چگونه در تصادفات زنده بمانیم؟

مجموعه : گوناگون
چگونه در تصادفات زنده بمانیم؟

 

تصادف اتومبیل بدون هیچ اخطار قبلی اتفاق می‌افتد، اما خیلی وقت ها حادثه چند لحظه قبل از وقوع اخطار می‌دهد و در همین لحظات است كه عكس‌العمل صحیح می‌تواند زندگی شما را نجات دهد.

 

 

مه غلیظ

وقتی مه غلیظی اطراف تپه را می‌پوشاند، كاهش دید تا حد تقریبا صفر،‌ قدرت جهت‌یابی شما را از بین می برد و در چنین شرایطی بیشتر مردم دچار ترس آنی شده و تصور می‌كنند كه در دامی مهلك گرفتار آمده‌اند. به همین دلیل ممکن است رفتاری انجام دهند که احتمال بروز خطر را افزایش ‌دهد. در حالی كه اگر با خونسردی مانع از غلبه ترس شوید می‌توانید شرایط را بسنجید و متناسب با آن تصمیم بگیرید؛ مثلا پناهگاهی پیدا كنید و صبر كنید تا شرایط ادامه فعالیت برای نجات فراهم شود.

 

 

بریدن ترمز

اگر در حین رانندگی متوجه شدید كه ترمز اتومبیل بریده است، دستپاچه نشوید و سعی كنید با عوض كردن دنده (معكوس) و با استفاده از ترمز دستی، سرعت اتومبیل را بگیرید. برای این كار ابتدا باید چند كار انجام دهید؛‌ پای خود را از روی گاز بردارید، چراغ‌های چشمك‌زن (فلاشر) را روشن كنید، چند بار پدال ترمز را فشار دهید(ممكن است تماس ترمز برقرار شود)، دنده معكوس بكشید و از ترمز دستی استفاده كنید. دقت كنید كه ترمز دستی را به آرامی بكشید، طوری كه مطمئن باشید نخواهد برید.

 

حالا در جستجوی راه‌هایی برای فرار باشید و مكان‌هایی را كه می‌توانید از جاده خارج شوید، بررسی كنید؛ جاهای صاف و نرم و یا پیچ‌هایی كه در مقابل آنها سینه‌كش ملایم یك تپه وجود دارد، مطلوب است.

 

اگر امكان كم كردن سرعت نیست – مثلاً در سرازیری یك تپه – در این صورت اتومبیل را به دیواره‌ها و كناره‌های مسیر بسائید و سرعت را بگیرید. حتی از اتومبیل‌های جلویی هم می‌توانید برای نجات خود استفاده كنید. برای این كار، تا حدی كه شرایط اجازه می‌دهد، اتومبیل خود را به آرامی به اتومبیل جلویی بزنید و با استفاده از چراغ‌های چشمك‌زن، نور بالا و بوق، به راننده‌ جلویی بفهمانید كه در شرایط اضطراری هستید.

 

 

تصادف های اجباری

اگر تصادف اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، با آن كنار بیایید و سعی كنید طوری تصادف كنید كه كمترین صدمه به دیگران و خودتان وارد آید. به طور كلی، سعی كنید از توقف ناگهانی و برخورد با هر چیز ممكن پرهیز كنید. برای برخورد كردن با چیزی به منظور توقف، یک حصار بهتر از یك دیوار است، یا تعدادی نهال و بوته نزدیك هم، به مراتب بر یك درخت قطور ارجحیت دارند. یك حصار از انبوه نهال و بوته، اتومبیل شما را متوقف خواهد كرد؛ اما برخورد با دیوار و درخت، توقفی مرگ بار به دنبال خواهد داشت.

 

كمربندهای ایمنی (كه در بسیاری از كشورها اجباری است) به هنگام تصادف، از پرت شدن و برخورد شما با شیشه جلو، پیشگیری می‌كند، اما باز بودن كمربند ایمنی به هنگام تصادف از نظر نجات آسان‌تر است.

 

بهتر است در هنگام تصادف آزاد باشید و با حلقه كردن دست‌ها به دور سر، به منظور حفاظت آن و با كنار كشیدن خود از فرمان به طرف نقطه تصادف پرت شوید. چون اغلب، ضربه‌ای كه در اثر تصادف به بدن وارد می‌آید، در صورتی كه بدن به اتومبیل بسته باشد، شدیدتر از وقتی است كه بدن آزاد بوده و به سوی نقطه تصادف پرتاب شود.

 

هرطور كه ممكن است، سعی كنید بدن را جمع كرده و از فرمان كنار بكشید. در تصادف شدید، فرمان مثل شاخ بوفالو در برابر سینه شما خواهد بود! سرنشینان صندلی عقب اتومبیل نیز باید سرها را محافظت كنند و در انتهای صندلی عقب دراز بكشند.

 

چگونه در تصادفات زنده بمانیم؟

 

 

بیرون پریدن از اتومبیل

در مواجهه با تصادف، سعی كنید از اتومبیل بیرون نپرید، مگر اینكه مطمئن باشید كه برخوردی مرگ‌آور با صخره خواهید داشت یا از دره‌ای فرو خواهید افتاد كه احتمال زنده ماندن در آن صفر است. پس اگر تصمیم به پریدن گرفتید، ابتدا در را بگشایید، كمربند ایمنی را باز كنید، سعی كنید خود را – مثل یك توپ- گلوله كنید، سرتان را محكم به سینه‌ بچسبانید، پاها و زانوها را جمع كنید، بعد تا حد امكان كمر را خم كنید، آنگاه با حركتی غلطان از اتومبیل بیرون بپرید. به هنگام رسیدن به زمین هم سعی نكنید خود را نگاه دارید، بلكه به غلطیدن ادامه دهید.

 

 

سقوط در آب

اگر می‌توانید قبل از غرق شدن اتومبیل را ترك كنید، چون اتومبیل یک دفعه در آب فرو نمی‌رود و تا پر شدن داخل آن، زمانی وقت خواهد برد. در نتیجه فشار آب در اطراف اتومبیل، بازكردن در را مشكل می‌كند، پس در صورت امكان، پنجره را پایین كشیده و از آن خارج شوید. البته در شرایط شوك حاصل از فرود آمدن در آب، داشتن حضور ذهن دشوار است؛ ولی واقعیت این است كه در چنین شرایطی تنها همین حضور ذهن و دستپاچه نشدن است كه شما را نجات می‌دهد.

 

اگر بچه كوچك در اتومبیل هست، به فكر نجات او باشید. هرگز وقت خود را برای نجات اثاثیه داخل اتومبیل تلف نكنید.

 

اگر فرصت و سرعت عمل كافی برای محكم بستن پنجره‌ها را ندارید، بچه‌ها را وادار كنید بایستند و اطفال كوچك را بالای دست خود نگهدارید. كمربندها را باز كنید و به همه بگوئید كه در كنار درها آماده باشند و یك دست خود را روی دستگیره بگذارند. در یك لحظه كلیه قفل‌ها یا قفل اصلی اتوماتیك را با هم باز كنید.

 

چنانچه نفوذ آب، مكانیزم قفل‌ها را خراب كرده و مانع از باز شدن قفل‌ها شد، بیهوده وقت خود را تلف نكنید و فكر باز كردن درها را از سر بیرون كنید.

 

وقتی آب داخل اتومبیل را پر می‌كند، هوا نزدیك سقف جمع می‌شود. فشار آب داخل اتومبیل تقریباً فشار آب خارج اتومبیل را خنثی خواهد كرد. وقتی آب تقریباً تمام اتومبیل را پر كرد، به همه بگوئید كه نفس عمیقی بكشند، سپس درها را باز كنید و به داخل آب رفته و به طرف سطح آب شنا كنید. كسانی كه از یك در بیرون می‌روند، باید دستهای شان را به هم حلقه كنند.

 

 

اتومبیل روی خط آهن

اگر اتومبیل روی خط آهن خاموش كرد، آن را در دنده بگذارید و استارت بزنید تا با جهش‌هایی كه از این طریق حاصل می‌شود، اتومبیل از خطر دور شود. البته این كار برای اتومبیل‌های دنده اتوماتیك مقدور نیست. اگر می‌بینید كه قطار نزدیك می‌شود، اتومبیل را ترك كنید و بچه‌ها و افراد ضعیف را به جای امنی برسانید (حداقل 45 متر دورتر از محل حادثه) تا در صورت برخورد قطار با اتومبیل، از خطر مصون بمانند.

 

اگر قطار مشاهده نمی‌شود، یا در چند كیلومتری شماست، باید تلاش كنید از تصادف جلوگیری كنید. اگر می‌توانید با هل دادن اتومبیل را از خط خارج كنید وگرنه به سمت قطار بدوید و در فاصله‌ای دور از اتومبیل (تا آنجا كه می‌توانید) در كنار مسیر قطار بایستید و با پارچه اخطار بدهید و راننده را از خطری كه در پیش است، آگاه كنید.

 

اگر پرچم اخطار ندارید، با پارچه (یا حتی لباس) روشن، این كار را بكنید (مثل کاری که ریزعلی فداکار کرد). اگر راننده به كار خود آشنا باشد، اعلام خطر شما را درك خواهد كرد.

 

 

کمک به مصدومان

برای کمک به مصدمان در نظر داشته باشید که:

 

1- مصدومان محبوس شده در داخل ماشین را با فشار و کشش خارج نکنید چرا که ممکن است آسیب دیدگی مصدوم افزایش یابد.

 

2- مصدومینی که دچار توقف عمل تنفس و خونریزی شدید شده‌اند در اولویت درمانی هستند و نیاز به درمان فوری دارند.

 

3- راه تنفسی حادثه دیدگان را بررسی و دهان مصدوم را باز و هر شی‌ء که داخل آن است خارج کنید تا مصدوم به راحتی تنفس کند.

 

4- در صورتی که پس از خارج کردن مانع از دهان مصدوم تنفس آغاز نشد چانه مصدوم را پایین آورده و سرش را به آرامی به عقب خم کنید. با دو انگشت خود سوراخ های بینی را مسدود و از طریق دهان خود به داخل دهان مصدوم بدمید تا سینه‌اش بالا بیاید. کمی صبر و هر چهار ثانیه یک بار این عمل را تکرار کنید تا مجروح بدون کمک قادر به تنفس باشد.

 

5- با قرار دادن پارچه تمیز و فشار دست بر روی محل خونریزی از ادامه خونریزی جلوگیری کنید. درصورت قطع نشدن خونریزی، عضو را بالا آورید تا خونریزی کمتر شود.

 

6- در صورت شکستگی پا و دست نسبت به ثابت کردن آن با آتل و یا تخته و یا اجسام مشابه و یا بانداژ اقدام کنید.

 

علت بروز سندرم داون چیست؟
ده واقعیت درباره ورزش روزانه
تاریخچه شب یلدا
خواص سنگ آمتیست
با رکورد دار شرکت در آزمون های استخدامی آشنا شوید!
بزرگترین كژدم دنیا
هدیه ای درون بادکنک به دوستان خود هدیه کنید
پرواز بهتر از رانندگی هست !!!
پادشاه ایرانی قوطی کبریت +عکس کلکسیون
یادداشتی از دکتر حسن عابدینی درباره خبرنگاری نوین تلویزیونی
واحد پول تومان ازکجا آمده است؟
یا حسین مظلوم
چگونه یک ام پی تری پلیر مناسب بخریم؟
قهوه تلخ و رابطه اش با هزاردستان چیست ؟
چگونه ماندگاری بوی عطر را زیادتر کنیم؟
چه چادری مسافرتی بخریم؟
شیوه قانونی خرید وام مسکن
تاریخچه ای جالب از دستگاه های خودپرداز
چطوری از بخور استفاده کنیم؟
چرا اخه مدیریت خانمها از آقایون بهتره ؟!!
زندگی و سرگذشت نظامی و خواجو
10 روش پروش عضلات (2)
دفاع شخصی و حرکات تدافعی
فرمول ریاضی دست دادن مناسب ارائه شد!