گونه جدیدی پرنده در ایران مشاهده شد + عکس

مجموعه : علمی
گونه جدیدی پرنده در ایران مشاهده شد + عکس

مدیرعامل موسسه کاوشگران حیات وحش پارت گفت: برای نخستین بار در ایران گونه جدیدی پرنده در منطقه نایبندان شهرستان طبس خراسان جنوبی مشاهده شد و مورد رصد علمی قرار گرفت.

تکناز: ˈامیر طالبیˈ روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این پرنده اوایل آبان ماه در دره سنگلاخی و کوهستانی نایبندان طبس مشاهده شد.


وی گفت: با رایزنی که با پرنده شناس سرشناس دکتر ˈریچارد پورترˈ مولف کتاب ˈپرندگان خاورمیانهˈ و محقق سوئدی به نام ˈپرآلسترمˈ صورت گرفت مشخص شد این پرنده تا به حال در ایران دیده نشده و برای نخستین بار در خراسان جنوبی و فقط دو بار در خاورمیانه مشاهده شده است.

وی افزود: نام فارسی این پرنده کوچک (سسک پالاس) و نام لاتین آن PALLAS LEEF WARBLER و از راسته گنجشک سانان و تیره سسکیان است که بین 9 تا 10 سانتی متر طول دارد و از حشرات تغذیه می کند.

وی با بیان اینکه تاکنون در ایران 530 گونه پرنده شناسایی شده که حدود 200 گونه آن از جمله زاغ بور، هوبره و عقاب طلایی در خراسان جنوبی مشاهده شده افزود: با شناسایی این گونه جدید و بعد از ثبت رسمی و علمی آن ازسوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران، به عنوان پانصد و سی و یکمین پرنده ایران محسوب شده و به جهان معرفی می شود.

طالبی درمورد همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در یک سال اخیر به منظور برآورد جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این منطقه جغرافیایی 44 دوربین تله ای در منطقه یک میلیون و 500 هزار هکتاری نایبندان طبس نصب شده که این پروژه تحقیقاتی در مراحل پایانی است.

وی با بیان اینکه دوربین ها ازسوی انجمن یوز ایرانی به خراسان جنوبی منتقل شده گفت: بزودی نتیجه این تحقیقات اعلام خواهد شد.

موسسه کاوشگران حیات وحش پارت سمن (سازمان مردم نهاد) فعال در عرصه محیط زیست است.