چطور در ماه رمضان خوابمان را تنظیم کنیم؟

چطور در ماه رمضان خوابمان را تنظیم کنیم؟

خواب پس از سحرگاه ماه رمضان برای روزه دارانی كه نتوانسته‌اند خواب شبانه خود را تكمیل كنند، مفید است.

درماه مبارك رمضان برنامه ریزی خواب افراد تغییر می‌كند، شرایط كلی خواب، خواب پس از سحرگاه، گروه بندی سه گانه و بهترین زمان خواب نیمروزی دراین ایام از موضوعاتی است كه در گفت وگویی تشریحی با رییس مركز اختلالات خواب بیمارستان بهارلو مطرح شده است.

خواب پس از سحرگاه

رئیس مركز اختلالات خواب بهارلو گفت: خواب پس از سحرگاه ماه رمضان برای روزه دارانی كه نتوانسته‌اند خواب شبانه خود را تكمیل كنند، مفید است. دكتر خسرو صادق نیت افزود: خواب پس از سحری روزه داران نیاز بدن را به ساعت‌های مورد نیاز خواب جبران می‌كند و همین امر سبب می‌شود فرد در طول روز بدون خواب‌آلودگی به فعالیت ادامه دهد.

وی اظهارداشت: تغییر برنامه زندگی در ماه مبارك رمضان و بیداری هنگام سحرگاه، برنامه خواب بسیاری از افراد را مختل و طی روز آنان را دچارخواب‌آلودگی می‌كند. روزه داران به جهت اینكه این تاثیرات را به حداقل برسانند باید برنامه مناسبی برای خواب خود در این ایام در نظر بگیرند. صادق نیت اضافه كرد: نیاز طبیعی برای خواب در افراد بزرگسالان حدود 7.5 تا 8.5 ساعت در شبانه ‌روز است تا در طول روز سرحال به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند. وی گفت: بهره مندی از خواب خوب و با كیفیت در ماه رمضان آن هم با برنامه ریزی مناسب و اصولی انسان را از مزایای معنوی این ماه بیشتر بهره مند خواهد كرد.

گروه‌بندی سه‌گانه

صادق نیت خاطر نشان كرد: افراد به سه دسته تقسیم می‌شوند گروه اول كسانی هستند كه شبها زود می‌خوابند و صبح‌ها نیز زود بیدار می‌شوند كه این گروه تنها با یك یا دوساعت جابه جایی خواب مشكلی در طول روز نخواهند داشت و در ماه رمضان این گروه می‌توانند با یك برنامه ریزی مناسب برای كمی‌زود‌تر خوابیدن حداقل خواب مورد نیاز خود را تامین كنند و طی روز سرحال باشند و خواب‌آلودگی در طی روز نداشته باشند. گروه دوم افرادی هستند كه معمولا دوست دارند شب‌ها دیرتر بخوابند و صبح دیرتر بیدار شوند. اغلب این افراد هم سحر سخت بیدار می‌شوند و هم كمبود خواب دارند.

وی افزود: گروه سوم آن دسته از افرادی هستند كه در حد وسط قراردارند یعنی حدود ساعت 11 تا 12 شب می‌خوابند و حدود شش یا هفت صبح بیدار می‌شوند. این افراد می‌توانند ساعت خواب خود را با برنامه‌ریزی، یك یا دو ساعت جابه‌جا كنند تا سحر راحت بیدار شوند. رئیس مركز اختلالات خواب بهارلو به این گروه توصیه كرد: درایام ماه مبارك بعد از سحر فرصت مناسبی ست كه این گروه می‌توانند كمبود خواب خود را جبران كنند.

بهترین زمان خواب

صادق نیت گفت: بهترین زمان برای خواب نیمروز، ساعات نزدیك به ظهر است. در واقع اگر كسی در نظر دارد ساعت سه و چهار بعدازظهر چرت كوتاهی بزند، بهتر است آن را به قبل از ساعت یك تا دو بعدازظهر موكول كند. وی توصیه كرد: آن دسته از افرادی كه به نوعی از بی‌خوابی رنج می‌برند و به طور معمول به سختی به خواب می‌روند بهتر است ظهرها نخوابند.

شرایط كلی خواب

فلوشیپ اختلالات خواب به افرادی كه پس از سحری خوابشان نمی‌برد توصیه كرد: استفاده ازحداقل روشنایی (نور لامپ در منزل ) كمك مناسبی برای بازگشت به خواب پس از ساعت سحرگاهی است، زیرا با كم كردن نور این امكان به بدن برای بازگشت به خواب داده می‌شود. به گفته وی این افراد از نوشیدن چای یا قهوه هنگام سحری پرهیز نمایند. صادق نیت یاد آور شد: انسان توان این را دارد كه برای چند روزی، یكی دو ساعت كمتر از نیاز خواب شبانه بخوابد و این كمبود، در عملكرد و راندمان كارهای روزانه وی بی‌اثر باشد، البته به شرط آنكه پس از چند روز متوالی، یك روز مثلا در آخر هفته فرصت جبران كمبود خواب به بدن داده شود.

وی اضافه كرد: در شب‌های احیای ماه مبارك، روزه داران عصر آن روز خوب بخوابند تا بتوانند شب بیدار باشند. علاوه براین می‌توان برای بیدار ماندن از موادی مانند قهوه و چای استفاده كرد. وی درخاتمه برای داشتن خواب خوب توصیه كرد: به طور كلی هنگام خواب باید نور در اتاق وجود نداشته باشد، به همین دلیل استفاده از پرده‌های ضخیم مفید خواهد بود زیرا نور مانع از ورود مغز به مرحله خواب می‌شود، حتی اگر برخی از افراد عادت به استفاده از چراغ خواب دارند، باید نور آن بسیار كم باشد.