پیگتیل، کانکتور و پچ کورد فیبر نوری چیست؟

مجموعه : مجله خبری
پیگتیل، کانکتور و پچ کورد فیبر نوری چیست؟

بنابر جدیدترین آمارها فیبر نوری در حال حاضر بازاری معادل 6.81 میلیارد دلار دارد و تخمین زده می‌شود تا سال 2027 با نرخ رشد سالانه 4.6 درصد ارزش این بازار به 9.91 میلیارد دلار برسد. فیبر نوری فناوری است که با انتقال داده از طریق پالس‌های نور در یک فیبر بلند عمدتا از جنس شیشه یا پلاستیک، سر و کار دارد. یک فیبر نوری، رشته‌ای شفاف و انعطاف پذیر است که قطرش اندکی بیشتر از ضخامت موی سر انسان است.

 

فناوری فیبر نوری در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد و تغییرات جدی به وجود آورده است. در اینترنت و شبکه استفاده از کابل های فیبر نوری سبب شده حجم بسیار زیادی از داده با سرعت بسیار بیشتر منتقل شود. فیبر نوری در احتراق خودروها و ایمن‌تر شدن آنها مهره‌ای کلیدی بوده است. کاربرد‌های نظامی، مخابراتی، فضایی و حتی پزشکی این فناوری نیز بسیار چشم گیر بوده است.

 

اصطلاحات مهم و رایج فیبر نوری

با وجود گستردگی بسیار کاربردهای فیبر نوری، بسیاری هنوز شناخت کافی از این تکنولوژی ندارند. به همین دلیل در این نوشتار سعی کردیم به سه  مورد از اصطلاحات رایج در زمینه فیبر نوری اشاره کنیم.

 

کانکتور فیبر نوری (Connector)

کانکتور فیبر نوری، یک وسیله مکانیکی است که در انتهای یک کابل قرار دارد و باعث اتصال به سایر دیوایس‌ها می‌شود؛ از تجهیزات مخابراتی و دستگاه‌های گیرنده گرفته تا منبع نور و شاید یک کابل فیبر نوری دیگر. یک کانکتور فیبر نوری هسته‌های فیبرنوری میکروسکوپی را در کنار هم به صورت هماهنگ قرار می‌دهد و با این کار عبور صحیح پالس‌های نوری و در نتیجه براقرار ارتباط را ممکن می‌کند. اتصالی که در نتیجه کانکتورها ایجاد می‌شود، برخلاف فیوژن، موقتی و به راحتی قابل جدا شدن است.

 

در ادامه به انواع کانکتورها اشاره می‌کنیم:

FC

SC

ST

LC

MTRJ

MPO

MU SMA

FDDI

E2000

DIN4

D4

 

از جمله مهمترین کاربردهای کانکتورهای فیبر نوری می‌توان سربندی شبکه در موارد زیر اشاره کرد:

شبکه های داخل ساختمانی (Inside) و خارج ساختمانی (Outside)

سیستم های CATV

سیستم های تلفنی برای اتصال به کابل ها

تجهیزات که در آن قابلیت اتصال / قطع وجود دارد

عمدتا گفته می‌شود که اتصالات فیبر نوری نقاط تضعیف لینک های فیبر نوری به شمار می‌روند، به این دلیل که ممکن است در قسمت‌هایی که چراکه ممکن است این اتصالات همراه با کاهش سیگنال یا قطع کامل آن همراه باشد. اینجاست که اهمیت کانکتورها آشکار می‌شود. با این ابزارها، در صورتی که توسط یک کارشناس مجرب و باتجربه سربندی شوند، می‌توان از اختلال در سیگنال جلوگیری کرد.

 

پیگتیل فیبر نوری (Pigtail)

بالاتر در مورد کانکتور مفصلا صحبت کردیم. حالا در تعریف پیگتیل باید گفت یک کابل فیبرنوری که یک سر آن دارای کانکتور است و در نتیجه پتانسیل اتصال به تجهیزات و کابل‌های دیگر را دارد، تحت عنوان پیگتیل فیبر نوری شناخته می‌شود. همچنین سر دیگر آن که اصطلاحا کانکتور نخورده است، فیوژن می‌شود. در پیگتیل‌ها متناسب با عملکرد از انواع مختلف کانکتورها استفاده می‌شود. پیگتیل‌های می‌توانند در طول‌های مختلف نیز تهیه شوند.

 

پیگتیل فیبر نوری بخشی از کابلی است که با یک کانکتور فیبر نوری فقط در یک انتها، سربندی شده و انتهای دیگر آن سربندی نشده است، بنابراین از یک سر می تواند به تجهیزات دیگر متصل شود و از سر دیگر فیوژن می‌شود و دو کابل فیبر نوری از این طریق به یکدیگر متصل می‌شوند.

 

از نظر فیزیکی تفاوت اصلی بین پچ کورد فیبر نوری و پیگتیل فیبر نوری این است که پچ کورد فیبر نوری بخشی از کابل با طول مشخص است که هر دو سر آن به کانکتور متصل می‌شود، در حالی که فقط یک سر پیگتیل به کانکتورهای فیبر نوری متصل است. پچ کوردهای فیبر نوری می‌توانند از وسط به دو نیم تقسیم شوند و تشکیل دو پیگتیل را بدهند.

 

شباهت‌های زیادی میان پیگتیل فیبر نوری و پچ کورد‌ها وجود دارد. از جمله آنکه هر دو آن‌ها به صورت تک حالته (single mode) و چند حالته (multi mode) و یا به صورت تکی (simplex) و دوتایی (duplex) قابل ارائه هستند. هردو با انواع مختلف کانکتورهای فیبر نوری قابل سربندی هستند.

 

پیگتیل‌ها باید در جایی نصب شوند که محافظت و فیوژن شوند. به همین دلیل معمولا همراه با تجهیزات مدیریت فیبر نوری مثل ODF، محفظه جوش و کابینت‌های خیابانی (کافو) مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین پیگتیل‌ها را  در هر جایی وجود مشاهده کرد اما عمدتا  در مجموعه‌ها و تجهیزات فیبر نوری پیدا می‌شوند. باید به پیگتیل‌های ضد آب هم اشاره کرد که در شبکه‌های بیرون ساختمانی استفاده می‌شود.

 

پچ کورد فیبر نوری (Patch Cord)

از کابل های رابط فیبر نوری یا پچ کورد برای  برقراری ارتباط بین پریزهای دیواری و تجهیزات و یا بین تجهیزات فعال و پچ پنل ها استفاده می‌شود. دو نوع پچ کورد وجود دارد: تک حالته (Single Mode) و چند حالته (Multi Mode)

 

به طور خلاصه پچ کورد فیبر نوری، به کابلی گفته می‌شود که دو سر آن به کانکتور فیبر نوری وصل می شود. با استفاده از این ابزار در شبکه‌های فیبر نوری میان تجهیرات و قطعات ارتباط ایجاد می‌شود. انواع متنوعی از پچ کورد فیبر نوری با انواع مختلف کانکتورها، مانند LC، FC، SC، ST، MU ، MTRJ و E2000 و غیره وجود دارد.

 

مجموعه بانک فیبر نوری و شبکه به عنوان یکی از معتبرترین مراکز خرید تجهیزات شبکه و فیبر با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت، در نظر دارد احتیاجات مربوط به مخابرات و تجهیزات وابسته به آن مرتفع کند و از سوی دیگر هدفِ بالابردن دانش جامعه در حوزه مهندسی  را در سر می‌پروراند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع کابل فیبر نوری به وبسایت https://fiberopticbank.com مراجعه کنید.