چگونه كودكان را به خوردن غذا تشویق كنیم؟

چگونه كودكان را به خوردن غذا تشویق كنیم؟

اغلب كودكان هشت، نه ماهه قادرند به تنهایی بنشینند به همین دلیل اگر سر میز، غذا می‌‌خورید، صندلی بلندی برای كودك تهیه كنید تا او بتواند در كنار شما غذایش را بخورد و اگر هم روی زمین غذا می‌‌خورید، پارچه‌ای سفید و پاكیزه زیر كودك پهن كنید تا از پراكنده شدن غذا، عصبانی نشوید.

 

داشتن برنامه‌ای منظم برای غذا خوردن به كودك كمك می‌‌كند تا رفتارهای صحیح تغذیه‌ای را از شما و اعضای خانواده‌اش فرابگیرد. این عمل به رشد مهارت‌های‌‌ اجتماعی او نیز كمك می‌‌كند و موجب ارتباط راحت‌تر و بیشتر او با دنیای بزرگترها می‌‌شود.

 

برای غذا دادن به كودك، رعایت چند نكته زیر می‌‌تواند مفید باشد:

 

1- همیشه هنگامی كه كودك در حال غذا خوردن است، كنار او بمانید تا در صورت نیاز به او كمك كنید.

 

2- هنگامی كه كودك خودش سعی می‌‌كند غذا بخورد، شما نیز با یك قاشق دیگر به او غذا بدهید تا به تدریج كودك روش غذا خوردن با قاشق را نیز یاد بگیرد.

 

3- هرگز كودك را مجبور به خوردن نكنید.

چگونه كودكان را به خوردن غذا تشویق كنیم؟

4- غذا های‌ جدید را یكی یكی به كودك بدهید تا در صورت مشاهده هر نوع حساسیتی، زود متوجه شوید.

 

5- همیشه با توجه به اشتهای كودك به او غذا دهید. غذای كودك باید سالم، مقوی و منظم باشد.

 

6- نباید به كودكان خردسال آب‌معدنی داد زیرا املاح درون آن برای كودك سنگین است. سئوال بسیاری از والدین این است كه خوراكی‌های‌‌ میان ‌وعده‌های‌‌ اصلی غذا برای كودكان مناسب است یا خیر؟ در پاسخ به این سئوال باید گفت كه می‌‌توان از خوراكی‌های‌‌ كم‌حجم مانند سیب، هویج، آبمیوه یا میوه استفاده كرد ‌زیرا علاوه بر این‌كه مواد طبیعی را به بدن كودك می‌‌رسانند، موجب بی‌اشتهایی او نیز نمی‌‌شوند.

 

خیلی از پدر و مادرها از دست بچه‌های‌‌ بدغذایشان كلافه‌اند و از هر روشی برای خوراندن غذا به آنها استفاده می‌‌كنند تا كودكان دلبندشان دچار سوءتغذیه یا فقر غذایی نشوند.

 

این در حالی است كه به عقیده متخصصان تغذیه، اصرار به بچه‌ها بیشتر نتیجه عكس می‌‌دهد. متخصصان تغذیه می‌‌گویند كودكان به ویژه‌ بچه‌های‌‌ كوچك‌تر، غذا های‌ كوچك و جمع و جور را می‌‌پسندند

 و به خوردن آنها تمایل بیشتری نشان می‌‌دهند. خوردن غذا های‌ كوچك اما خوش‌رنگ و لعاب و متنوع برای كودكان لذت‌بخش‌تر است. همچنین تزیین غذا در تحریك اشتهای بچه‌ها موثر است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: