گفتگو با دختر شعبده باز ایرانی ! + عکس

گفتگو با دختر شعبده باز ایرانی ! + عکس
دختر جوان ایرانی با رعایت حجاب‌اش روی صحنه می‌رود با نمایش‌‌های جالب و تماشایی شعبده‌بازی، جمعیتی را سرشار از هیجان می‌کند. او به گفته تماشاگرانش یک دختر مسلمان ایرانی است که فارغ از خودنمایی ظاهری، با هنرش مردم تماشاگر را به تحسین وادار می‌کند. طیبه رحمتی معروف به سایه شعبده‌باز، نخستین بانوی شعبده‌باز ایرانی است که با وجود تمام مشکلات، برای خود اسم و رسمی تدارک دیده و شهرتی دست و پا کرده است.

    سایه متولد مردادماه ۶۶ است. او کار هنری‌اش را با تئاتر شروع کرده و اتفاقاً به مدارج بالایی هم رسیده اما بعد‌ها به سمت شعبده‌بازی رفته و امروز جزو معروف‌ترین شعبده‌بازان ایرانی است. خودش می‌گوید: در شهر بجنورد متولد شده‌ام و از همان دوران ابتدایی علاقه‌مند کار تئاتر بودم و بصورت جدی این کار را پیگیری می‌کردم. در ۱۸ سالگی به سبزوار رفتیم و ساکن این شهر شدیم و من هم به شعبده‌بازی علاقه پیدا کردم.

گفتگو با دختر شعبده باز ایرانی ! + عکس

    چه شد که به شعبده‌بازی روی‌آوردی؟

    یک آقایی آمد به شهرمان و نمایش اجرا کرد، از هیجان نمایش خوشم آمد در برنامه دیدنی‌‌ها هم یک شعبده‌باز خارجی نمایشی اجرا می‌کرد که من خیلی دوست داشتم کم‌کم علاقه‌مند شدم، فیلم شعبده‌بازان خارج را هم که دیدم علاقه‌ام بیشتر شد و به شعبده‌بازی پرداختم. در ابتدای کار در جشن مدارس نمایش اجرا می‌کردم ولی رفته‌رفته در تالار‌های شهر خودمان، بعد تهران و جا‌های دیگر

    در کدام شهر‌‌ها برنامه اجرا کردی؟

    در تهران، مشهد، کیش، بجنورد و البته در سبزوار.

    اجرای شعبده‌بازی به عنوان یک زن طبعاً مشکلاتی را هم به دنبال داشته؟

    مشکلات که چه عرض کنم، شاید فراتر. متأسفانه در ایران شعبده‌بازی را به عنوان یک هنر قبول ندارند در حالی که در همه جای دنیا تردستی یک هنر است، تلقی‌‌های غلطی هم وجود دارد و همه اینها باعث می‌شود گاه مشکلاتی را تحمل کنم. عده‌ای فکر می‌کنند شعبده‌بازی یک قدرت شیطانی است در حالی که اصلاً چنین نیست، شعبده‌بازی یک ترفند است به همین دلیل هم هنر لقب گرفته!

    این تلقی غلط برای شما دردسر‌هایی هم داشته؟

    بله، چندین‌بار تهدید شده‌ام، از من شکایت شده و چندین و چند مشکل دیگر

گفتگو با دختر شعبده باز ایرانی ! + عکس

    حمایت خانواده از تو چگونه است؟
    تقریباً حمایتی از جانب پدرم نمی‌بینم، او مخالف فعالیت هنری زن است، شاید هم همین تلقی غلط را او هم داشته باشد. ولی از مادرم بسیار متشکرم که تمام کارهایم را دنبال می‌کند و بزرگ‌ترین مشوقم است.

    یعنی رابطه شما با پدرتان خوب نیست؟

    چرا؟! او پدر من است و همیشه احترامش برایم واجب، رابطه ما خوب است ولی کارم را دوست ندارد.

    فکر می‌کنی جای پیشرفت داشته باشی؟

    حتماً جای پیشرفت دارم. اگر مسئولان نگاه جدی‌تری به هنر ما داشته باشند، شک نکنید استعداد‌‌های بی‌نظیری را شاهد خواهیم بود. متأسفانه این هنر جدی گرفته نمی‌شود. چند سال پیش برای گرفتن مجوز به اداره مسئول شهرمان رفتم، گفتم من شعبده‌باز هستم این مدارکم، این نمایش‌هایم، ولی در جوابم خندیدند. تا وقتی این تفکر هست هر قدر هم که من پیشرفت کنم باز اتفاقی نمی‌افتد.

    یعنی شما هم می‌توانی مانند عارف غفوری صاحب جایزه مرلین شوی؟

    بله، می‌توانم ولی باید شرایطش باشد.

    ولی این مسابقه بیشتر جنبه شخصی دارد و شما شخصاً باید ثبت‌نام و شرکت‌ کنی؟

    این تصمیم را در آینده دارم.

    فکر می‌کنی بتوانی جایزه را کسب کنی؟

    من تلاشم را می‌کنم و امیدوارم موفق شوم.

    از شعبده‌بازان ایرانی کار کدام یک را بیشتر می‌پسندی؟
    قطعاً کار بهروز کریمی را که استاد این کار است و من شخصاً خیلی به او مدیونم.

    و از خارجی‌ها؟

    دیوید کاپرفیلد.
    کریس آنجل چطور؟
    کریس آنجل یکی از بی‌استعداد‌‌ترین شعبده‌بازان دنیاست، تمام کار‌‌های او تصویری است و هر آنچه انجام می‌دهد توسط دستیارانش و به صورت تصویری انجام می‌دهد. او یکی از ضعیف‌‌‌ترین شعبده‌بازان است.

    شنیدی که ادعا کرده قدرت جادویی دارد؟

    او هیچ قدرتی ندارد، هر گاه کار‌‌هایی را که می‌کند به صورت زنده توانست اجرا کند من باور می‌کنم ولی هرگز نمی‌تواند.

    پس چرا اینقدر موفق است؟

    چون اسپانسر‌‌های قوی دارد. چند کمپانی بزرگ پشت او هستند. اگر ما هم در ایران اسپانسر داشته باشیم شک نکنید بهتر از او خواهیم بود. ضمن این که من بزودی چند حلقه ‌سی‌دی منتشر خواهم کرد که در آنها راز کریس آنجل را لو می‌دهم و نشان خواهم داد که او نه تنها صاحب قدرت جادویی نیست بلکه در هنر هم جزو شعبده‌بازان ضعیف دنیاست.

    درآمد شعبده‌بازی خوب است؟

    در ایران نه! چندان در آمدی ندارد.

    گویا هنر‌‌های دیگری هم داری؟

    خطاطی هم می‌کنم و کاتب قرآن هم هستم.

    کاتب قرآن؟

    من کلام الله مجید را دوبار کتابت کرده‌ام و یکی از افتخارات زندگیم این کتابت است.