چرا من اینقدر خسته هستم ؟! (قابل توجه خانم ها و دختر خانم ها)

مجموعه : بهداشت زنان
چرا من اینقدر خسته هستم ؟! (قابل توجه خانم ها و دختر خانم ها)

 

داشتن خواب كافی اما باز هم احساس خستگی ؟! به نظر شما دلیل چیست؟ قبل از اینكه به خاطر سبك زندگی، داشتن فعالیت های متنوع و … خود را سرزنش كنید، بهتر است در مورد علل و ریشه خستگی های مبهم و بی دلیل مطالب زیر را مطالعه فرمایید.

اگر شما مانند بسیاری از زنان، صدای خمیازه های كشدار و بلند هر روز و هر ساعته آزارتان می دهد بهتر است به دنبال دلیل بگردید. به گفته پزشكی از مركز قلب زنان، بیشترین شكوه و شكایت بیماران از خستگی می باشد. البته در بعضی موارد فعالیت بیش از اندازه و عدم خواب كافی می تواند تنها دلیل محكم و مستدل باشد . اگر شما تنها 5 الی 6 ساعت در شب می خوابید مسلما خستگی بر شما غلبه خواهد كرد. اما اگر شما به طور نورمال 7 الی 8 ساعت خواب سالم در شب داشته باشید ولی همچنان احساس خستگی كنید، این زمانی است كه باید به پزشك مراجعه كنید تا دلیل اصلی آن آشكار شود و در اغلب موارد این زمانی است كه خستگی شما دلیل و نشانه ای از یك بیماری جدی است البته اغلب متخصصان دلیل آن را مشكلات خفیفی می دانند كه به راحتی قابل درمان است.

و اما 7 دلیل اصلی خستگی

1- كم خونی : اگر شما در سالهای باروری بسر می برید و به خصوص اگر شما دچار قاعدگی های شدید می شوید یا دارای تومور فیبروئید و یا پولیپ رحمی هستید و یا اگر اخیرا به دلیل زایمان خون زیادی از دست داده اید همه این دلایل می توند باعث كم خونی شود، یعنی دلیل اصلی خستگی در خانمها. زمانی كه به دلیل خونریزی دچار كمبود و نقصان هموگلوبین می شوید مشكلات بروز می كند. همو گلوبین یك نوع پروتئین غنی از آهن در گلوبول قرمز خون است كه مسئول حمل اكسیژن از ریه ها به سایر بخش ها و ارگان های بدن است. زمانیكه بافت ها و ارگانها اكسیژن كافی دریافت نكنند نتیجه آن بروز خستگی خواهد بود. دلیل كم خونی همچنین می تواند خونریزی داخلی یا كمبود آهن، فولیك اسید و یا ویتامین 12 B باشد. كم خونی همچنین ممكن است بدلیل بیماریهای مزمنی همچون ناراحتی های كلیوی باشد كه علائم آن به صورت گیجی، احساس سردی و بی حوصلگی بروز كند. برای تشخیص دقیق كم خونی با مراجعه به پزشك و انجام تست خون تشخیص امكان پذیر خواهد شد. درمان نیز با استفاده از قرص های حاوی آهن می باشد و یا مصرف كافی غذاهای آهن داری چون اسفناج، بروكلی و گوشت قرمز. كه در صورت مداوای صحیح، احساس خستگی شما نیز تا بعد از 30 روز حتما مرتفع می شود.

2- كم كاری تیروئید : اگر شما عموما تنبل، كم فعالیت و یا حتی به مقدار خفیف افسرده هستید، دلیل آن می تواند كم كاری تیروئید باشد. تیروئید غده ای پروانه ای شكل و كوچك است كه در ابتدای ابتدای گلو قرار دارد و متابولیسم بدن را كنترل می كند. به گفته یك مركز تیروئید امریكایی در سن 60 سالگی 17 درصد از كل زنان دچار اختلال عملكرد تیروئید هستند و بیشتر آنها نمی دانند. و دلیل عمده آن نوعی اختلال خود ایمنی به نام هاشیموتوز تیروئیدتیز (hashimoto thyroiditis ) است.
این وضعیت سبب می شود كه بدن سلولهای مسئول تولید تیروكسین و سایر هورمون های مترشحه توسط غده تیروئید را تخریب كند و نتیجه آن كم كاری غده تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم یا كاهش متابولیسم خواهد شد. تست خون با عنوان T3 و T4 به بررسی مقدار هورمون تیروئید می پردازد. اگر این هورمون ها به مقدار كم باشد مصرف هورمون های سنتتیك سرعت شما را بالا برده و در نتیجه احساس بهتری خواهید داشت.

3- عفونت دستگاه ادرار : اگر چه اغلب زنان عفونت دستگاه ادرار را با علائمی همچون سوزش و یا تكرر ادرار متوجه می شوند اما در بعضی موارد خستگی می تواند تنها نشانه و علامت آن باشد. تمام زنان علائم مشخص و بارزی برای این بیماری ندارند و خستگی می تواند تنها نشانه آن باشد. در اكثر مواقع عفونت دستگاه ادرار به دلیل وجود باكتری در این دستگاه است كه اغلب نتیجه عدم رعایت بهداشت در هنگام طهارت (مثلا شستشو از عقب به جلو) و یا آمیزش جنسی كه می تواند خطر را افزایش دهد زیرا باعث وارد كردن باكتری از واژن به درون مجرای پیشاب یا میزراه می شود. اگر پزشك شما به وجود این بیماری مظنون شد با دادن تست ادرار تشخیص راحت تر می شود. مداوای این بیماری نیز به نسبت سریع و آسان است و با مصرف آنتی بیوتیك خوراكی مداوا می شود و در صورت مداوا تا بعد از یك هفته احساس خستگی نیز از بین می رود. اگر علائم مجددا برگشت دوباره تست دهید زیرا در بعضی زنان این عفونت بصورت مزمن وجود دارد. در این حالت با پزشك خود در مورد روشهای پیشگیری مثل مصرف آنتی بیوتیك با دوز پایین مشورت كنید.

4- مصرف بیش از اندازه كافئین : اغلب افراد برای رفع خستگی و كسب انرژی دوباره به خوردن قهوه و یا نوشیدنی های دیگر می پردازند. اما در بعضی از زنان و دختران مصرف كافئین نتیجه عكس خواهد داشت. گزارش شده است كه كافئین محرك است اما در صورت مصرف زیاد نتیجه عكس خواهد داشت. در بعضی بیماران زیاده روی در مصرف كافئین، خستگی را به همراه دارد و اگر فكر می كنید این بدین معنا است كه شما نیاز به كافئین بیشتر دارید تا خستگی را برطرف كند اشتباه می كنید. هر نوع تلاش برای حل معضل خستگی با مصرف بیشتر كافئین وضعیت را بدتر می كند. و اما راه حل: كافئین را تا حد ممكن از برنامه غذایی خود حذف كنید. نه تنها كافئین بلكه شكلات، چایی و بعضی از داروهای حاوی كافئین نیز می تواند باعث خستگی مبهم شود.

5- آلرژی غذایی : در حالیكه هدف از خوردن غذا كسب انرژی است پزشكان معتقدند بعضی از غذاها نیز می تواند آلرژی زا باشد و نتیجه عكس داشته باشد. بنابر این غذاهایی با این خاصیت می تواند سبب خستگی شما شود. شواهد نشان می دهد كه غذاهای آلرژی زا سبب خستگی می شود و حتی این خستگی ممكن است اولین علامت هشداردهنده در مورد این غذاها باشد. بنابر این اگر تا 30 دقیقه بعد از خوردن هر نوع غذا شروع به خمیازه كشیدن كردید بهتر است كه آن غذا را از رژیم غذایی خود حذف كنید. همچنین می توانید در مورد هر غذایی تست آلرژی بدهید.

6- احساس خفگی در خواب : اگر شما به اندازه كافی و لازم نمی خوابید حتما احساس خستگی می كنید. اما چه چیزی می تواند باعث عدم خواب راحت شود؟ در یك مورد احساس تنگی نفس در خواب كه یك نوع اختلال خواب است سبب می شود كه شما مداومتا دچار قطع خواب شوید و این اتفاق اغلب در شب می افتد و در هر بار تنگی نفس شما برا ی مدت طولانی بیدار مانده و چرخه منظم خواب شما دچار اختلال خواهد شد. تنها نشان این اختلال نیز خستگی مداوم است كه به همراه دارد. در این اختلال مجرای فوقانی تنفس دچار انسداد می شود و در زنان چاق و با اضافه وزن پبیش می آید. خرو پف كردن یكی از نشانه های این اختلال است. برای تشخیص این بیماری نیاز به آزمایشات مخصوص به خود است. اگر شما دچار این اختلال هستید پزشك شما به شما پیشنهاد خواهد كرد كه وزن خود را كم نمایید و سیگار را نیز ترك كنید. در مراقبت های پزشكی با استفاده از وسایلی این مجرای تنفسی را در هنگام خواب باز می كنند. در موارد حاد جراحی لازم است تا از بازشدن مجرا و سلامت آن اطمینان حاصل شود. عدم درمان این اختلال احتمال حمله قلبی را افزایش می دهد.

7- بیماری های قلبی تشخیص داده نشده : اگر بعد از فعالیت های سبك كه معمولا خستگی به همراه ندارد احساس خستگی كردید بهتر است با پزشك خود در این مورد صحبت كنید. طبق مطالعات ، خستگی مفرط بعد از انجام كارهای معمولی مثل جارو زدن خانه یا مواردی از این قبیل ممكن است به دلیل نوعی ناراحتی قلبی باشد. اما این بدان معنا نیست كه هر بار خمیازه كشیدید نگران شوید كه شاید مبتلا به بیماری قلبی هستید. در اكثر مواقع خستگی نشان اولیه بیماری قلبی نیست بلكه ارتباط با چیزهای دیگر دارد. در عین حال بیماری های قلبی سر دسته علل مرگ در زنان است و لذا توجه به آن ضرورت دارد. بنابر این اگر خستگی به دنبال هر فعالیت بروز كرد بهتر است برای آزمایشات قلبی به پزشك مراجعه كنید. اگر خستگی شما مربوط به فعالیت قلب شما بود داروها و تولیداتی وجود دارد كه در این زمینه به شما كمك می كند و احساس خستگی شما را رفع نموده و انرژی شما را احیا می نماید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: