پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

اینترنت بی‌تردید فرصتهای فراوانی فراهم میکند اما استفاده از این پدیده ی بی نظیر همانند بسیاری از ابزارهای دیگر نیازمند در نظر گرفتن برخی اصول و در واقع فرهنگ استفاده است.

 

اینترنت به همان نسبت که توان ایجاد فرصتهای جدید را دارد میتواند تهدیداتی را نیز به همراه خود داشته باشد که با در نظر گرفتن برخی قوائد ساده بخصوص در حوزه شخصی و خصوصی می‌توان با اطمینان بیشتری از آن استفاده کرد در ادامه به پنج اصل مهم در استفاده مطمئن تر از اینترنت «که با توجه به فرهنگ ایران و مشکلاتی که هر از گاهی استفاده از اینترنت در کشور برای شهروندان به همراه داشته است تهیه شده است» اشاره خواهد شد.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

1- به هر اطلاعات یا متنی که در اینترنت می‌خوانید اعتماد نکنید.

بخش بزرگی از محتوا و اطلاعات موجود در اینترنت از منابع علمی و درست است اما در برخی موارد اطلاعات موجود در سایتها یا وبلاگها تنها تجربه یا نظر شخصی یک فرد یا حتی متنی تبلیغاتی است.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

گاهی دیده می‌شود که فردی میگوید این مطلب را در اینترنت خوانده ام اما صرف وجود یک مطلب در اینترنت به معنای صحت آن نیست.

 

بسیار مهم است که این متن توسط چه کسی و در کدام سایت یا رسانه اینترنتی منتشر شده است.

 

بطور مثال بسیاری از مطالبی که این روزها چه از طریق پیام رسانهای فوری «ابزارهای چت» یا ایمیل برای افراد ارسال می‌شود مطالبی از وبلاگهای شخصی یا مطلبی است که کاربری بر اساس تجربه شخصی در یک تالار گفتگو نوشته است.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

اگر تخصص و تجربه کافی در زمینه اینترنت ندارید و اطلاعاتی که در اینترنت خوانده اید مبنای تصمیم گیری شماست «بخصوص در مواردی که میتواند عدم صحت مطالب به شما آسیب برساند مانند موارد بهداشتی یا پزشکی» حتما با فردی متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

2- در ارتباط خود با دیگران دقت کنید.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

اینترنت فضای بی‌نظیری برای آشنایی و ارتباط با دیگران است اما عدم ارتباط نزدیک و حضور در فضای مجازی باعث می‌شود که برخی افراد در مورد هویت و موقعیتشان اطلاعات نادرستی به طرف مقابل خود بدهند.

 

بنابراین در ارتباط با دیگران در چت، شبکه های‌ اجتماعی و دوستیابی و یا وبلاگها همیشه این اصل را به خاطر داشته باشید که ممکن است فرد مقابل دقیقا انچه که ادعا میکند نباشد «برای مثال ممکن است جنسیت خود را اشتباه بگویید و جالب است بدانید که برای عده ای از نرم افزارهای چت ابزارهایی وجود دارند که حتی صدا را تغییر داده و مثلاْ صدای مردی را به صدای زن یا بالعکس تغییر میدهد».

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

همچنین از ارائه اطلاعات مهم که ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرد یا انتشار عمومی آن باعث ایجاد مشکل برای شما شود در ارتباطهای اینترنتی حتی الامکان خودداری کنید.

 

در اخبار حوادث به موارد متعددی اشاره شده است که ارسال عکسهای خصوصی یا قبول دعوت برای ملاقات حضوری بر اساس یک ارتباط اینترنتی باعث ایجاد مشکلاتی برای شهروندان شده است.

 

3- در انتشار یا اطلاعات مرتبط با خودتان در اینترنت دقت کنید.

این روزها بسیار رایج شده است که مردم اطلاعاتی همانند نام، تصویر یا حتی مشخصات تماسشان را در پروفایل خود در سایتها و شبکه های‌ اجتماعی یا دوست یابی وارد می‌کنند.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

البته اشکالی در اینکار نیست اما همواره دقت داشته باشید که آنچه که شما در پروفایل یا وبلاگ خود منتشر میکنید توسط افراد مختلفی قابل مشاهده خواهد بود و ممکن است توسط دیگران ذخیره و مجددا در سایت یا وبلاگ دیگری منتشر شود.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

یکی از اشتباهاتی که عموما در سایت های‌ دوستیابی و شبکه های‌ اجتماعی اتفاق می افتد انتشار عکس هایی از محافل خصوصی است با این فرض که این تصاویر صرفاً توسط دوستان مشاهده میشود اما همواره این احتمال وجود دارد که این تصاویر توسط افرادی که ممکن است دوست شما نباشند مشاهده شده، مورد سوء استفاده قرار گرفته یا در سطح وسیعی منتشر شود.

 

بنابراین دقت کنید که تنها عکسهای و اطلاعاتی «مانند شماره تلفن» را در سایتها قرار دهید که در صورت انتشار عمومی انها مشکلی برای شما یا خانواده اتان ایجاد نشود.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

4- هر تقاضا یا ادعایی را جدی نگیرید.

هنوز هم برخی شهروندان کشور های‌ پیشرفته اروپایی و آمریکایی قربانی کلاه برداران اینترنتی می شوند که با ادعاهای متفاوت «مانند تقاضای انتقال وجه از کشوری آفریقایی و شراکت فرد در مبلغ انتقال داده شده » و با دریافت اطلاعات حساب و کارت اعتباری کاربران از آن سوء استفاده میکنند.

 

ممکن است شما نیز تاکنون چنین ایمیلهایی دریافت کرده باشید که به دلیلی مشابه بالا یا برنده شده در لاتاری و …

 

از شما بخواهند که اطلاعات کارت اعتباری خود را در صفحه یا سایتی وارد کنید البته شاید در ایران به دلیل نداشتن کارتهای اعتباری بین المللی این قضیه آنقدر جدی نباشد اما جالب است بدانید که برخی تجار ایرانی قربانی چنین ادعاهایی شده اند.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

در شکلی دیگر ممکن است با بیان خبر کذب یا ادعایی از شما خواسته شود که کلمه عبور ایمیل خود را در صفحه خاصی وارد کنید.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

«برای مثال ممکن است پیامی دریافت کنید که قرار است یاهو ایمیل برخی کاربران را مسدود کند و برای این‌که ایمیلتان مسدود نشود کلمه عبور خود را در صفحه خاصی وارد کنید».

 

این شیوه به مهندسی اجتماعی معروف است و یکی از شیوه های‌ رایج هک و سرقت اطلاعات است بنابراین همیشه در مورد ادعا یا تقاضایی که از طریق ایمیل یا چت دریافت میکنید با دقت رفتار کنید بخصوص در مواردی که اطلاعاتی درباره حساب بانکی یا کلمه عبور ایمیل یا حساب شما در سایتی خواسته شده باشد و یا زمانی که از شما خواسته می‌شود فایلی را دانلود یا در کامپیوتر خود اجرا کنید.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

5- امنیت در اینترنت بسیار مهم است.

امنیت لازمه حضور در اینترنت است.

 

تصور نکنید که چون مقام مهمی نیستید یا اطلاعات خاصی ندارید مورد توجه هکرها قرار نگرفته یا اطلاعات شما سرقت نخواهد شد.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

گاهی اوقات سرقت کلمه عبور ایمیل شما و انتشار عمومی عکس هایی که شما از دوست یا یکی از افراد خانواده از طریق ایمیل دریافت یا برای او ارسال کردید یا اطلاعاتی که با همکاران خود رد و بدل کردید ممکن است باعث دردسر و ایجاد ناراحتی برای شما شود.

پنج اصل مهم و ضروری در استفاده از اینترنت !

همچنین در بسیاری از کامپیوترهایی که در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد عکس هایی خصوصی از افراد خانواده یا میهمانی ها وجود دارد که ممکن است در صورت وجود نقص امنیتی در کامپیوتر شما و در هنگام اتصال به اینترنت، افراد دیگری به این عکسهای یا اطلاعات دسترسی پیدا کرده و احیاناً این اطلاعات مورد سوء استفاده قرار گیرد.

 

بنابراین در هر سطحی که از اینترنت استفاده میکنید به امنیت کامپیوتر خود اهمیت دهید و در این زمینه از افراد فنی و متخصص کمک بگیرید، از آنتی ویروس های‌ به‌روز و فایروال استفاده کنید و در هنگام اتصال و کار با اینترنت نکات امنیتی را شدیدا مورد توجه قرار دهید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: