چند كلمه در مورد هورمون ها

مجموعه : پزشکی و سلامت
چند كلمه در مورد هورمون ها

ما قبلاً در مورد نقش هورمونها در بروز آكنه صحبت كردیم. اكنون قبل از اینكه به چند سؤال دیگر پاسخ گوییم، بهتر است مطالب بیشتری در مورد هورمونها بیان شود.

 

هورمونهایی كه در ایجاد آكنه نقش دارند، هورمون های‌ جنسی می باشند كه به میزان زیادی از هنگام بلوغ شروع به ترشح میشوند.

چند كلمه در مورد هورمون هاهورمون های‌ جنسی مردانه «آندوژن ها» مثل تستوسترون،هورمون های‌‌ اصلی مردانه می باشند و هورمون های‌ پروژسترون و استروژن، هورمون های‌ جنسی زنانه هستند. ممكن است برایتان عجیب به نظر برسد كه خانمها نیز مقداری هورمون جنسی مردانه ترشح می كنند.

 

اما استروژن از هورمون مردانه تستوسترون در بعضی از سلول های‌ ویژه تخمدان ایجاد میگردد.

 

تمام این هورمون تستوسترون صرف ساختن استروژن نمی شود و مقداری از آن وارد گردش خون شده و به سراسر بدن میرود.

چند كلمه در مورد هورمون ها

هورمون های‌ جنسی زنانه می‌توانند اثر اصلاح كننده ای بر روی اعمال تستوسترون در بدن داشته باشند و به همین علت است كه تغییرات هورمونی و درمان با هورمونها فقط در خانمها بكار می رود.

 

بطور كلی، هورمون پروژسترون باعث بدتر شدن آكنه میشود در حالی كه هورمون استروژن با كم كردن پاسخ پوست به تستوسترون باعث بهتر شدن آكنه می گردد.

 

سؤال:

دختر من 15 سال دارد و هنوز عادات ماهانه «پریود» او شروع نشده است اما حدود دو سال است كه دچار آكنه شدهاست.

 

من اینطور تصور می كردم كه آكنه بعد از شروع عادات ماهانه ایجاد میشود. آیا احتمال دارد كه با شروع عادات ماهانه، آكنه دخترم بهبود یابد؟

چند كلمه در مورد هورمون ها

جواب:

شروع عادات ماهانه فقط یكی از تغییرات مرتبط با بلوغ می باشد.

 

سطح هورمون های‌ جنسی به مدت چندین سال افرایش یافته و سایر تغییرات در بدن ایجاد میگردد «مثل بزرگ شدن پستانها و رویش مو در ناحیه عانه».

 

دختر شما احتمالاً سالم بوده و مشكلی ندارد اما گاهی اوقات مشكلاتی در تولید هورمونها ایجاد میشود كه می تواند باعث ایجاد آكنه های‌‌ شدیدی نماید و عادات ماهانه را هم متوقف نماید. بنابراین بهتر است برای بررسی این موضوع با پزشك خود مشورت نمایید.

چند كلمه در مورد هورمون ها

سؤال:

به من گفته اند ممكن است مشكلی در تخمدانهای من وجود داشته باشد كه باعث ایجد آكنه شده است. اگر این حرف درست باشد، این مشكل چه میباشد؟

 

جواب:

شما ممكن است دچار وضعیتی باشید كه اصطلاحاً به آن ” تخمدان های‌‌ پلی كیستیك” گفته میشود. برای فهمیدن این وضعیت، شما باید كمی در مورد چگونگی عملكرد تخمدان ها اطلاع داشته باشید.

 

تخمدان ها حاوی سلول های‌ ویژه ای هستند كه تولید تخمك می كنند و نیز هورمونهایی تولید می كنند كه سعی می كنند كه رشد كرده و در بسته های‌‌ مجزایی به نام فولیكول به سطح تخمدان بیایند.

چند كلمه در مورد هورمون ها

معمولاًًً یكی از فولیكول ها رشد بیشتری كرده و بصورت یك كیسه پر از مایع یا كیست در می آید. این كیست سپس پاره شده و تخمك از داخل آن آزاد میشود.

 

اندازه این كیست قبل از پاره شدن حدود 2 سانتیمتر میباشد. اگر تخمك لقاح نیابد، تمام این مراحل دوباره آغاز میگردند.

 

وقتی تعداد این فولیكول ها دو برابر حالت عادی باشد، تخمدان پلی كیستیك ایجاد میگردد.

چند كلمه در مورد هورمون ها

هنوز علت وقوع این وضعیت بخوبی مشخص نشده است. وجود كیستهای زیاد باعث میگردند كه اندازه تخمدان ها بزرگ شده و به دو برابر حدطبیعی خود برسد.

 

با وجود برزگ شدن تخمدان ها، انها نمیتوانند فعالیت خود را بخوبی انجام دهند. در این موارد، مقدار بیشتری هورمون مردانه تستوسترون ترشح میگردد كه به اندازه كافی نمی‌تواند به هورمون زنانه استروژن تبدیل شود.

 

بنابراین تستوسترون بیشتری وارد گردش خون شده و بر روی پوست اثر گذاشته و باعث ایجاد آكنه میگردد.

چند كلمه در مورد هورمون ها

سؤال:

من به تازگی زایمان كرده ام و نوزادی بدنیا آورده ام. من قبل از حاملگی دچار آكنه بوده ام اما در هنگام بارداری، آكنه من كاملاً خوب شده بود و من فكر كردم كه دیگر از دست آكنه خلاص شده ام.

 

اما اكنون كه سه ماه از زایمان می گذرد، دوباره این آكنه ها پیدا شده اند و من از این بابت خیلی ناامید شده ام.

 

چرا چنین اتفاقی افتاده است؟

جواب: در طی بارداری، بدن شما مقادیر زیادی هورمون های‌‌ زنانه ترشح می كند.

چند كلمه در مورد هورمون ها

این وضعیت گاهی اوقات باعث بدتر شدن آكنه میشود و گاهی اوقات آن را بهبود می بخشد. بعد از بدنیا آمدن نوزاد، دوباره میزان هورمونها كاهش یافته و به وضعیت طبیع خود بر میگردد.

 

علت دیگر بروز آكنه در شما ممكن است مصرف قرص های‌ ضدبارداری باشد

چند كلمه در مورد هورمون ها

 اگر شما نوزاد خود را با استفاده از شیر خودتان تغذیه می كنید، پزشكتان ممكن است بجای تجویز قرص های‌ ضدبارداری تركیبی كه حاوی استروژن و پروژسترون می باشد، از قرص های‌ حاوی فقط پروژسترون تجویز نماید كه به این قرصها اصطلاحاً قرص های‌ “مینی پیل” یا قرص های‌ “شیردهی” گفته میشود.

 

این قرصها میتوانند باعث بدتر شدن آكنه شما شوند. «از قرص های‌ تركیبی حاوی استروژن به ای علت در هنگام شیردهی استفاده نمی شود كه می تواند باعث خشك شدن شیر مادر شود».

چند كلمه در مورد هورمون ها

سؤال:

هرماه به مدت یك هفته دچار جوشهای شدیدی می شوم. علت آن چیست؟

 

جواب:

همانند سایر خانمها، شما داری یك چرخه طبیعی از تغییرات هومورنی در طی یك ماه می باشید كه باعث تخمك گذاری در شما میشود.

 

در طی نیمه دوم پریود شما، میزان هورمون پروژسترون افزایش یافته و سپس در صورتی كه شما حامله نشوید، این هورمون دوباره كاهش مییابد و هرماه این وضعیت تكرار میگردد.

چند كلمه در مورد هورمون ها

هورمون پروژسترون باعث میگردد كه پوست شما به تستوسترون « هورمون مردانه» بیشتر حساس شده و تولید سبوم«چربی» بیشتری نماید.

 

سؤال:

از وقتی كه من در رژیم غذایی ام، گوشت و لبنیات را كنار گذاشته ام، پوست من بهتر شده و كمتر جوش می زنم. آیا شما هنوز هم ارتباط بین رژیم غذایی و بروز آكنه را انكار می كنید؟

چند كلمه در مورد هورمون ها

جواب:

پاسخ دادن به چنین سؤالی همیشه مشكل می باشد. شما بهتر شدن جوشهایتان را به تغییر در رژیم غذایی تان مرتبط می دانید اما ممكن است این وضعیت به علت عوامل دیگری ایجاد شده باشد.

 

برای اینكه بفهمید كه آیا نخوردن این غذاها باعث بهبود آكنه شما شده است، شما می‌توانید دوباره خوردن این غذاها را آغاز نمایید.

 

اگر شما بعد از خوردن این غذاها دوباره دچار آكنه شدید، شما باید به خوردن این نوع غذاها حساسیت داشته باشید كه موجب بروز آكنه در شما میشوند.

چند كلمه در مورد هورمون ها

اما این حالت فقط مختص شما خواهد بود و می‌توانید برای دوستانتان چنین توصیه ای نمایید. نكته مهمی كه باید بخاطر داشته باشید این است كه گوشت و لبنیات حاوی مقادیر زیاد از مواد مغذی و ویتامینها هستند كه برای سلامت بدن مفید می باشند و در صورت عدم مصرف انها، ممكن است مشكلاتی برای شما ایجاد گردد.

 

سؤال:

هنوز عادات ماهانه «پریودهای» من شروع نشده است اما پیشانی و گونه های‌‌ من پر از جوش می باشد. آیا این بدین معنی است كه عادات ماهانه من شروع شوند، این جوشها از بین خواهند رفت؟

چند كلمه در مورد هورمون ها

جواب:

ایجاد بلوغ در همه ی ي ي ي افراد به یك صورت نمی باشد. درآمدن موهایی در بدن، بروز عادات ماهانه، آكنه، بزرگ شدن پستانها و رشد و تغییر شكل بدن در مراحل مختلفی رخ می دهند.

 

ممكن است آكنه، اولین علامت بلوغ باشد. هیچكسی نمی‌تواند پیش بینی كند كه عادات ماهانه شما چه هنگامی شروع خواهد شد اما بروز آكنه در شما علامت مشخصی است كه تغییراتی در بدن شما رخ داده است.

 

پیشانی و گونه ها اغلب اولین محل های‌‌ بروز آكنه هستند.

چند كلمه در مورد هورمون ها

سؤال:

من شنیده ام كه انجام فعالیتهای جنسی باعث میشوند كه جوشهای زیادی ایجاد شوند آیا این حرف صحت دارد؟

چند كلمه در مورد هورمون ها

جواب:

خیر، این حرف واقعیت ندارد اما بطور غلطی در باور افراد شایع میباشد. احتمالاً این عقیده از آنجا پیدا شده است كه اولین افكار ما در مورد فعالیتهای جنسی در هنگام بلوغ پیدا میشود و اتفاقاً در همین سنین نیز، آكنه شایع میباشد.

 

سؤال:

من در آشپزخانة یك رستوران كار می كنم. یعنی جایی كه هوایی گرم و مرطوب دارد و می‌دانم كه چنین هوایی باعث میگردد كه سوراخها یا منفذهایی كه بر روی پوست من وجود دارد گرفته شود.

 

آیا روشی وجود دارد كه بتوانم از گرفته شدن این منفذها جلوگیري نمایم؟

چند كلمه در مورد هورمون ها

جواب :

این كار بسیار مشكلی می باشد.

 

رطوبتی كه بر اثر بخار غذاها در آشپزخانه ایجاد میشود، احتمالاً باعث بدتر شدن آكنه شما خواهد شد.

 

با اینحال انجام اقدامات زیر می تواند كمك كننده باشد:

 

– تا آنجایی كه می‌توانید در نزدیكی یك پنجرة باز كار كنید و یا اینكه در هنگامی كه هوا خیلی گرم و مرطوب شده است، درخواست نمایید كه پنجره را باز كنند.

چند كلمه در مورد هورمون ها

– با استفادهاز یك پاك كننده، گاهی اوقات اقدام به پاك كردن چربی و عرقی كه بر روی پوستتان مینشیند، نمایید.

 

همچنین می توانید صورت خود را با شستشو با استفاده از یك صابون ملایم، پاك نمایید.

 

– هیچگاه از موادر آرایشی روغنی یا پودرهایی كه باعث گرفتگی منفذهای پوستی میشوند استفاده نكنید.

 

سؤال:

پسر من میـــخواهد كه تعمیركار خودرو شود. آیا روغن ها یا گریس هایی كه در تعمیرگاه وجود دارد، باعث بدتر شدن آكنه او نمی گردد؟

چند كلمه در مورد هورمون ها

جواب:

اول اینكه شما توضیح ندادید كه آیا تاكنون پسر شما برای درمان آكنه خود اقدامی كرده است یا خیر. ثانیاً ، نوعی آكنه وجود دارد كه اصطلاحاً به آن ” آكنه مكانیگال” گفته میشود و در افرادای كه در محل كارشان با روغن یا گریس سر و كار دارند دیده میشود.

 

بنابراین اهمیت زیادی دارد كه پسر شما تا آنجایی كه می تواند از برخورد روغن یا گریس با پوشش پیشگیری نماید.

 

او می تواند از یك پاك كننده و یا شستشو با استفاده از یك صابون ملایم در صورت برخورد روغن با پوست صورتش استفاده نماید.

 

لازم است بخاطر داشته باشید كه اكثر تعمیركاران اتومبیل مشكل زیادی در این مورد پیدا نمی كنند.

 

اگر پسر شما با مراجعه به پزشك بتواند بطور موفقیت آمیزی آكنه خود را درمان نماید و چند نكته ای كه گفته شد را رعایت نماید، احتمالاً در آینده دچار مشكلی از این بابت نخواهد شد.

چند كلمه در مورد هورمون ها

سؤال:

پسر من هر روز به مدت چندین ساعت در جلوی كامپیوتر می نشیند و بازی های‌‌ كامپیوتری انجام می‌دهد. آیا به همین خاطر است كه دچار آكنه بدی شده است؟

 

جواب:

خیر، هیچ ارتباطی بین كامپیوتر و آكنه وجود ندارد.

چند كلمه در مورد هورمون ها

شما می‌توانید ببینید كه بسیاری از دوستان پسرتان كه خیلی بیشتر از او به بازیهای كامپیوتری مشغول هستند، دچار این مشكل نشده اند. وانگهی، بازی كردن با كامپیوتر باعث میشود كه دستهای پسرتان مشغول بازی شده و در این مدت از دستكاری و فشار دادن جوشهایی خودداری نماید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: