هشـت انگشتـی

هشـت انگشتـی

به عكس‌های این كودك خوب نگاه كنید؛ شاید در نگاه اول برای شما یك بچه معمولی به نظر آید و هیچ چیز غیرمعمولی
توجه شما را جلب نكند اما این كودك، عجیب‌الخلقه است. اگر دقیقتر نگاه كنید متوجه می‌‌شوید كه تعداد انگشتان این كودك با بچه‌های معمولی فرق می‌‌كند.

. این بچه یازده ماهه كه (یاسر) نام دارد در زمان تولد تعداد انگشتان دستش دوازده تا، هر دست شش تا و تعداد انگشتان پایش یازده تا كه پای چپش شش انگشت داشت. مادر(یاسر)،(فاطمه ال حمود) اهل لبنان می‌‌گوید: وقتی اولین فرزند ما در 11 مارس سال گذشته به دنیا آمد اولین بار كه وضعیت عجیب او را دیدم اصلا باورم نمی‌‌شد و نمی‌‌توانستم به آنچه چشمانم دیده است اعتماد كنم. من و مامای بچه در عین ناباوری دیدیم كه انگشتان دست و پای فرزندم بیش از بچه‌های معمولی است. ماما می‌‌گفت: من در بیست سال دوران كاری‌ام هرگز چنین نمونه عجیبی را ندیده‌ام.

بچه‌های نادر
دكتر(آندریاس كولبرگ) پزشك ارشد بخش جراحی اطفال كلینیك (هلیوس) در برلین آلمان می‌‌گوید: متولدین با انگشتان دست و پای بیش از حد معمول بسیار كمیاب‌اند.از هر دو هزار كودك یكی با تعداد انگشتان غیرمعمولی در یك دست و از هر شش هزار كودك یك بچه با انگشتان اضافی در هر دو دست ممكن است به دنیا بیاید اما (یاسر) یك نمونه واقعا نادر است. چرا كه انگشتان اضافه در هر دو دست و یك پا به دنیا آمده است.
(آندریاس) بعد از تولد نوزاد به والدینش تاكید كرد كه باید این بچه تا قبل از دوسالگی تحت عمل جراحی قرار گرفته و اعضای اضافه‌اش جدا شود. پدر و مادر (یاسر) با شنیدن این خبر به حالت سردرگمی عجیبی درآمده بودند. (فاطمه) می‌‌گفت ما واقعا بلا تكلیف بودیم چرا كه یاسر واقعا یك كودك سالم و پر جنب و جوش بود و دلمان نمی‌‌آمد كه در این سن تحت عمل جراحی قرار گیرد. واقعا تصمیم‌گیری سختی بود. چرا كه عمل جراحی یك ریسك بود و ما از خودمان می‌‌پرسیدیم كه آیا واقعا ضروری است. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های (یاسر) هم با این امر مخالف بودند و می‌گفتند چرا بچه سالم باید زیر تیغ جراحی برود اما از طرفی هم ما می‌‌ترسیدیم كه یاسر در آینده پس از رفتن به مدرسه به‌خاطر این شرایطش مضحكه هم‌كلاسی‌هایش شود و در روحیه‌اش تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر این در بازار هم هیچ كفش و دستكش مناسبی برای این وضعیت یاسر وجود ندارد و این هم مشكل بزرگی بود. پزشكان او تاكید می‌‌كردند كه تا وقتی استخوان‌های دست رشد نكرده و بدفرم نشده است باید انگشت اضافی برداشته شود. (آندریاس) می‌‌گفت: در عكسی كه از دست كودك گرفته شده به‌طور واضح مفصل‌های اضافی در دست كودك دیده می‌‌شود كه از آن ششمین انگشت هم منشعب شده است و اگر این انگشت اضافی جدا نشود استخوان دست بدفرم رشد كرده و این روی شكل رشد پنج انگشت كودك تاثیر گذاشته و در آینده یاسر دست‌های بدفرم و زشتی خواهد داشت.
شایان ذكر است كه یاسر به عقیده پزشكان از نظر دستگاه‌های داخلی و مهم بدن از جمله مغز كاملا سالم است و بچه فوق العاده پرجنب و جوشی می‌‌باشد و فقط مشكل او در اسكلت دست و پایش است. بالاخره با توصیه‌های فراوان پزشكان، پدر و مادر یاسر حاضر شدند كه او را جراحی كنند. متخصصان كلینیك (هلیوس) چندی پیش اولین عمل جراحی یك ساعته را روی پای كودك انجام داده و انگشت اضافی پایش را جدا كردند. بعد از یك هفته اكنون كودك براحتی می‌‌تواند راه برود. پدر و مادرش واقعا خوشحال‌اند كه یاسر بعد از این عمل موفقیت‌آمیز می‌‌تواند كفش بپوشد و كم كم راه برود. البته این خانواده لبنانی باید تابستان هم به این كلینیك مراجعه كنند و طی دو عمل جراحی دیگر دو انگشت اضافی دست كودك هم جدا شود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز