کشف فسیل تمساح گربه ای در آفریقا

مجموعه : علمی
کشف فسیل تمساح گربه ای در آفریقا
بقایای 65 تا 144 میلیون ساله فسیلی به جا مانده از یک تمساح با ویژگی های مشابه گربه ها که از حشرات و جانداران کوچک تغذیه می کرده است در سواحل رودخانه ای در جنوب غرب تانزانیا کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در روزگاری در حدود 144 تا 65 میلیون سال پیش، موجودی به نام "پاکاسوچوز کاپیلامای" زندگی می کرد که از بدنی چابک و فرز و دندانهایی  مشابه جاندارانی برخوردار بود که از نظر ظاهر و خانواده هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند.

 

این جاندار تمساح کوتاه قد و چابکی بوده که میلیونها سال پیش در کنار دایناسورها و بر روی زمینی زندگی می کرده که از سیستمهای رودخانه ای وسیعتر و دشتهای سیلابی مملو از بافتهای گیاهی برخوردار بوده است.

این جاندار جمجمه ای کوچک و پهن، آرواره زیرین قدرتمند و حفاظهای استخوانی بر روی پشت و دم داشته و بر خلاف تمساحهای امروزی، به دلیل نداشتن لایه های زره مانند روی بدنش از چالاکی و سرعت بالایی برخوردار بوده است.

محققان با استفاده از اسکنرهای پرتو ایکس به بررسی فسیل این تمساح پرداخته و از ویژگی های غیر عادی دندانهای این جاندار ماقبل تاریخ شگفت زده شدند، زیرا دندانهای این تمساح بیشتر به پستانداران شباهت دارد تا خزندگان.

 

 کشف فسیل تمساح گربه ای در آفریقا
با وجود اینکه تمساحهای امروزی دندانهایی مخروطی شکل برای دریدن شکارها دارند، آرواره تمساح ما قبل تاریخ از چند نوع متنوع دندان از جمله دندانهای نیش، دندانهای آسیاب کوچک و بزرگ پوشیده شده است.
 
این گونه جدید از آن جهت “Pakasuchus” نامگذاری شده که به زبان سواحیلی Paka به معنی گربه و به زبان یونانی  Suchus به معنی تمساح است. تمساح گربه ای در زمانی زندگی می کرده است که ابر قاره جنوبی "گندوانا" در حال تجزیه شدن به آفریقا، هند، استرالیا، ماداگاسکار و آنتراکتیکا بوده است.
 
بر اساس گزارش نیچر، تمساح گربه ای از اعضای نزدیک خانواده تمساح های مدرن نیست اما با یکی از زیرشاخه های این گونه جانداری ارتباط دارد. فسیلهایی که در گذشته کشف شده اند نشان می دهند تمساح های ما قبل تاریخ نسبت به اعضای مدرن خانواده خود از شکل و ابعاد متنوع تری برخوردار بوده اند.