشده است).

 

این مطلب مورد بحث بسیاری از پزشكان است و به همین علت است كه در افرادی كه دارای زخم معده یا اثنی عشر نیستند، توصیه نمیشود كه این عفونت را از بین ببرند.

نحوه از بین بردن عفونت هلیكوباكترپیلوری

در آینده ممكن است دانشمندان موفق به كشف انواع هلیكوباكترپیلوری بد و خوب شوند و بنابراین خواهند توانست كه فقط انواع بد را از بین ببرند.

 

همچنین امكان دارد كه بر علیه انواع بد این باكتری، یك واكسن ساخته شده و به كودكان زده شود تا از ابتلا به این عفونت پیشگیری كنند و در نتیجه باعث شوند كه بیماری زخم معده یا اثنی عشر ریشه كن گردد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز