نکاتی مفید برای برای لاغر شدن و لاغر ماندن

نکاتی مفید برای برای لاغر شدن و لاغر ماندن

با این راهکارهای ساده می‌توانید بدون متحمل شدن هزینه یا وقت و انرژی زیاد، همیشه بدنتان را روی فرم نگه دارید‌.

گاهی امتحان کردن رژیم‌های لاغری متفاوت و انجام دادن تمرینات سخت و طاقت‌فرسای ورزشی چنان تمام فکر و ذهن ما را به خود مشغول میکند که از انجام دادن یا پرهیز کردن از یکسری کارهای ساده غافل می‌شویم و نتیجه باز هم چیزی نیست جز چاقی. برای مرور این توصیه‌های ساده و کاربردی با ما همراه شوید.

توصیه اول: نخورید، بنوشید

وقتی احساس کردید گرسنه شده‌اید، بلافاصله به سمت بسته چیپس و پفک نروید چون شاید اصلا گرسنه نیستید! بسیاری از مردم احساس تشنگی را با گرسنگی اشتباه میگیرند و هنگامی که به سادگی میتوان با نوشیدن یک لیوان آب یا دمنوش‌های گیاهی به نیاز بدن پاسخ داد، به سمت خوردن انواع میان‌وعده‌ها رفته و مقدار زیادی کالری به بدنشان وارد میکنند.

توصیه دوم: پروتئین یادتان نرود

حتما میدانید که پروتئین فواید زیادی دارد و به سوختن چربیها هم کمک شایان توجهی میکند. برای هر وعده غذایی طوری برنامه‌ریزی کنید که حتما شامل پروتئین باشد؛ برای این منظور میتوانید از گوشت، ماست، پنیر، مغزهای خوراکی و حبوبات استفاده کنید.

توصیه سوم: به غذایتان چاشنی‌ بزنید

شاید تعجب کنید که اضافه کردن چاشنی به غذا چه ربطی به لاغر شدن دارد اما خوب است بدانید اضافه کردن انواع چاشنی و ادویه به غذا، نه تنها باعث خوشمزه‌تر شدن آن می‌شود بلکه این خاصیت را نیز دارد که چون غذا را با احساس رضایت و لذت بیشتری میخورید، زودتر سیر شده و در نتیجه مقدار کمتری از آن را بخورید.

توصیه چهارم: هرچه کوچکتر، بهتر

یکی از بهترین راه‌ها برای این که جلوی اشتهایتان را گرفته و کمتر غذا بخورید، انتخاب ظرف کوچک است. شاید به نظر کم اهمیت بیاید اما میتوانید با همین اقدام کوچک، گام بزرگی برای پیشگیری از چاق شدن بردارید. چگونه؟ به این صورت که وقتی ظرف کوچک باشد، حجم غذایی که در آن میریزید زیاد به نظر می‌رسد و با این حقه به راحتی ذهن و شکمتان را گول میزنید.

توصیه پنجم: صبحانه را حذف نکنید

با این که اغلب چنین تصور میشود که برای کاهش وزن خوب است از صبحانه چشم‌پوشی شود، اما مطالعات خلاف این باور را نشان می‌دهد. بر اساس مطالعاتی که دانشمندان انجام داده اند این نتیجه به دست آمده که صبحانه نخوردن گرسنگی شما را تشدید کرده و در نهایت باعث میشود ناهار و شام مفصل‌تری بخورید.

توصیه ششم: با فیبر دوست شوید

حتما تا الان خیلی شنیده‌اید که بهتر است غذایتان حاوی فیبر باشد اما فواید فیبر چیست؟ هضم بهتر غذا، جلوگیری از یبوست، پایین آوردن کلسترول و در نهایت کاهش وزن. منابع غنی فیبر هم شامل این غذاها هستند: جوی دوسر، حبوبات و بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات.

توصیه هفتم: آهسته و پیوسته

به نظرتان میرسد به اندازه‌ای که تلاش می‌کنید و مطلوبتان است وزن کم نمی‌کنید؟ ناامید نشوید. وزن کم کردن زمان میخواهد همانطور که این مقدار غذا به مرور جذب بدنتان شده‌اند. یکی از نکته‌های کاربردی در کاهش وزن این است که با نگاهی واقع‌بینانه به قضیه نگاه کرده و عددی غیرممکن را در نظر نگیرید. با در نظر گرفتن اهداف کوتاه مدت اما واقعی، میتوانید طی بررسی‌های هفتگی نتیجه تلاشتان را ببینید و به خودتان امیدوار شوید.

توصیه هشتم: هر روز خودتان را وزن نکنید

با این که گفته میشود وزن کردن به طور منظم میتواند به کاهش وزن منجر شود‌، متخصصان توصیه میکنند این کار را هفته‌ای یک بار انجام دهید و خودتان را درگیر نوسانات تغییر روزانه وزن نکنید. هنگام وزن کردن خوب است این نکات را هم در نظر بگیرید: در ساعت مشخص و یکسانی این کار را انجام دهید، در روز مشخصی از هفته خودتان را وزن کنید، یک وزنه برای این کار در نظر بگیرید و از وزن کردن خودتان با وزنه‌های مختلف اجتناب کنید، تا حد امکان لباستان هنگام این کار مشابه با سایر دفعات باشد.

توصیه نهم: بخوابید!

وقتی خوابتان کم شود، بدنتان بیش از مقدار مورد نیاز هورمون محرک اشتها تولید کرده و در عوض مقدار تولید هورمونی را که هنگامی که دیگر نیاز به غذا ندارید را به شما اطلاع میدهد را کم میکند. علاوه بر اینها، خوابیدن به میزان کافی فرصت رو آوردن به خوردن هرچه بیشتر خوراکی‌ها و وعده‌های غیرضروری را به شما نمی‌دهد.

توصیه دهم: جشن گرفتن موفقیت‌ها

طی ماه گذشته چند کیلو وزن کم کرده‌اید و به قرارتان با خودتان مبنی بر پیاده‌روی روزانه عمل کرده‌اید؟ حالا وقت جشن گرفتن است. جشن گرفتن موفقیتها، اعلام کردن آنها به دیگران و مورد تشویق قرار گرفتن توسط آنها در ادامه تصمیمتان میتواند بسیار موثر باشد پس جایزه را از خودتان دریغ نکنید. نیازی هم به گفتن نیست که بهتر است جشنتان بدون بستنی و پیتزا باشد، در عوض چرا یک سی دی، بلیت سینما یا تئاتر و یا یک لباس ورزشی جدید به خودتان هدیه ندهید؟