چگونه افراد عصبی را شناسایی کنیم ؟

چگونه افراد عصبی را شناسایی کنیم ؟


عصبانیت تا به حال برای همه ما اتفاق افتاده اما این که زیر یک سقف با کسی زندگی کنید که دم به دقیقه عصبانی می شود و خشم و دعوا خصوصیت بارز اخلاقی اش باشد کار ساده ای نیست. به همین دلیل هم دختران و پسران جوان خیلی وقت ها دقت می کنند که همسر آینده شان عصبی نباشد و زود از کوره در نرود.

  

به گزارش تک ناز کسانی كه به طور ناگهانی و با شدت بسیار زیاد خشمگین می شوند، معمولاً در شرایط گوناگون كنترل خود را از دست داده و اقدام به داد و بیداد كردن،‌ كتك كاری، شكستن لوازم خانه و… می كنند. این نوع از خشم و عصبانیت از حد طبیعی خود خارج است و غیر معمولی به حساب می آید. این خشم بیمارگونه قابل پیش بینی نیست و افرادی که به این حالت مبتلا هستند ممكن است در برخورد با رفتارهایِ کاملاً عادی و طبیعی فرد مقابل نیز خشمگین شوند. این افراد هنگامی که دیگران با نظر آنها موافق نباشند، با فریاد، بددهنی، تهدید و …. پاسخ وی را می دهند. این افراد معمولاً کم حوصله و بی طاقت هستند. به شدت حالت تدافعی به خود می گیرند و خلق و خویشان به ناگهان و در عرض چند ثانیه از وضعیتی مهربان، گرم و صمیمی به وضعیتی عصبانی و خشمگین تغییر می یابد.

 

وقتی شخصی با چنین فردی ازدواج می كند برای اینکه از آزار و اذیتش در امان باشد باید مدام مطابق میل و خواست او عمل کند. در غیر این صورت هر لحظه احتمال آن می رود که عصبانی شده و خشم خود را با شدت هر چه تمام تر بروز دهد.

 

با این تفاسیر توجه به این امر و بررسی وی ‍ ژگی خشم و میزان آن در فرد مقابل برای ازدواج بسیار لازم و ضروری به نظر می رسد. البته خوشبختانه شناسایی این ویژگی در افراد کار دشواری نیست، چون افرادی که دارای این صفت هستند نمی توانند آن را در خود پنهان کنند و معمولاً با بررسی دقیق رفتارها در همان اولین روزهای آشنایی قبل از ازدواج به راحتی می توان به وجود یا عدم وجود خشم و عصبانیت نامتعارف و غیر معمولی در فرد پی برد.

 

کسانی كه به طور ناگهانی و با شدت بسیار زیاد خشمگین می شوند، معمولاً در شرایط گوناگون كنترل خود را از دست داده و اقدام به داد و بیداد كردن،‌ كتك كاری، شكستن لوازم خانه و… می كنند. این نوع از خشم و عصبانیت از حد طبیعی خود خارج است و غیر معمولی به حساب می آید

 

در زیر به برخی از رفتارها كه نشان دهنده وجود خشم ناگهانی و بدون کنترل در فرد می باشند اشاره می شود .

 

* زمانی كه در مرحله گفتگو فرد مقابل با برخی از نظراتشان موافق نباشد سریعاً عصبانی شده، صورتشان برافروخته می شود و ممكن است از طرق مختلفی چون صدای بلند، تهدید و … پاسخ دهند.

 

* هنگامی که از آنها بخواهید تا دلیل رفتار یا کارشان را كه برخلاف میل شما بوده توضیح دهند، حالت تدافعی گرفته و مخالفت می کنند.

 

* خلق و خویشان به ناگهان از وضعیتی مهربان، گرم و صمیمی در عرض تنها چند ثانیه به وضعیتی عصبانی تغییر می کند.

 

* چندین بار دیده اید كه برایشان مهم نیست در مکانهای عمومی نظیر رستورانها، مراکز خرید، خانه دوستان و … صدایشان را بلند کرده و یا عصبانی شوند.

 

* زمانی كه ناراحت و عصبانی می شوند خشمشان را با مشت زدن به اشیا اطراف یا پرت کردن آنها به این طرف و آن طرف و … نشان می دهند.