١١ توصیه مفید برای جلوگیری از سرماخوردگی

مجموعه : پزشکی و سلامت
١١ توصیه مفید برای جلوگیری از سرماخوردگی

همیشه می گویند؛ پیشگیري بهتر از درمان است! شما هم این حرف یا گفته را حتما قبول دارید و البته دوست هم ندارید كه گرفتار بیماری ناشناخته ای به نام سرماخوردگی شوید. برای جلوگیري از این بیماری، یازده روش را در اختیار شما عزیزان می‌گذاریم، امیدواریم كه قبل، حین و بعد از سرماخوردگی به كارتان بیایند.

 

1- دستانتان را مكرر بشویید

بیشتر ویروس های‌ سرماخوردگی از طریق تماس مستقیم منتشر میشوند. كسی كه سرماخورده است توی دست هایش عطسه كرده و سپس اشیایی مانند تلفن، صفحه كلید رایانه یا لیوان را لمس می كند. میكروب ها میتوانند برای ساعت ها و در بعضی موارد هفته ها زنده باقی بمانند تا به فرد بعدی منتقل شوند. بنابراین باید دست های‌ خود را مكرر بشویید. در صورتی كه امكان شستن دستتان را ندارید، دست هایتان را بسیار سخت برای یك دقیقه به هم بمالید. این كار باعث جدا شدن اكثر ویروس های‌ سرماخوردگی از پوست میشود.

 

2- سرفه و عطسه را با دست نپوشانید

به این دلیل كه ویروس ها و میكروب ها به پوست دست می چسبند، پوشاندن سرفه و عطسه با دست باعث انتقال میكروب ها به دیگران میشود. زمانی كه احساس می كنید در حال سرفه یا عطسه هستید، از یك دستمال استفاده كنید و بلافاصله آن را دور بیندازید.

 

3- صورتتان را لمس نكنید

ویروس های‌ سرماخوردگی از طریق چشم، دهان و بینی وارد بدن شما میشوند. لمس صورت كودكان راه اصلی ابتلای آنان به سرماخوردگی است و همچنین موجب انتقال سرماخوردگی از آنان به والدینشان می باشد.

 

4- مقدار زیادی مایعات بنوشید

آب، سیستم بدن شما را شستشو میدهد و باعث خروج سموم از بدن می شود. یك فرد بالغ سالم به طور متوسط روزانه ٨ لیوان مایعات نیاز دارد.

١١ توصیه مفید برای جلوگیری از سرماخوردگی

5- از حمام سونا استفاده كنید

یك مطالعه در سال ١٩٨٩ در کشور کشور آلمان نشان میدهد افرادی كه هفته ای دو بار به سونا می‌روند، به میزان ٥٠ درصد كمتر از بقیه دچار سرماخوردگی میشوند. وقتی به سونا می روید هوایی كه استنشاق می كنید بالاتر از ٨٠ درجه است و این درجه حرارت باعث از بین رفتن ویروس های‌ سرماخوردگی میشود.

 

6- در هوای آزاد تنفس كنید

استفاده منظم از هوای آزاد مهم است. به خصوص در هوای سرد زمانی كه سیستم حرارت مركزی، بدن شما را خشك می كند و شما را نسبت به ویروس سرماخوردگی آسیب پذیرتر می كند. همچنین اكثر افراد زمانی كه هوا سرد است در خانه و محوطه های‌ بسته می مانند بنابراین میكروب های‌ بیشتری در اتاق های‌ خشك و شلوغ در حال گردش است.

 

7- ورزش های منظم داشته باشید

ورزش های‌ آیروبیك باعث پمپاژ بیشتر خون توسط قلب، تنفس سریع تر و انتقال اكسیژن بیشتر از ریه به خون و تعریق بیشتر بدن میشود. این ورزش ها باعث افزایش سلول های‌ مقابله كننده با ویروس در بدن میشود.

 

8- غذاهای گیاهی بخورید

مواد شیمیایی طبیعی موجود در گیاهان باعث افزایش ویتامین های‌ بدن می شود. بنابراین قرص های‌ ویتامین را كنار گذاشته، میوه و سبزیجات سبز تیره از قبیل: اسفناج، هویج، كاهو و گوجه فرنگی و دیگر مواد این چنینی مصرف كنید.

١١ توصیه مفید برای جلوگیری از سرماخوردگی

9- ماست را در برنامه غذایی روزانه قرار دهید

مطالعات نشان داده اند كه مصرف روزانه یك فنجان ماست كم چرب می تواند حساسیت شما را به سرماخوردگی تا ٢٥ درصد كاهش دهد.

 

– 10هرگز سیگار نكشید

آمار نشان میدهد كه سیگاری ها بیشتر دچار سرماخوردگی می شوند. حتی نزدیك به افراد سیگاری بودن به طور واضح سیستم ایمنی را از بین میبرد. دود راه های‌ هوایی بینی را خشك كرده، مژك های‌ آن را فلج می كند.

 

11- راحت و آسوده باشید

اگر بتوانید آرامش داشته باشید، می توانید سیستم ایمنی خود را به هنگام نیاز فعال كنید. تمرین كنید كه در ذهن تصاویر آرامش بخش و شاد تصور كنید. این كار را روزانه به مدت ٣٠ دقیقه تا ماه ها تكرار كنید. افرادی كه سعی می كنند آرام باشند، اما در واقع خسته اند، در مواد شیمیایی خونشان هیچ تغییری دیده نمی شود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: