یک رویداد غیرمنتظره خورشیدی در راه است !! ( + تصاویر )

یک رویداد غیرمنتظره خورشیدی در راه است !! ( + تصاویر )
ناسا نسبت به وقوع یک رویداد غیرمنتظره در خورشید هشدار داد.

 امسال قرار بود که سال ماکسیمم خورشیدی و نقطه اوج فعالیتهای دوره 11 ساله ستاره میزبان منظومه شمسی باشد، اما تصویر جدید ناسا از فعالیت نسبتا پایین خورشیدی خبر می‌دهد.

به رغم این که ناسا توفان‌های شدید خورشیدی را پیش بینی می‌کند، تعداد لکه‌های خورشیدی نیز نسبت به سال 2011 کاهش یافته و شراره های قوی خورشیدی هر از گاهی مشاهده شده اند

به گفته سازمان فضایی ناسا، تعداد لکه‌های خورشیدی نسبت به سال 2011 بسیار کمتر بوده و جرقه‌های خورشیدی قدرتمند به ندرت رخ داده است.

تصویر جدید ناسا به نمایش سطح رو به زمین خورشید در 28 فوریه 2013 پرداخته که توسط دوربین مغناطیسی و لرزه‌نگاری خورشید رصدخانه دینامیک خورشیدی به ثبت رسیده است.

در این تصویر تنها چند لکه خورشیدی کوچک در چهره قابل مشاهده خورشید دیده شده که معمولا در زمان اوج فعالیت خورشیدی پر از لکه‌های تیره‌رنگ است.

این در حالیست که دین پسنل، فیزیکدان خورشید مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا از ایده متفاوتی برخوردار است.

پسنل اظهار کرد: این یک ماکسیمم خورشیدی است اما از آنجایی که از دو نقطه اوج برخوردار بوده، با انتظار ما متفاوت است. دو ماکسیمم خورشیدی قبلی در سالهای 1989 و 2001 از دو نقطه اوج برخوردار بودند.

یک رویداد غیرمنتظره خورشیدی در راه است !! ( + تصاویر )

محققان اخیرا تصاویری از لکه های بزرگ روی سطح خورشید ارائه کرده و اعتقاد دارند که باید لکه‌های بیشتری هم مشاهده شود

به گفته وی، فعالیت خورشید بالا رفته، کاهش یافته و دوباره فعال می‌شود که یک دوره کوچکتر حدود دو ساله را در بر می‌گیرد.

پسنل بر این باور است که این امر ممکن است اکنون نیز در حال رخ دادن باشد و تعداد لکه‌های خورشیدی که در سال 2001 افزایش داشت، با کاهش در سال 2012 مجددا امسال افزایش یابد.

وی همچنین این دوره را با دوره خورشیدی 14 در اولین دهه قرن 20 مقایسه کرده که از دو نقطه اوج برخوردار بود. اگر این دو دوره مشابه هم باشند، به معنی یک دوره اوج خورشیدی در اواخر 2013 و یک اوج دیگر در سال 2015 خواهد بود.

منبع : ایسنا