نحوه عملكرد ستون فقرات

مجموعه : پزشکی و سلامت
نحوه عملكرد ستون فقرات

نقش ستون فقرات، حمایت از كل بدن، توانایی در خم شدن و چرخیدن در تمام مسیرها، و نیز حمایت از ساختمانهای حیاتی بدن مثل اعصاب و نخاع میباشد كه در داخل آن قرار دارند.

 

هیچ ساختمان مهندسی ای وجود ندارد كه ویژگیها و ریزه كاریهایی كه در ستون فقرات موجود است را داشته باشد.

 

ستون فقرات

ستون فقرات انسان از مهره هایی استخوانی كه بر روی هم قرار گرفته اند تشكیل شده است.

نحوه عملكرد ستون فقرات

ستون فقرات شامل هفت مهره گردنی در گردن، دوازده مهره سینه ای یا پشتی در قسمت بالا و پشت و پنج مهره كمری در قسمت كمر می باشد.

 

مهره پنجم كمری كه به L5 معروف می باشد بر روی استخوان خاجی (ساكروم) قرار دارد كه آن هم به استخوان دنبالچه چسبیده است.

 

استخوان خاجی از چند مهره كه به یكدیگر جوش خورده اند تشكیل شده است.

 

استخوان خاجی از قسمت لبه هایش به استخوان لگن متصل است.

نحوه عملكرد ستون فقرات

دیسك های بین مهره ای

به علت اینكه بین مهره ها یك بالشتك قابل ارتجاع یا همان دیسك قرار دارد، ستون فقرات توانایی خم شدن و چرخیدن را دارا می باشد.

 

هر دیسك دارای ساختمان پهن و صافی می باشد كه در وسط آن ماده ای ژله مانند به نام نوكلئوس وجود دارد كه در اطراف آن نیز ماده سفت و سختی به نام آنولوس قرار دارد.

 

سطوح مفصلی مهره ها
مهره ها توسط مفصلهای كوچكی به یكدیگر متصل می شوند.

نحوه عملكرد ستون فقرات

این مفصلها بر اثر فشار یا ساییدگی آسیب می بینند و ممكن است بر روی آن قسمتهای صدمه دیده استخوان مهره دچار تورم شده و باعث شود كه بر روی اعصاب اطرافش فشار وارد آید.

 

شبكه اعصاب سیستم عصبی را می توان به نحوی به شبكه تلفن ها تشبیه نمود زیرا از طریق آنها، پیغام عصبی از مغز به سراسر بدن متصل شده و از همین طریق نیز به مغز بر می گردد.

نحوه عملكرد ستون فقرات

پیغامهایی كه از مغز به سمت پایین می آیند باعث میشوند كه عضلات منقبض شده و در نتیجه بر روی حركاتی از بدن همچون راه رفتن، كنترل صورت گیرد.

 

پیغامهایی كه از پایین به بالا و به سمت مغز می روند حامل حس هایی مانند لمس و در می باشند.

نحوه عملكرد ستون فقرات

نخاع یك دسته از بافت عصبی كه اصطلاحاً به آن طناب نخاعی گفته میشود، از طریق مجزا یا كانالی كه در داخل مهر ه ها وجود دارد، از مغز به سمت پایین می آید.

 

ریشه های عصبی از طناب نخاعی خارج شده و مسافتی كوتاه در كانال را طی می كنند، سپس از هر سمت مهره (چپ و راست) یك عصب خارج میشود تا قسمت مربوط به خودش (تنه، دستها و پاها) را عصب رسانی كند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: