پولسازترین زنان سینمای ایران

تهران امروز: ستاره‌ها جذاب‌ترین پدیده هنر سینما در سرتاسر جهان هستند نشان به آن نشان که لوران بارت در مورد اودری هپبورن مقاله می‌نویسد و همین چند روز پیش راجر ایبرت در نقد فیلم «سالت» بخش عمده‌ای را به تحسین ویژگی‌های ظاهری بازیگر نقش اصلی این فیلم پرداخته بود. با این اوصاف تکلیف مخاطبان عامتر سینما کاملا روشن است که اغلب برای دیدن چهره‌های محبوب خود به سینما می‌روند.

کشور ایران هم با قواعد غریب خودش جزئی از این دهکده کوچک جهانی است و سینمایش به اندازه خود ستاره‌هایی دارد که برای مردم جذاب هستند و تنور سینمای ایران را گرم می‌کنند. اما اینکه کدام ستاره محبوبتر است و کدام پولسازتر، همیشه بحث جذابی بوده و هست.

در یک نظر سنجی اینترنتی هدیه تهرانی با قاطعیت آرا (۵۱,۹ درصد کل آرا) به عنوان محبوبترین بازیگر زن ایرانی انتخاب شده است. در حالی که مهناز افشار با ۲۴,۴ درصد آرا در رتبه دوم قرار دارد و الناز شاکردوست با ۱۰٫۲ درصد آرا در رتبه سوم ایستاده است.

این نظر سنجی توسط سایت روزنامه بانی فیلم صورت گرفته است. نتیجه این نظر سنجی نشان از آن دارد که هدیه تهرانی به‌رغم کم کاری‌اش و به‌رغم اینکه در پنج سال اخیر مشغول به هر کاری بوده جز حضور در یک فیلم تجاری و به‌رغم اینکه از رحیم‌مشایی و وام دولتی برای برپایی نمایشگاه عکس کمک می‌گیرد، همچنان محبوب است. این هم رخ دیگری از جادوی سینماست.

هدیه تهرانی «هفت دقیقه تا پاییز» را بر پرده سینماها دارد که در اواخر زمان اکران خود به سر می‌برد و چیزی نزدیک به ۴۵۰ میلیون تومان فروخته است که با توجه به لحن تراژیک آن فروش نسبتا خوبی است. هدیه تهرانی در حال حاضر در انزوا به سر می‌برد و چندی پیش هم به واسطه عدم‌حضور در مراسم فرش قرمز فیلم «هفت دقیقه تا پاییز» درگیر حواشی شده بود. تهرانی با فیلم «سلطان» ساخته مسعود کیمیایی وارد عالم سینما شد و در همان اولین فیلمش نقش شخصیت اول زن فیلم را بازی کرد و این‌گونه قدم اول را بسیار محکم برداشت.

نکته جالبی که در این نظر سنجی وجود دارد حضور نیکی کریمی در رتبه چهارم است. کریمی که روزگاری رقیبی سرسختی برای تهرانی محسوب می‌شد امروز با ۷٫۶ درصد آرا در رتبه چهار ایستاده تا هدیه تهرانی با بیش از ۱۵ سال حضور در سطح اول سینمای ایران همچنان بانوی اول سینمای ایران باشد. رتبه پنجم این فهرست به مهتاب کرامتی تعلق دارد که تصور می‌رفت موقعیت بهتری در جدول ستاره‌ها داشته باشد. کرامتی با ۵٫۶ درصد آرا در رتبه پنجم ایستاده.

نکته جالب دیگری که در این نظر سنجی وجود دارد به لیلا اوتادی مربوط می‌شود که پیش تر گفته بود گران ترین بازیگر زن ایران است ولی در میان پنج ستاره محبوب سینمای ایران جایگاهی ندارد.

چندی پیش همین سایت نظرسنجی مشابهی را در مورد بازیگران مرد انجام داده بود و در آن در کمال تعجب شهاب حسینی به عنوان محبوبترین بازیگر مرد ایرانی بالاتر از ستاره‌های دیگر ایستاده بود. شهاب حسینی با کسب ۴۴ درصد آرا در رتبه اول، محمدرضا گلزار با ۲۸ درصد آرا نفر دوم، امین حیایی با ۳, ۱۱ درصد آرا سوم، بهرام رادان با کسب ۵, ۱۰ درصد از آرا رتبه چهارم و محمدرضا فروتن نیز با ۹٫۵ درصد آرا در رده پنجم مردان محبوب سینمای ایران قرار گرفته بودند.

این گونه نظر سنجی‌ها را شاید نتوان به عنوان معیار دقیقی برای میزان محبوبیت ستاره‌ها در نظر گرفت، اما تا حدودی جایگاه ستاره‌ها و محبوبیتشان را تصویر می‌کند.