کوچکترین کشورهای جهان را بشناسید!

مجموعه : رپورتاژ آگهی
کوچکترین کشورهای جهان را بشناسید!

در حال حاضر ۱۹۵ کشور در جهان وجود دارد که ۱۹۳ تای آن‌ها جزو سازمان ملل به حساب می‌آیند. البته تمامی این کشورها، مناطقی بزرگ و پر جمعیت را شامل نمی‌شوند و بعضا حتی کم‌تر از یک کیلومتر مربع هستند! اگر دوست دارید بدانید که کوچکترین کشور جهان کدام است، در ادامه همراه ما باشید تا لیستی از کوچک‌ترین کشورهای جهان را برایتان آماده کرده‌ایم.

واتیکان

واتیکان (Vatican) تنها ۰.۴۴ کیلومتر وسعت داشته و مرزهای آن را شهر رم در بر گرفته است. واتیکان مرکز کلیسای کاتولیک شناخته شده و جدا از اهمیت دینی، آثار هنری باشکوه و مهمی از هنرمندان بزرگ در آن‌جا نگهداری می‌شوند. واتیکان اگر چه کوچکترین کشور جهان شناخته می‌شود اما از نظر عمومی، خیلی‌ها آن را بخشی از ایتالیا به حساب می‌آورند.

 

کوچکترین کشورهای جهان

موناکو

وسعت موناکو حدود ۲ کیلومتر مربع است اما همین شهر کوچک، یک مقصد بسیار معروف گردشگری به حساب آمده و مملو از هتل‌های لوکس و مراکز تفریحی جذاب است. همین مراکز لوکس باعث شده تا این محل به عنوان مرکز گردشگری افراد پولدار بدل شود، مضاف بر این که خود موناکو نیز بیش‌ترین تعداد میلیونر و میلیاردر را نسبت به جمعیت در خود دارد. 

 

نائورو 

نائورو ۱۱ هزار نفر جمعیت و نزدیک به ۲۱ کیلومتر مربع وسعت دارد و جالب است بدانید که کم‌بازدیدترین کشور در تمام این کره‌ی خاکی به حساب می‌آید و عمومی کسی خارج از نائورو به آن‌جا نمی‌رود! در گذشته نائورو که رده سوم کوچکترین کشور جهان را در اختیار دارد، یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان فسفات در جهان بود اما با توجه به کم شدن ذخایر این کشور، در نهایت نائورو به کشوری ورشکسته بدل شد و حالا بیش از ۹۰ درصد این جزیره، غیر مسکونی شده است. 

 

سان مارینو 

سان مارینو نیز از جمله کشورهایی‌ست که تمام مساحت آن در خاک ایتالیا واقع شده اما بسیار بزرگ‌تر از واتیکان بوده و ۶۱ کیلومتر مربع وسعت دارد. در وقایع مربوط اتحاد ایتالیا، مردم سان مارینو مقاومت کردند و حکم‌رانان نیز تصمیم گرفتند به جای خونریزی، بگذارند تا مردم سان مارینو، کشور مستقل خودشان را داشته باشند. سان مارینو در حال حاضر کشوری ثروتمند به حساب می‌آید که با مزارع انگور، گردشگری بالا و فرهنگ خاصش شهرت پیدا کرده است. باید در نظر بگیرید که اگر چه ایتالیا به عنوان راحت‌ترین کشور برای مهاجرت به حساب می‌آید و خیلی‌ها برای زندگی به این سرزمین زیبا در قلب اروپا می‌روند، اما با توجه به استقلال سن مارینو و واتیکان، اقامت ایتالیا شامل این کشورها نمی‌شود.

کوچکترین کشورهای جهان

 

تووالو

تووالو با ۲۶ کیلومتر مربع وسعت، از چندین جزیره مرجانی تشکیل شده است. این سرزمین زیبا که رده چهارم کوچکترین کشور جهان را به خود اختصاص داده، جایی بین استرالیا و هاوایی واقع شده و بیش از ۱۱ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. در حال حاضر بخش زیادی از درآمد مردم تووالو از ماهیگیری و همچنین توریسم است و با توجه به این که زبان رسمی آن‌جا انگلیسی است، توریست‌ها به راحتی می‌توانند در آن محل به گردش و تفریح بپردازند. تووالو به واسطه‌ی دنیای زیر آب رنگارنگش، مقصدی بسیار خوب برای غواصی و اسنورکلینگ به حساب می‌آید.

 

جزایر مارشال

جزایر مارشال از ۱۱۵۶ جزیره تشکیل شده و با این که وسعتی به اندازه ۱۸۱ کیلومتر مربع دارد اما تنها ۴۲ هزار نفر جمعیت داشته که فقط در یکی از این جزایر زندگی می‌کنند! ۹۷ درصد وسعت این کشور را دریا تشکیل داده و به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش در قلب اقیانوس آرام، حاکمیتش، بارها بین کشورهای بزرگ جهان دست به دست شده است. خوشبختانه این سرزمین در سال ۱۹۷۹ به استقلال رسید و از همان زمان به واسطه‌ی توسعه گردشگری، جزایر مارشال، رشد اقتصادی خوبی را نیز تجربه کرده است.

 

سنت کیتس و نویس

فدراسیون سنت کریستوفر و نویس را مردم دنیا به اسم سنت کیتس و نویس می‌شناسند. کشوری که از دو جزیره در کارائیب تشکیل شده و جمعیتی نزدیک به ۵۰ هزار نفر دارد. این کشور دارای ۲۶۱ کیلومتر مربع خشکی است و همین باعث می‌شود آن را در کوچکترین کشور جهان در نیم کره غربی به حساب آوریم. سنت کیتس و نویس اولین کشوری بود که توسط اروپایی‌ها و اشغال شد. بریتانیایی‌ها قبل از هند ابتدا به این کشور هجوم برده و آن‌جا را اشغال کردند تا این که در نهایت سنت کیتس و نویس در سال ۱۹۸۳ استقلال خود را به دست آورد. در حال حاضر هم این کشور به شدت مورد توجه گردشگران بوده و دارای رشد اقتصادی چشم‌گیری است.

 

لیختن اشتاین

لیختن اشتاین کشوری به وسعت ۱۶۰ کیلومتر مربع است و اگر چه تقریبا چیزی نزدیک به سه برابر سن مارینو بوده، اما باز هم در رده ششم کوچکترین کشور جهان قرار گرفته است. کشوری که اغلب مردمش به زبان آلمانی حرف می‌زنند و در یکی از زیباترین نقاط کوه‌های آلپ بین سوییس و اتریش قرار گرفته است. لیختن اشتاین یکی از کم‌ترین نرخ بیکاری در دنیا و بیش‌ترین سرانه تولید ناخالص ملی را داراست. لیختن اشتاین سرزمینی کوهستانی و بسیار زیباست اما همین بستر کوهستانی باعث شده تا جایی برای ساخت فرودگاه در آن‌جا وجود نداشته باشد و برای این که به لیختن اشتاین بروید، باید ابتدا به آلمان رفته و سپس از راه زمینی به این کشور بروید.

 

مالدیو

خیلی از ما آرزوی سفر به مالدیو را داریم، اما وقتی به وسعت ۳۰۰ کیلومتر مربعی این کشور نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که مالدیو یکی از کوچک‌ترین کشورهای جهان است! برای مقایسه، بندرانزلی بیش از ۶۰ کیلومتر مربع بزرگ‌تر از مجموعه‌ی ۱۱۹۲ جزیره‌ی این کشور رویایی است. مالدیو نیز شبیه به بسیاری دیگر از کشورهای این منطقه، چندین بار بین کشورهای بزرگ دست به دست شد اما در سال ۱۹۶۵ مستقل شد و بخش زیادی از جزایر خالی از سکنه آن به عنوان ریزورت‌های خصوصی به اقامتگاه‌هایی لوکس و گران‌قیمت بدل شدند.

 

 مالت

مالت، در لیست کوچکترین کشور جهان در رده دهم قرار می‌گیرد. این سرزمین زیبا دارای وسعتی به اندازه ۳۱۶ کیلومتر مربع بوده و جمعیتی نزدیک به ۴۵۰ هزار نفر دارد که همین، آن‌جا را به متراکم‌ترین کشور جهان از لحاظ جمعیت بدل کرده است.. مالت به خاطر زیبایی منحصر به فرد و آب و هوای فوق‌العاده‌اش، یکی دیگر از مقاصد توریستی محبوب جهان به حساب می‌آید. مالت مجموعا از ۳ جزیره به نام‌های کومینو، گوزو و مالت تشکیل شده و در روزهای اوج سفر، جمعیت آن‌جا حتی به دو برابر عدد گفته شده نیز می‌رسد.

 

با مقتدرسیر تابان به بزرگ‌ترین و کوچک‌ترین کشورهای جهان سفر کنید

مهم نیست به کجای دنیا می‌خواهید سفر کنید، در هر صورت بهتر است به سراغ یک شرکت گردشگری معتبر بروید تا سفری آسوده و خاطره‌انگیز را تجربه نمایید. مقتدرسیر تابان با سال‌ها تجربه برگزاری تورهای مختلف به نقاط مختلف جهان، یکی از بهترین شرکت‌های توریستی در کشورمان به حساب آمده و با ارائه قیمت‌های رقابتی و خدمات عالی در تورهایش، انتخابی ایده‌آل برای سفر به کشورهای دور و نزدیک به حساب می‌آید. شما می‌توانید برای مشاوره درباره تورهای مختلف، شرایط سفر و همچنین رزرو تور، با شماره ۷۵۲۱۲-۰۲۱ تماس گرفته یا به سایت رسمی مجموعه مقتدرسیر تابان به آدرس mstiran.com مراجعه نمایید.

برچسب‌ها: