گوشیهای گران قیمت و اعیانی

وقتی اولین شماره های رند تلفن همراه با قیمتهای میلیونی به مزایده گذاشته شد کمتر کسی تصور می کرد مورد استقبال قرار گیرد اما زمانی که شماره رند 09127777777 حدود 57 میلیون تومان خریداری شد معلوم شد کسانی هستند که برای این موارد نیز هزینه بپردازند.

به گزارش مهر، منحصر به فرد بودن در کشور ما تنها مختص شماره های رند نبوده و نیست بلکه نمود آن را به راحتی می توان در دیگر کالاهای مصرفی همچون اتومبیل و گوشی موبایل نیز مشاهده کرد.

گوشیهای گران قیمت و اعیانی

برخلاف تصور عموم مردم که فکر می کنند گوشی های موبایل با قیمت های بالای 500 هزار تا یک میلیون تومان جزء گرانترین گوشی ها محسوب می شود اما با سر زدن به مراکز فروش گوشی تلفن همراه می توان گوشی هایی را دید که حتی تصور قیمت 35 میلیون تومانی برای آنها محال است.
گوشی گران قیمت یک برند انگلستان بیش از انگلیس در ایران خریدار دارد
این گوشی ها که انواع و اقسام متفاوتی دارند آنقدر در میان میلیاردهای ایرانی طرفدار پیدا کرده اند که یکی از فروشندگان آنها می گوید که این گوشی های لوکس که اکثرا تولید یک کمپانی در کشور انگلستان است در ایران بیشتر از انگلستان طرفدار دارد.

به گفته فروشندگان بازار موبایل، اصلی ترین خصیصه گوشی های اعیانی، پوشش الماس گونه آنها است که توجه میلیاردرهای ایرانی را به خود جلب می کند. دانه های رنگی الماس های تعبیه شده در این گوشی های زیبا باعث شده تا کسانی که به داشتن کلکسیونی از بهترین ها علاقه وافری دارند بهای زیادی بابت آن بپردازند. همچنین سنگ هایی چون الماس، یاقوت کبود و برلیان پوشش بیشتر این گوشی ها را تشکیل می دهند.

به اعتقاد فروشندگان این گوشی های گران قیمت، تنها پولدارترین های ایران قادر به خرید چنین گوشی هایی هستند که حتی از امکانات پیشرفته ای هم بهره مند نمی برند.

گوشیهای گران قیمت و اعیانی

گوشی های 18 تا 120 میلیون تومانی در بازار ایران

گوشی های منحصر به فرد و لوکس، اکثرا تولید کمپانی های معروفی در انگلیس و سوئد هستند و کمپانی فنلاندی نیز در این بازار با همکاری با برندهای معروف پوشاک همچون گوچی و ورساچه مدل های معدودی از این گوشی های گرانقیمت را تولید می کند.

احسان غلامپور یکی از فروشندگان گوشی های گرانقیمت در تهران در مورد بازار این گوشی ها به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر یک گوشی برند انگلیسی یکی از پرفروش های این بازار است که در چند مدل متفاوت در صفحه کلید فروخته می شود.

وی با بیان اینکه در ساخت این گوشی از فلز طلا یا پلاتین و جواهرات و سنگ های گرانقیمت گوناگون استفاده شده است اضافه کرد: قیمت این گوشی با توجه به جواهراتی که در آن به کار رفته است و اینکه صفحه کلید آن طلا و یا پلاتین است از 18 میلیون تومان به بالا است.

غلامپور گفت: این مدل گوشی از این کمپانی به تازگی با طراحی جدید وارد بازار ایران شده و برخلاف گوشی های قبلی که هیچگونه امکانات خاصی نداشتند از کارت حافظه و دوربین بهره می برد که این ویژگی ها توانسته نظر مشتریان زیادی را به خود جلب کند.

میزان فروش گوشیهای چند 10 میلیونی در ایران
وی که معتقد است گوشی های گرانقیمت این کمپانی انگلیسی در ایران مشتریان بیشتری نسبت به انگلستان دارد به مهر گفت: برخلاف تصور عموم که فکر می کنند گوشی های چند 10 میلیونی در ایران بازار ندارد باید گفت که شمار فروش این گوشی ها در هفته از انگشتان دو دست بیشتر است.

این فروشنده گوشی اضافه کرد: قیمت مدلهای قدیمی این برند در بازار ایران از 5 میلیون تومان به بالا است اما مدلهای جدید این برند از 18 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان به تناسب جواهرات و طراحی آن فروخته می شود.

غلامپور با بیان اینکه حتی گوشی 120 میلیون تومانی نیز در بازار وجود دارد اضافه کرد: همانطور که در هفته حدود دو ماشین بسیار گران قیمت در بازار ایران فروخته می شود خرید و فروش گوشی 120 میلیون تومانی نباید آنچنان دور از ذهن باشد.

این فروشنده گوشی در بازار تهران گفت: گوشی های لوکس و گرانقیمت از این کمپانی انگلیس در 72 کشور جهان عرضه می شود و در ایران نیز نمایندگی فروش آن وجود دارد.

گوشی های لوکس سوئدی برای خانمهای میلیاردر

تاکنون حدود پنج مدل از گوشی های برندی از کشور سوئد وارد بازار ایران شده که نسبت به مدلهای برند انگلیسی ارزان قیمت تر هستند.

در طراحی یک گوشی از برند سوئدی از شکل ظاهری برخی لوازم آرایش خانمها بهره گرفته شده و به همین دلیل این گوشی که حدود پنج میلیون تومان فروخته می شود توجه خانمهای دوستدار کالاهای لوکس و مدرن را به خود جلب کرده است.

درب این گوشی به صورت برقی باز می شود و برای باز کردن آن نیازی به تحرک های فیزیکی و یا تماس مستقیم دست ندارد. همین نحوه باز و بسته کردن درب، این گوشی را کاملا منحصر به فرد نسبت به دیگر مدل های این کمپانی سوئدی کرده است.

مدل های این کمپانی سوئدی در بازار تهران که قیمت آنها از 5/3 میلیون آغاز می شود و به 6 میلیون نیز می رسد، اغلب به دوربین بالا در حد پنج مگاپیکسل مجهز هستند.

دو مدل گوشی نیز از مارک انگلیسی با قیمت 9 میلیون و 500 هزار تومان و 25 میلیون تومان فروخته می شود.

همچنین مدل دیگر از گوشی های این برند انگلیسی با قیمت 22 میلیون تومان در بازار تهران موجود است که بدنه این گوشی 250 گرمی با طلا سفید عیار 18 پوشیده شده که بر روی آن دو قیراط الماس اصل به کار رفته است. داخل این گوشی 22 میلیونی نیز 20 تکه یاقوت به کار رفته و بدنه این گوشی نیز از تیتانیوم ساخته شده است.

البته مدل دیگر گوشی این مدل انگلیسی که به "مار کبری" معروف است تاکنون در بازار موبایل تهران دیده نشده مگر آنکه به صورت شخصی وارد کشور شده باشد. این مدل بدنه ای از پوشش پوست مار کبری دارد و قیمت آن که بالغ بر یک میلیون دلار برآورد شده آخرین بار توسط یک روسی برای همسرش سفارش داده شده است.

گوشی دیگری نیز یکی دیگر از این گوشیهای اعیانی محسوب می شود که با قیمت سه میلیون تومان به فروش می رود. روکش طلای زرد و سفید از جمله ویژگی های منحصر به فرد این گوشی انگلیسی است که به دوربین یک مگاپیکسلی مجهز است اما از بلوتوت و حافظه بالایی برخوردار نیست.

کمپانی معروف فنلاندی به جمع گرانترین ها می پیوندد

در عرصه گرانترین ها کمپانی معروف فنلاندی نیز ورود پیدا کرده است و با همکاری کمپانی های مطرح جهانی توانسته در این بازار نیز خودی نشان دهد.

گوشی هایی از این برند فنلاندی از جمله گوشی های منحصر به فردی هستند که در بازار ایران توجه متمولین را به خود جلب کرده است. این گوشی ها که اکثرا جزء سری 8 این برند محسوب می شوند با داشتن صفحه کلید طلا و کار شدن جواهر بر روی آن با قیمت های میلیونی فروخته می شود.
هم اکنون یک گوشی از مدلهای این برند فنلاندی با قیمت حدود 6 میلیون تومان در یکی از پاساژهای برزگ عرضه کننده گوشی های موبایل فروخته می شود و گوشی دیگری از این کمپانی نیز به بهای پنج میلیون در اختیار طرفداران مد قرار می گیرد.

اکثر فروشندگان معتقدند که این گوشی ها تنها به دلیل برخوردار بودن از معروف ترین نام های تجاری با قیمت بالا فروخته می شوند چرا که این دو مدل گوشی نیز مانند سایر گوشی های فوق دارای امکانات پیشرفته ای نیست.

شاید در این میان بتوان از نوعی گوشی های برند فنلاندی به عنوان یکی از ارزانترین گوشی های لوکس بازار نام برد که با قیمت حدود 5/1 میلیون تومان به مراتب ارزانتر از سایر گوشی ها است. در این مدل گوشی یک یاقوت کبود به عنوان دکمه مرکزی کلید چند جهته گوشی به کار رفته است که باعث شده این مدل به این قیمت عرضه شود.

تلاش چینی ها برای جذب میلیاردهای ایرانی

از آنجایی که این چینی های چشم بادامی در هر بازاری حضور دارند و کالاهای کپی شده خود را به راحتی به فروش می رسانند از بازار گوشی های گرانقیمت هم جا نمانده اند و کپی گوشی های چند ده میلیونی دارای فلزاتی چون طلا و پلاتین و جواهرات و سنگ های گرانقیمت را به یک دهم این قیمت ها تولید کرده و به بازار ایران وارد کرده اند.

هم اکنون گوشی های کپی شده چینی از برندهای گرانقیمتی چون ورتو و بنگ و الاف سن در بازار تهران در رنج قیمت حدود یک میلیون تومان (با توجه به مدل، قیمت آن متفاوت است) فروخته می شود که سنگ های بکار رفته در آن ارزشمند نیست اما از لحاظ شکل ظاهری در نگاه اول هیچ تفاوتی با نمونه اصلی آن ندارد.

علی نظری یکی از فروشندگان بازار در این باره به خبرنگار مهر گفت: فروشگاه هایی که گوشی های لوکس را وارد بازار ایران می کنند محدود هستند اما در حال حاضر گوشی های چینی مشابه همین مارک ها به قیمت های پایین در مراکز بزرگ خرید و فروش گوشی بدون گارانتی عرضه می شوند.

وی ادامه داد: قیمت این نوع گوشی ها بنا به سلیقه فروشندگان تعیین و در اختیار مشتریان قرار می گیرد. برخی از این گوشی های چینی که با مارک های مشهور ساخته شده اند با قیمت های گزاف در بازار عرضه می شود و برخی از فروشندگان با سوء استفاده از ناآگاهی خریداران، این گوشی ها را چند برابر قیمت واقعی به فروش می رسانند.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز