20 ترفند در Windows Media Player 10

20 ترفند در Windows Media Player 10

حتما تا به حال نام Windows Media Player را زیاد شنیده اید ، یکی از بهترین و مشهور ترین نرم افزارهای مایکروسافت برای پخش فرمتهای صوتی و ویدویوئی. اما ممکن است اطلاعات کافی پیرامون نسخه جدید مدیا پلیر یعنی WMP 10 نداشته باشید. در اینجا قصد داریم تا شما را با 20 ترفند مفید این نرم افزار آشنا کنیم.

 

Windows Media Player یكی از برنامه های‌ پخش كننده صوت و تصویر است كه به صورت آماده همراه با سیستم عامل ویندوز در كامپیوتر نصب میشود.

 

اگر چه این برنامه در تمام ویندوزها وجود دارد ولی شاید كمتر كاربری به صورت كامل با آن آشنا باشد . كاربران معمولاً برای شنیدن یا دیدن «سرسری» فایل های‌ صوتی و تصویری از این برنامه استفاده می كنند.

 

و اگر بخواهند به طور جدی یا حرفه ای با یك فایل چندرسانه ای كار كنند ، به سراغ نرم افزارهای دیگری چون Winamp،JetAudio،RealPlayer و غیره می روند . البته شاید هم حق با این كاربران باشد .

 

چرا كه WMP تا قبل از نسخه 10، برنامه زیاد خوش دست وپرامكاناتی نبود. ولی با عرضه نسخه 10 این برنامه ، قضیه فرق كرده است . حالا برنامه خیلی برنامه خیلی زیباتر شده و امكانات زیادی دارد .

 

ولی برای كسانی كه به نسخه 9 عادت كرده اند، با این نسخه جدید شاید كمی سردرگم شوند. جای منوها و ابزارها عوض شده و عموما به منوی View رفته اند . حتی Color Chooser هنوز هم وجود دارد و حالا میتوانید طیف رنگ و میزان پربودن صفحه را خودتان انتخاب كنید .

 

به جای انباشته كردن آن هم آیكون كوچك در صفحه Library ، حالا یك دكمه More Info گذاشته شده كه اطلاعات آلبوم و هنرمند را روشن یا خاموش می كند . دیگر مجبور نیستید یك Codec اضافی MP3 روی سیستم نصب كنید یابا یك برنامه دیگر آهنگ های‌ خود را Pi كنید .

 

مایكروسافت هنوز هم برفرمت WMA خود اصرار می ورزد . ولی یك MP3 Codec هم به نام Fraenhofer در برنامه گذاشته كه می‌تواند با هرBit Rate به ریپ كردن آهنگ ها بپردازد.

20 ترفند در Windows Media Player 10

1- منوها

اگر بخواهید درویندوز WMP ، تغییری ایجاد كنید ، اول باید منوی مربوطه را بیابید. با استفاده از دكمه كركره ای كنار دكمه های‌ كوچك ـ بزرگ كردن پنجره كلیك راست كنید . اگر دوست داشته باشید ، می توانید منوهای استاندارد پنجره را فعال كنید و امكانات بیشتری را ببینید .

 

برای این منظور، از منویView ، گزینه Menu Bar Options را انتخاب كنید . در این حالت ، اگر گزینه Show Menu Bar را انتخاب كنید، منوها فعال می شوند و اگر گزینه Autohide Menu Bar را انتخاب كنید ، با بردن ماوس به قسمت منوها ، آن قسمت ظاهر و سپس پنهان میشود .

 

2- تغییر به MP3

برای كنار گذاشتن فایل های‌ WMP ، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب كرده و سپس به صفحه Rip Music بروید . در این حالت ، از قسمت Format گزینه MP3 را انتخاب كنید .

 

كیفیت صوت به طور پیش فرض روی 128kbps تنظیم شده است . ولی اگر بخواهید ، با حركت كردن دكمه لغزان مربوطه ، كیفیت را بهتركنید . درهمین صفحه ، باكلیك روی دكمه File Name مشخص كنید كه كدام اطلاعات در اسم فایل ها برایتان درج شود .

 

3- تغییر نام فایل ها

تنظیماتی كه در منوی Tools ، گزینه Option در صفحه Library وجود دارد ، تعیین می كنند كه برنامه چه تغییراتی را می تواند روی فایل های‌ ریپ شده ایجاد كند . مثلا اگر گزینه Retrieve Additional Information را تیك بزنید ، اطلاعات ناقص را از طریق اینترنت كامل می شود .

20 ترفند در Windows Media Player 104- تغییر ترتیب فایل ها

اگر بخواهید آهنگ های‌ خود را در فولدرهای مجزا براساس آلبوم یا نام هنرمند دسته بندی كنید ، باید گزینه Rearrange Music را علامت بزنید . درهمین جا می توانید با انتخاب گزینه Rename Music Files ، از برنامه بخواهید با درج اطلاعات جدید آهنگ ها ، اسامی فایل ها را اصلاح كند .

 

این كارمخصوصا زمانی خوب است كه فایل های‌ خود را با ابزارهای مختلف و روش های‌ متفاوت نام گذاری ، ریپ كرده باشید و حالا بخواهید آن ها را یك دست كنید .

 

5- مقایسه محتوا

قسمت Info Center كه اطلاعات بیشتری درباره آلبوم یا تراك میدهد ، حالا جزئی از سرویس های‌ اینترنتی WMP10 شده است . بنابراین اگر از یك سرویس ، اطلاعات كافی به دست نمی آورید ، میتوانید سرویس دیگری را امتحان كنید . مثلا سایت Napster بیوگرافی كاملی درباره هنرمندان دارد.

 

6- رادیو كجاست ؟

رادیوی اینترنتی حالا به قسمت Media Guide رفته است . از صفحه Guide گزینه Radio را انتخاب كنید تا فهرستی از ایستگاه های‌ رادیویی و لینكی را ببینید كه صفحه Radio Tuner را باز می كند .

 

این صفحه تمام ایسنگاه های‌ موجود در اینترنت را نشان میدهد. اگر لینك Radio Tuner را در ستون سمت راست پیدا نكردید ، پایین بروید و روی لینك InternationWindowaM edia.com كلیك كنید و حالا دوباره صفحه Guide را باز كنید.

20 ترفند در Windows Media Player 10

اگردوست ندارید تنظیمات بین المللی خود را تغییر دهید ، میتوانید ازنشانی Windowsmedia. com /MyRadio.asp مستقیما به صفحه Radio Tuner بروید. بعد از انتخاب ایستگاه مورد نظر، روی دكمه Play كلیك كنید .

 

7- آهنگ های جوانی

با استفاده از لیست Year Released میتوانید به آهنگ های‌ زمان جوانی خود مراجعه كنید ، یا فقط آهنگ های‌ امسال را لیست كنید. گزینه By Year هم هنگام ساخت Auto Playlist خیلی به دردمی خورد . اصلا مجبور نیستید تاریخ تمام تراك هایی كه ریپ كرده اید یا خریده اید را تایپ كنید . ویندوز WMP خودش این كاررا انجام میدهد.

 

8- Playlist آسان

تراك ها را به قسمت Now Playing بیندازید یا یك پلی لیست خودكار به صورت تصادفی درست كنید . بعداز این كه آهنگ هایی را مرتب كردید كه می خواهید نگه دارید.

 

با كلیك روی دكمه Now Playing List گزینه Save Playlist As را انتخاب كنید . با استفاده از منوی فرعی New List در همان منو،می توانید بدون اینكه مجبور باشید به قسمت سمت راست پنجره بروید ، به ساخت پلی لیست بپردازید.

20 ترفند در Windows Media Player 10

9- افزودن سریع

دكمه كوچكی كه در كنار كركره Now Playing List قراردارد ، انتخاب های‌ فعلی را به لیست Now Playing اضافه می كند . اگر كشیدن و انداختن برایتان سخت است ، میتوانید از این راه اقدام كنید.

 

10- پلی لیست های مجزا

اگر فكر می كنید ساختن پلی لیست از طریق دیالوگ باكس راحت تر از كشیدن و انداختن است ، با كلیك روی Now Playing List و سپس Edit using Playlist Editor دیالوگ Edit Playlist بلافاصله باز میشود .

 

11- تنظیم عكس

Wmp10 عكس ها را هم میتوانید مرتب كند. اما تا وقتی دستگاه قابل حملی را به كامپیوتر خود وصل نكنید كه عكس ها را به سیستم منتقل می كند ، گزینه All Picture در صفحه Library ظاهر نمی شود .

 

علت این است كه خود برنامه هیچ امكانی برای كاركردن روی عكس ها ندارد. یعنی نه می توانید نمایش اسلایدی درست كنید ، نه نمایش بند انگشتی .

 

داشتن كتابخانه عكس فقط به این درد می‌خورد كه انتقال عكس ها به دستگاه قابل حمل راحت تر میشود. گزینه های‌ All Video و All TV از این جهت در هر سیستمی هستند كه تماشای ویدئو و برنامه های‌ ضبط شده تلویزیونی در كامپیوتر امكان پذیر شود.

20 ترفند در Windows Media Player 10

12- ستون های دلخواه

با كلیك راست روی لیست تراك های‌ یك آلبوم یا هنرمند در صفحه Library منویی از ستون ها را ظاهر می كند كه قابل حذف و اضافه هستند . همچنین می توانید از كركره Library Option گزینه Choose Columns را انتخاب كنید كه امكاناتی را برای تعیین زمان پخش شدن پلی لیست میدهد . بنابراین اگر بخواهید ، میتوانید لیست خود را براساس آهنگ هایی مرتب كنید كه در تعطیلات آخر هفته گوش می كنید .

 

13- دیواره آتش

اگر می بینید برنامه هنگام پخش موسیقی آنلاین هرچندوقت یكبار چند ثانیه مكث می كند ، بد نیست ببینید برنامه دیواره آتش شما بسته های‌ UDP را متوقف می كند یا نه .

 

WMP برای Streaming محتوا ، از این بسته ها استفاده می كند. اگر چنین باشد ، برنامه مجبور است از پروتكل HTTP استفاده كند . اگر میخواهید بفهمد برنامه ازچه پروتكلی استفاده می كند و آیا این پروتكل مشكلی ایجاد می كند یا نه ، درهمان حالی كه آنلاین هستید ، از منوی View گزینه Statistics را انتخاب كنید و صفحه Advanced را ببینید.

 

14- از هدفون استفاده كنید

فیش هدفون روی درایو سی دی فقط برای پخش آنالوگ قابل استفاده است و آهنگ های‌ دیجیتالی كه ویندوز WMP پخش می كند ، از طریق این فیش شنیده نمیشوند .

 

اما اگر بخواهید همین آنگ های‌ دیجیتال را از طریق هدفون بشنوید،كافی است به Media Player بگویید آهنگ ها را به صورت آنالوگ پخش كند. برای این منظور ، از منوی Tools ، گزینه Option را انتخاب كنید و به صفحه Devices بروید. درایو سی دی خود را انتخاب كرده و از صفحه Audio گزینه Playback to Audio را علامت بزنید.

 

15- روشن كنید

امروزه بیشتر كیبوردها دكمه پخش ، مكث، صدا و …دارند. اگر شما چندین صفحه كلیدی ندارید، بازهم میتوانید از طریق صفحه كلید ، Media Player را كنترل كنید.

 

F10 صدا را زیاد ، F9 صدا كم ، و F8 صدا را قطع می كند .CTRL +P شروع به پخش یا مكث می كند، و CTRL+S پخش را قطع می كند. با CTRL+F به تراك بعدی بروید و با CTRL+B به تراك به تراك قبلی. كلیدهای میان برمتعدد دیگری هم وجود دارد كه می توانید انها را از منوی Help پیدا كنید .

20 ترفند در Windows Media Player 10

16- فشرده كردن فایل ها

اگر به خاطركیفیت بهتر، فایل های‌ ریپ شده را با فرمت WMA آزاد ذخیره می كنید،می توانید هنگام انتقال انها به پخش كننده قابل حمل ، كاری كنید كه فایل ها كوچك تر شوند.

 

برای این منظور ، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب كرده و به صفحه Devices بروید. در این حالت ، دكمهAdvanced را كلیك كنید و گزینه Allow Audio Files to Convert را علامت بزنید . با این كار ، Media Player هنگام انتقال فایل ها به دستگاه قابل حمل ، فایل ها را فشرده می كند .

 

17- فضای دیسك

حاصل فشرده كردن فایل ها به صورت نامحسوس این است كه وقتی دستگاه قابل حمل خود را به سیستم وصل می كنید ، لازم نیست خیلی صبر كنید تا فایل ها تبدیل شوند .

 

اگر قصد دارید تعداد زیادی فایل را تبدیل كنید ، ببینید Media Player فضای كار برای این كار داشته باشد . برای این منظور ، از منوی Tools گزینه Option را انتخاب كنید . به صفحه Devices بروید ، دكمه Advanced را كلیك كنید ، و سعی كنید Amount of disk space را اضافه كنید.

 

18- آهنگ ها انتخاب كنید

حتی اگر Player 40 گیگا بایتی داشته باشید ، بازهم بعید است بتوانید تمام آهنگ ها ، فیلم ها و عكس های‌ خود را داخل آن جای دهید . اگرگزینه سنكرون خودكار را فعال كرده باشید ، WMP موسیقی را نسبت به عكس و عكس را نسبت به فیلم اولویت می دهد .

20 ترفند در Windows Media Player 10

بدون وصل كردن دستگاه به سیستم هم میتوانید آهنگ هایی را تعیین كنید كه دوست دارید به دستگاهتان منتقل شوند. كافی است هر آهنگی را كه دوست دارید ، به صفحه Sync بیندازید تا هروقت دستگاه را وصل كردید ، به طور خودكار از این صفحه به دستگاه منتقل شوند .

 

19- حذف برنامه

اگر فكر می كنید نسخه 9را بیشتر از 10دوست دارید ، میتوانید WMP10 را از سیستم حذف كنید . البته لازم نیست نسخه قبلی را مجددا نصب كنید . اگر سرویس پك2 را نصب كرده باشید ، باید ابتدا گزینه Show updates در بالای لیست را علامت بزنید .

 

تنها عیب این كار این است كه نما توانید آهنگ های‌ حفاظت شده را با نسخه های‌ قبلی پخش كنید . چون WMP10 از DRM متفاوتی استفاده می كند .

پایگاه فرهنگی هنری تکناز