پیشگیری شیوع ام اس درایران

مجموعه : پزشکی و سلامت
پیشگیری شیوع ام اس درایران

پیشگیري ثالثیه عبارتست از اقدام های‌ مداخله ای در مراحل پیشرفته بیماری و در واقع شامل به کارگیری همه ی ي تدابیر موجود به منظور کاهش یا محدود کردن نقص عضو و ناتوانی های‌ حاصل از بیماری، به حداقل رساندن رنج و آسیب ناشی از انحراف از سلامت کامل و ارتقای قدرت تطابق بیمار از حالت های‌ بهبودناپذیر است و در واقع می‌تواند تا مرحله اعاده سلامتی نسبی جلوگیري دارویی رود.

 

امیررضا عظیمی، دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس که در تهران در حال برگزاری است، گفت: “طی ۱۰ سال آینده در هر خانواده ایرانی یک نفر به بیماری ام‌اس مبتلا خواهد شد.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

آقای عظیمی گفت که شهر های‌ تهران و اصفهان بیشترین شیوع ابتلا به این بیماری را دارند.

 

به گفته این متخصص، کمبود ویتامین دی میتواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد و یکی از راه‌های‌ پیشگیري از آن، جبران کمبود این ویتامین است.

 

آمار دقیقی از تعداد مبتلایان به این بیماری در ایران منتشر نشده است، اما بر اساس آخرین اطلاعات وزارت بهداشت، بیش از ۴۰ هزار نفر در ایران به بیماری ام‌اس مبتلا هستند.

 

این بیماری یکی از شایع‍‌ترین بیماری‌های‌ سیستم اعصاب مرکزی «مغز و نخاع» است و در اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می‌شود.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه میکند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش دارد.

 

در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل میشود و این امر موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون است.

 

در بیماری ام اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می‌شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی‌شود.

 

دوست عزیزم با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش ویتامین دی از وضعیت سلامت خود مطلع شوید.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

ائب رئیس انجمن ام اس ایران هشدار داد ابتلا به این بیماری در کشور رشد عجیبی پیدا کرده است.

 

به گزارش واحد مرکزی خبر پزشک محمد علی صحراییان که در گردهمایی بیماران ام اس سخنرانی میکرد، گفت: امسال دومین سالی است که به صورت علمی، آمار بیماری ام اس را تهیه و در مجامع جهانی ثبت کردیم.

 

وی گفت: انجمن دو مورد بررسی اپیدمیولوژیک را انجام داده که یکی از انها روند 20 ساله بروز ام اس در تهران و دیگری تعداد مبتلایان به ام اس را در کشور بررسی کرده است.

 

دبیر کمیته علمی انجمن ام اس ایران گفت: از نظر اپیدمیولوژی تعداد مبتلایان به ام اس در ایران باید پنج تا 30 نفر در 100 هزار نفر باشد، اما با شیوع این بیماری، این آمار در تهران به 50 در 100 هزار نفر رسیده که مشابه با آمار کشور های‌ اروپایی است.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

صحراییان ادامه داد: این آمار در اصفهان 73 در 100 هزار نفر است که به آمار انگلیس نزدیک شده است.

 

نائب رئیس انجمن ام اس ایران گفت: هنوز دلیل این رشد عجیب بیماری ام اس در ایران را نمی دانیم، اما مهم این است که ببینیم چه باید کرد.

 

دبیر کمیته علمی انجمن ام اس ایران خبر داد: در عده ای از کشورها داروهای خوراکی به جای داروهای تزریقی در اختیار بیماران ام اس قرار گرفته است که هزینه آن بالاست.

 

صحراییان افزود: برای رسیدن این داروها به دست بیماران ایرانی، نشستی را با معاونت داروی وزارت بهداشت برگزار کردیم که قول مساعدت داده‌اند.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود توانبخشی و فیزیوتراپی را یکی از اجزای مهم در روند رسیدگی به وضع بیماران ام اس خواند و گفت: از این بخش در کشور غافل مانده‌ایم، در حالی که ثابت شده است وقتی بیماران ام اس نیازمند کمک میشوند، توانبخشی برای بهبود وضعیت آنها اثر دارد.

 

دبیر کمیته علمی انجمن ام اس ایران گفت: در حال حاضر برای توانبخشی‌ با مشکلاتی مواجه هستیم، به طوری که برای نمونه، بیمه‌ها توانبخشی در منزل را پوشش نمی‌دهند.

 

صحراییان ادامه داد: با توجه به سخت بودن امکان انتقال بیماران ام اس، تقاضایی که داریم پوشش بیمه‌ای توانبخشی این بیماران در منزل است.

 

نائب رئیس انجمن ام اس ایران افزود: عده ای از بیماران ام اس پس از حمله، نیازمند تعویض خون و پلاسما می‌شوندکه هزینه‌های‌ این درمان نیز تحت پوشش نیست.

 

وی گفت: با وجود دستور معاون سلامت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر این‌که در بیمارستان‌های‌ دولتی از بیماران ام اس برای انجام ام آر آی هزینه‌ای دریافت نشود، این بیمارستان‌ها از بیماران پول می‌گیرند.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

پزشک حسن امامی رضوی، معاون سلامت وزیر بهداشت در پاسخ این گفته صحراییان اعلام کرد دلیل دریافت این هزینه، بدهی وزارت بهداشت به این دسته از بیمارستان‌ها بوده و قرار است با توجه به تخصیص بودجه 1390 این بدهی‌ها تسویه شود.

 

جمعی از بیماران مبتلا به ام اس به مناسبت روز جهانی این بیماری، امروز در مراسمی که انجمن ام اس ایران برگزار کرد، گرد هم آمده بودند.

 

معصومی، نماینده بیماران مبتلا به ام اس یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود. وی سوالات احساسی را درباره وضعیت بیماران ام اس مطرح کرد و گفت: از جامعه می خواهیم گوشه چشمی هم به ما داشته باشد و مشکلات ما را درک کند.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

وی گفت: چرا بیماران ام اس باید گوشه‌نشین شوند؟ چرا ام اس نباید جزو بیماری‌های‌ خاص محسوب شود؟ چرا این بیماران نباید تشکیل خانواده دهند؟

 

میزان افراد مبتلا به ام اس در ایران؟!

 

رییس انجمن علوم اعصاب ایران گفت : طبق گزارشهای اعلام شده در حال حاضر حدود 50 هزار بیمار ام اس در کشور وجود دارد که این آمار بایستی زیر 2 هزار نفر بیمار مبتلا به ام اس در ایران باشد.

 

پزشک حسین پاکدامن در حاشیه برگزاری نوزدهمین کنگره نورولوژی والکتروفیزیولوژی بالینی ایران در جمع خبرنگاران افزود: شیوع این بیماری از نظر تقسیم بندی جغرافیایی در دنیا زیر سه نفر در هر 100 هزار نفر است و این آمار در ایران چند برابر آمار جهانی است.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

وی ادامه داد: حدود 20 سال است که این بیماری غیر قابل درمان است و به طور کلی ام اس بیماری پیشرونده ای است و از نظر پزشکی حدود 85 درصد به صورت حمله ای ظاهر میشود.

 

پاکدامن اضافه داد: 10 درصداز این بیماری در شروع بیماری پیشرونده و 5 درصد دیگر در شروع بیماری به صورت حمله ظاهر می‌شود و به سرعت پیشرفت می‌کند.

 

پاکدامن اظهار داشت: در حال حاضر درمان هایی که برای این بیماران انجام میشود که می‌تواند حمله های‌ ام اس را کاهش دهد و از افزایش پلاک های‌ مغزی تا حدودی جلوگیري کند.

 

وی با اشاره به سلول های‌ بنیادی در درمان این بیماری اشاره کرد و گفت :درمان ام اس توسط سلول ها بنیادی بسیار محدود است و نیاز به تحقیقات گسترده و زیادی در حیطه علم پزشکی دارد.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

پاکدامن افزود: در حال حاضر در جهان بین 6 تا 8 بیمار تحت درمان با سلول های‌ بنیادی قرار گرفته اند و در ایران نیز در سطح تحقیقاتی و مطالعاتی بسیار محدودی صورت گرفته که قابل توجه نبوده است.

 

وی اضافه کرد: درمان با سلول بنیادی در آینده میتواند زندگی این بیماران را نوید بخش کند و تا حدودی از حمله و پیشرفت بیماری پیش گیری نماید .

 

به گفته رییس انجمن علوم اعصاب ایران این بیماری 130 سال است که کشف شده و تاکنون درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

 

رییس نوزدهمین کنگره بین المللی نورولوزی و الکتروفیولوزی بالینی ایران گفت : در کشور های‌ غربی بالای 50 تا 100 هزار بیمار ام اس وجود دارد و شمار مبتلایان به این بیماری درآمریکا 300 هزار نفر است.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

وی یادآور شد: این بیماری در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود و عمدتا گروه سنی 25 تا 30 را که فعالیت جسمی و مغزی دارند و نیز افرادی را که از هوش بالایی برخوردارند گرفتار میکند.

 

پاکدامن ادامه داد: بررسی های‌ انجام شده در ایران درباره عوامل ایجاد کننده بیماری ام اس در کنگره های‌ جهانی مغز و اعصاب از سوی ایران ارایه شده است. در این بررسی علل و عوامل واکسیناسیون و عفونت ، ارتباط ویتامین دی و سی و تغذیه ،‌استرس ، در بیماران مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 پاکدامن گفت: این بیماری در استان های‌ تهران و اصفهان بیشترین فراوانی را دارد و زنان نسبت به مردان بیشتر به آن مبتلا می‌شوند.

 

وی با اشاره به این‌که افراد باهوش بیشتر به ام اس مبتلا می‌شوند گفت : در این بیماری سیتم عصبی مرکزی دچار تهاجم میشود و می‌تواند مشکلات چشمی ،‌بینایی ، تاری دید ، دوبینی ، اختلالات حسی و حرکتی و ضعف اندام تحتانی را گرفتار نماید.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

سیاست ما: مسعود اعتمادی‌فر رئیس انجمن ام.اس اصفهان گفت: بیش از 60 هزار نفر در ایران به بیماری ام.اس مبتلا هستند.

 

اعتمادی فر این خبر را در حاشیه نخستین کنگره بین‌المللی اضطراب که در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد بیان کرد و به فارس گفت: بیماری ام.اس رابطه مستقیمی با اضطراب دارد و هر دو این بیماری‌ها سیستم ایمنی فرد را دچار اختلال میکند.

 

نکته جالبی که در ارتباط با بیماری ام.اس وجود دارد این است که در طی 5 دهه اخیر با کاهش بیماری‌های‌ عفونی همچون سل و سرخک، سیر ابتلا به بیماری‌های‌ اختلالات عصبی افزایش یافته است.

 

رئیس انجمن ام.اس اصفهان افزود: بیماری اضطراب، ام.اس و دیابت در چند سال اخیر رو به افزایش است و افرادی فراوانی در سراسر جهان به این بیماری‌ها مبتلا شدند.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

وی با تاکید بر شیوع این بیماری در بین بانوان، ادامه داد: در ایران از بین افراد مبتلا به بیماری ام.اس تعداد بانوان 5 برابر تعداد آقایان است.

 

اعتمادی‌فر بیان کرد: کم شدن دین و اعتقادات سبب میشود تا افراد در زندگی با مشکلات روحی فراوانی روبه رو شوند و افکار منفی و بی‌منطق به آنان روی آورد.

 

وی عنوان کرد: در 5 سال نخستی که فرد به این نوع از بیماری‌ها مبتلا می‌شود نواحی مغز دچار التهاب می‌‌شود و اختلالات عصبی در فرد به تدریج افزایش مییابد.

 

رئیس انجمن ام.اس اصفهان خاطرنشان کرد: پروسه بیماری اضطراب بسیار مشابه با بیماری ام.اس است و به همان صورت روی عصب فرد التهاب به وجود می‌آورد و سبب از بین رفتن عده ای از عصب‌های‌ فرد می‌شود.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

اعتمادی‌فر تصریح کرد: با درمان فردی که به بیماری ام.اس یا اضطراب مبتلا است التهاب سیستم عصبی فرد نیز کاهش می‌یابد و در صورت عدم درمان این التهاب به مرور زمان بیشتر شده و با علائم متنوعی خود را نشان می‌دهد.

 

وی اضافه کرد: تماس مداوم با وقایع و اتفاق‌های‌ استرس آور و عوامل تنش‌زا بر روی سیستم عصبی فرد تأثیر می‌گذارد و سبب فعال شدن بیش از حد آن میشود و در نتیجه به التهاب سیستم عصبی منجر میشود.

 

رئیس انجمن ام.اس اصفهان گفت: این پدیده التهابی در طولانی مدت فرد را به عوارض جبران‌ناپذیری مبتلا میکند، بنابراین باید درصدد درمان به موقع و سریع آن باشیم و راهکارهای تخصصی در ارتباط با این بیماری را تجربه کرد.

 

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران با بیان این‌که طی 10 سال آینده در هر خانواده ایرانی یکنفر به ام اس مبتلا خواهد شد، افزود: کمبود ویتامین D میتواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

24،پزشک امیر رضا عظیمی در تشریح یافته های‌ علمی در نهمین کنگره بین المللی ام اس که طی روزهای 11 و 12 آبان ماه امسال در هتل المپیک برگزار می‌شود، گفت: در این کنگره سعی شده موارد جدید تشخیص بیماری و یافته جدید درمانی  عنوان شود.

 

همچنین از گروههایی که تا به حال مانند پرستاری، روانشناسی، توانبخشی، تغذیه و… با بیماری ام اس در ارتباط هستند و از آنها در درمان استفاده نمی شد بهرمند شویم.

 

وی عنوان کرد: شهر های‌ تهران و اصفهان بیشترین شیوع ابتلا به این بیماری را دارند ولی به طور قطع این آخرین آمار نیست ولی نتایج بزودی اعلام خواهد شد و طبق این امار پیش بینی می‌شود که طی 10 سال آینده در هر خانواده ایرانی یکنفر مبتلا به ام اس خواهد بود.

 

عظیمی افزود: بنابراین وظیفه ما در این است که اطلاع رسانی داشته باشیم و با شناسایی درخواستها کارهای تحقیقاتی در این زمینه را شروع کنیم و با شناسایی علتها بتوانم جلوی پیشرفت این بیماری را بگیریم.

پیشگیری شیوع ام اس درایران

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران با بیان این‌که هدف اصلی از برگزاری این گنگره ارتقای سطح علمی متخصصان و هدایت انها به سوی کارهایی تحقیقاتی است.

 

بیان داشت: ما برآن هستیم تا بتوانیم به یک راهنمای عملی برای طبابت در ام اس براساس شرایط کشور برسیم.

 

همچنین در این کنگره  جزئیات چند داروی خواراکی و تزریقی که در مرحله آخر تحقیقات است اطلاع رسانی خواهد شد.

 

* نقش کمبود ویتامین D در ابتلا به بیماری ام اس

پیشگیری شیوع ام اس درایران

به گفته وی، کمبود ویتامین D نیز می‌تواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.

 

عظیمی افزود: مهمترین مسئله ای که در ابتلا به ام اس احتمال دارد نقش داشته باشد کمبود ویتامین D است و با کارهای تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفته 8 درصد بیماران ام اس و اقوام درجه یک انها کمبود ویتامین D داشته اند.

 

 دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی ام اس ایران در پایان تاکید کرد: شاید یکی از راههای جلوگیري، جبران کمبود ویتامین D باشد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: