گزارشی کامل از سریال های ماه رمضان

گزارشی کامل از سریال های ماه رمضان

گزارش کلی از سریال های ماه مبارک رمضان

رقابت شبکه‌های سیما برای جذب مخاطب در ماه نور و رحمت

‌سال‌هاست که در رسانه ملی در مناسبت‌های مهم هم چون نوروز، رمضان، دهه فجر و ماه محرم برنامه سازان دست به ساخت سریال‌هایی با مضمون و محتوای دینی، تاریخی، مذهبی، ماورایی و طنز می‌زنند. امسال هم ۴ کارگردان دست به کار شده اند و ساخت سریال‌های «در مسیر زاینده رود»، «ملکوت»، «جراحت» و «فعلا از پذیرفتن خانواده معذوریم» را به دست گرفته اند و در کنار هم به رقابت برای جذب مخاطب بیشتر در ماه نور و رحمت می‌پردازند. خانواده‌های ایرانی در ایام ماه مبارک رمضان بعد از افطار بیننده پر و پا قرص سریال‌ها هستند. در این پرونده گزارش و اطلاعاتی از سریال‌هایی را که قرار است در این روزها پخش شود، در اختیارتان قرار می‌دهیم که در پی می‌آید البته این اطلاعات طبق آخرین اخبار اعلام شده است و امکان هر گونه تغییر و تحولی در آن وجود دارد.

در مسیر زاینده رود شبکه اول سیما

شناسنامه
کارگردان: حسن فتحی
بازیگران: حسین محجوب، مهرانه مهین ترابی، مسعود رایگان، اشکان خطیبی، بهنوش طباطبایی، پردیس افکاری، مهرداد ضیایی و مهدی باقربیگی.خلاصه داستان: مهران سارنگ، فوتبالیست جوان و عضو تیم ملی امید و یک تیم باشگاهی معتبر اصفهان است. او برای عقد قرارداد با باشگاهی تازه تأسیس به اصفهان سفر می‌کند و در پی وقوع تصادفی با مسعود مصیب، جوان نخبه اصفهانی درگیر می‌شود و این درگیری به قتل مسعود می‌انجامد. مهران به زندان می‌افتد و تلاش‌ها برای جلب رضایت اولیای دم مقتول به نتیجه نمی‌رسد. در نهایت با وجود رضایت اولیای دیگر مسعود، پدر وی هم چنان موافق اجرا شدن حکم اعدام است، ولی برای رضایت دادن شرط سختی را تعیین می‌کند.
تهیه کننده: حسن شکوفه

حاشیه‌های سریال در مسیر زاینده رود
فیلم برداری این سریال از ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ آغاز شد. این سریال قرار بود یک سال و نیم پیش در دوران مدیریت «مهدی فرجی» در شبکه دوم سیما تولید شود اما با تغییرات مدیریتی در شبکه اول و دوم سیما، تهیه کننده و کارگردان ترجیح دادند فیلم نامه را از شبکه ۲ به یک منتقل کنند.
* «
علیرضا نادری» که پیش از این نویسنده فیلم نامه سریال «اشک‌ها و لبخندها» بود و با فتحی همکاری مشترکی داشت فیلم نامه «در مسیر زاینده رود» را که شامل یک داستان اصلی و چند قصه فرعی است، به رشته تحریر درآورد.
*
تدوین سریال توسط «بابک رضاخانی» هم زمان با فیلم برداری انجام می‌شود و بیش از نیمی‌از سریال تاکنون مقابل دوربین رفته است.
*
احسان خواجه امیری ترانه عنوان بندی سریال را می‌خواند.
*
سریال «در مسیر زاینده رود» ملودرامی ‌اجتماعی و تلخ است. این سریال به مسئله فوتبال ناپاک و حواشی این ورزش جنجالی می‌پردازد.
* «
حسن فتحی» کارگردان موفق و باتجربه تلویزیونی است. او تاکنون سریال‌هایی نظیر همسایه‌ها، شب دهم، میوه ممنوعه و اشک‌ها و لبخندها را ساخته است فیلم «کیفر» فتحی هم اکنون در پرده سینماهای کشور اکران می‌شود.
*
نقش جوان نخبه اصفهانی را «مهدی باقربیگی» بازیگر نقش مجید سریال «قصه‌های مجید» بازی می‌کند که طی حادثه ای می‌میرد.
*
در ابتدا «مسعود کرانی» مدیر تصویربرداری این سریال بود و در ادامه «افشین احمدی» مدیریت تصویربرداری «در مسیر زاینده رود» را بر عهده گرفت.
*
براساس شنیده‌ها «در مسیر زاینده رود» قرار است آداب و رسوم ایرانیان در ماه مبارک رمضان را به تصویر بکشد.
* «
حسن فتحی» دو سال پیش ماه مبارک رمضان با سریال پر مخاطب «میوه ممنوعه» میهمان سفره افطار بینندگان بود.
*
به گفته تهیه کننده سریال مسئولان اصفهان به خصوص شهرداری این شهر همکاری خوبی با آن‌ها داشتند.
*
۹۰ درصد فیلم برداری سریال در اصفهان انجام شد.
*
دکتر «افشین یداللهی» شعر ترانه سریال را سروده است.

ملکوت شبکه دوم سیما

شناسنامه
کارگردان: محمد رضا آهنجاس ام اس و کلیپ و جوک موبایل
بازیگران: محمد رضا شریفی نیا، احمد نجفی، رضا رویگری، علی دهکردی، کوروش تهامی، نیما شاهرخ شاهی، رز رضوی، مهشید افشارزاده، فریبا متخصص، غلامرضا علی اکبری، منوچهر آذری، ترلان پروانه، امیر شجاعی، عباس عرفانی، لادن سلیمانی و ایرج نوذری.خلاصه داستان: مردی متمول به نام حاج فتاح در ابتدای ماه مبارک بر اثر سانحه ای به بیمارستان منتقل می‌شود و به کما می‌رود. بستگان وی در تلاش هستند تا او را دوباره به زندگی بازگردانند اما این تلاش‌ها به نتیجه نمی‌رسد و حاج فتاح شرایط خاصی را سپری می‌کند.
تهیه کننده: محسن شایان فر

حاشیه‌های سریال ملکوت
*
سریال «ملکوت» از فضایی ماورایی برخوردار است که دراین مسیر حاج فتاح زندگی دیگری را آغاز می‌کند.
*
نام قبلی سریال «زندگی در شیفت دوم» بود که با همین نام هم کلید خورد.
*
این سریال ۸ اردیبهشت ۱۳۸۹ کلید خورد.
* «
احمد رضا معتمدی» کارگردان سینمای ایران که ساخت فیلم‌هایی هم چون هبوط، زشت و زیبا، دیوانه از قفس پرید و قاعده بازی را در کارنامه خود دارد، فیلم نامه سریال «ملکوت» را به رشته تحریر درآورده و بازنویسی آن توسط «نادر وحید» انجام شده است.
*
یکی از دلایل انتخاب «محمد رضا آهنج» به منظور ساخت سریال سرعت او در تولید آثار است. چندی پیش سریال «عملیات ۱۲۵» از رسانه ملی پخش شد.
* «
محمد رضا شریفی نیا» نقش حاج فتاح را بازی می‌کند. فعالیت او بعد از بازی در سریال «پیامک از دیار باقی» سیروس مقدم، در تلویزیون ممنوع شد و با سریال «سال‌های مشروطه» بازگشتی دوباره داشت.
*
رضا رویگری که چندی پیش با سریال «تاوان» در تلویزیون حضور داشت، نقش داماد حاج فتاح را بازی می‌کند و احمد نجفی در نقش وکیل سریال ظاهر می‌شود.
*
نیما شاهرخ شاهی اکنون هم زمان در دو سریال «فاصله‌ها» و «ملکوت» بازی می‌کند.
*
کوروش تهامی ‌گریمی ‌متفاوت دارد.
*
شبکه سوم برخلاف سال‌های گذشته که موضوعات طنز را دستمایه مجموعه‌های مناسبتی خود قرار داده بود، این باره با داستانی به طور کامل جدی و اجتماعی می‌آید.
*
جلوه‌های ویژه سریال «ملکوت» توسط دکتر معتمدی انجام می‌شود.
*
هم زمان با سریال «ملکوت» سریال «سی امین روز» هم در دست تولید برای پخش در ایام ماه مبارک در این شبکه بود که در نهایت «ملکوت» انتخاب و روانه آنتن می‌شود.

جراحت شبکه سوم سیما

شناسنامه
کارگردان: محمد مهدی عسگرپور
بازیگران: امین تارخ، ثریا قاسمی، علی عمرانی، آتنه فقیه نصیری، مهوش صبرکن، محمد عمرانی، رامین راستاد، لیلا بلوکات، هستی مهدوی فر، یاسر جعفری، میلیشیا مهدی نژاد، کریم اکبری مبارکه و گیتی قاسمی.خلاصه داستان: لطیفه مادر ۷۵ ساله خانواده است که دو پسر او با نام بزرگ و اسماعیل با وی زندگی می‌کنند. بزرگ پسر ارشد لطیفه است و چهار سال پیش در پی خواندن خطبه عقدی خانگی و بی سر و صدا دخترش اکرم را به عقد پسر برادرش اسماعیل سقایی در آورده است. آن‌ها رابطه معقول و صمیمانه ای دارند تا این که اتفاق و ماجراهایی رخ می‌دهد و روابط آن‌ها به هم می‌ریزد.
تهیه کننده: محمد رضا شفیعی

حاشیه‌های سریال جراحت
*
این سریال اسفند ماه ۱۳۸۸ کلید خورد.
*
سعید نعمت ا… فیلم نامه «جراحت» را به رشته تحریر درآورد. او تاکنون نگارش سریال‌های موفقی هم چون «دلنوازان» و «زیر هشت» را بر عهده داشته است.
* «
محمد مهدی عسگرپور» کارگردان شناخته شده سینما که در حال حاضر مدیریت خانه سینما را بر عهده دارد ساخت سریال را به دست گرفت. پیش از این، سریال «گل‌های گرمسیری» را از او دیده بودیم.
* «
جراحت» نخستین سریال مناسبتی ماه مبارک رمضان است که سال گذشته مقابل دوربین رفت و پایان سریال در مشهد مقدس فیلم برداری شد.
*
محمد رضا شفیعی که سریال «فاصله‌ها» به تهیه کنندگی او روی آنتن شبکه سوم سیماست ساخت سریال «وضعیت سفید» و «دلنوازان» را بر عهده داشت.
*
سریال «جراحت» ملودرامی ‌اجتماعی است.
*
امین تارخ، نقش اصلی این سریال را بازی می‌کند.
* «
رامین راستاد» سریال «تاوان» را روی آنتن شبکه سوم دارد و او دو سال پیش با سریال «مثل هیچ کس» در ماه مبارک رمضان میهمان قاب شیشه ای بود.
*
دکتر «دارابی» قائم مقام سازمان صدا و سیما اواسط خرداد از پشت صحنه سریال «جراحت» بازدید و اعلام کرد که به احتمال زیاد نام سریال تغییر کند.
* «
محمد مهدی عسگرپور» به اتفاق امین تارخ، ثریا قاسمی‌و علی عمرانی سریال خود را در مشهد به پایان رساند.
* «
عسگرپور» برای نخستین بار ساخت سریال مناسبتی را تجربه می‌کند.

نون و ریحون شبکه تهران

 

«نون و ریحون» که براساس فیلمنامه‌ای از عباس نعمتی جلوی دوربین رفته، در ژانر کمدی تولید شده و در آن مسایل روز سیاسی و اجتماعی جامعه مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
«
نون و ریحون» داستان پنج جوان است که تصمیم می‌گیرند ازدواج نکنند.
رضا داوودنژاد، برزو ارجمند، امیرحسین رستمی، علی قربان‌زاده، مهران رنجبر، ملیکا شریفی‌نیا، گلاره عباسی، شقایق دهقان، بیتا سحرخیز همراه با مائده طهماسبی، خسرو احمدی، سوسن مقصودلو و سعید پیردوست بازیگران این سریال هستند.
سریال تلویزیونی «نون و ریحون» این روزها مراحل پایانی تصویربرداری خود را به مدیریت ابوالفضل کریمی پشت سر می‌گذارد، این مجموعه ۲۶ قسمتی به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی در گروه فیلم وسریال شبکه تهران تهیه و تولید می‌شود.
با توجه به حال و هوای مجموعه، این سریال در «شب‌های قدر» به مدت چهار شب پخش نمی‌شود.
عواملی که در تهیه و تولید این سریال همکاری دارند، عبارتند از:
مجری طرح: موسسه فرهنگی و هنری سیمای مهر/ مدیر تولید: محمدصادق آذین/ مدیر تصویربرداری: ابوالفضل کریمی / مدیر صدابرداری: حسین غفاری / تدوین: حمیدرضا قربانی/ طراح صحنه: مهدی بداغی/ طراح لباس: رعنا امینی / طراح گریم: دانیال حقیقت و میترا آقامیری / موسیقی متن: سعید ذهنی/ برنامه ریز: شکوفا کریمی/ دستیار اول کارگردان: بهرنگ توفیقی/ گروه کارگردانی: مهدی صفوی و علی جمالی/ منشی صحنه: سعیده دلیریان / مدیر تدارکات: حمید پرهیز/ تصویربرداران: هادی پویان و سعید براتی/ گروه تصویر برداری: علیرضا افشار، بهرام مشاعی، حسن لشکری، مهیار میررسالت پناهی و دلاور کیوانی/ گروه صدابرداری: حمید محمودی و پیمان غفاری/ دستیار صحنه: بهرام سربازی/ دستیار لباس: صفورا صفاری/ گروه چهره‌پردازی: مارال میرعلیپور و سعید مؤذنی/ عکاس: ثریا شهیدی و تصویربردار پشت صحنه: امیر احمدی.

 

نام مجموعه

نام کارگردان

بازیگران اصلی

ساعت پخش

شبکه

جراحت

محمدمهدی عسگرپور

امین تارخ، ثریا قاسمی، علی عمرانی و آتنه فقیه نصیری

۲۰:۱۵

سوم سیما

در مسیر زاینده رود

حسن فتحی

حسین محجوب، مهرانه مهین ترابی،

مسعود رایگان، اشکان خطیبی و بهنوش طباطبایی

۲۲:۱۵

اول سیما

نون و ریحون

فرزاد موتمن

برزو ارجمند، علی قربانزاده، امیرحسین رستمی، رضا داودنژاد و مهران رنجبر

۲۳:۱۰

شبکه تهران

ملکوت

محمدرضا آهنج

محمدرضا شریفی‌نیا، احمد نجفی، رضا رویگری، علی دهکردی و کوروش تهامی

۲۱:۳۰

دوم سیما

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز