وقتی خودپردازها به تعطیلات نوروزی می‏روند !

مجموعه : مجله خبری
وقتی خودپردازها به تعطیلات نوروزی می‏روند !

اگرچه پس از ورود خودپردازها به سیستم بانكی، مردم امیدوار شده بودند كه در ساعات غیراداری هم میتوانند از حسابشان پول برداشت كنند اما این اطمینان وقتی كاسته شد كه خودپردازها با مشكل تمام شدن پول در مخزن، قطعی شبكه یا خرابی سخت افزاری مواجه می‌شدند.

 

هر چند سال‌هاست كه خودپردازها میزبان مردم هستند، اما هنوز نتوانسته‌اند از مهمان، خوب پذیرایی كنند و این مشكلات در ایام پر ترافیك مثل تعطیلات آخر هفته یا نعطیلات نوروزی شدت می یابد.

 

به گزارش ایسنا، بارها مراجعه كنندگان به خودپرداز بانك‌ها به این جملات روبرو شده‌اند كه “با عرض پوزش، دستگاه موقتا كار نمی‌كند”، “با عرض پوزش، دستگاه فاقد وجه است” یا ” ارتباط با مركز قطع است”.

وقتی خودپردازها به تعطیلات نوروزی می‏روند !

این در حالی است كه فعال بودن دستگاه های‌ خودپرداز می‌تواند حجم قابل توجهی از عملیات بانكی داخل شعب را كاهش دهد و صرفه جویی زیادی در وقت نیز به همراه دارد.

 

این مشكلات در حالی است كه به نظر می رسد شعب بانك‌ها هنوز اعتقاد چندانی به فعال نگه داشتن خودپردازها ندارند،‌ چرا كه بارها مشاهده شده یك دستگاه خودپرداز روزهای متمادی غیرفعال بوده یا با وجود خالی از وجه بودن آن، كارمندان بانك به پركردن مخازن پول اقدامی نمی‌كنند.

وقتی خودپردازها به تعطیلات نوروزی می‏روند !

پس از اتصال همه ی ي حساب‌های‌ آنلاین بانك‌ها به یكدیگر تحت عنوان شبكه شتاب نیز مشكل جدیدی به مشكلات سیستم خودپردازها اضافه شد و آن پرداخت نكردن پول از خودپردازی غیر از خودپرداز بانك صادر كننده كارت با توجیه قطعی شبكه شتاب است.

 

اما تازه ترین مشكل پس از آن بروز كرد كه بانك مركزی اعلام كرد همه ی ي بانك‌ها میتوانند از ایران‌ چك‌های‌ 50 هزار تومانی در خودپردازهایشان استفاده كنند تا از این طریق مشكل كمبود پول در آن ها حل شود.

 

این در حالی است كه برخی بانك‌ها پس از این اقدام، گزینه‌های‌ مربوط به پرداخت ارقام كمتر از 50 هزار تومان را روی صفحات خودپردازها غیرفعال كرده‌اند و مشتری مجبور است حداقل 50 هزار تومان از دستگاه دریافت كند!

وقتی خودپردازها به تعطیلات نوروزی می‏روند !

در همین زمینه مدیر اداره نظام‌های‌ پرداخت بانك مركزی تاكید كرد: بانك‌هایی كه شبكه شتاب را به روی مردم بسته‌اند، از سوی بانك مركزی مشمول جریمه سنگین می‌شوند.

 

مهران شریفی با بیان اینكه اقدام این بانك‌ها غیر اخلاقی و غیر قانونی است گفت:

وقتی بانكی شبكه شتابش را قطع می‌كند، تراكنشی كه باید به سمت بانك مادر صادركننده كارت برود، ناموفق انجام می شود و ما از این طریق متوجه می‌شویم و بر اساس موارد ثبت شده، جریمه‌ها را محاسبه خواهیم كرد.

وقتی خودپردازها به تعطیلات نوروزی می‏روند !

در این میان البته مشخص نیست كه جریمه بانك متخلف برای یك مشتری كه در روز تعطیل با خرابی یا خالی از پول بودن خودپردازی مواجه شده چه سودی خواهد داشت؟

 

! ظاهرا داستان خودپردازها و مشكلات عدیده آنها سریال دنباله‌داری است كه معلوم نیست پایان آن كی خواهد بود و مردم فعلا باید با این سیستم كنار بیایند …

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: