25 نکته بسیار کاربردی در گوگل

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل

1- همه‌چیز در نحوه نوشتن‌

با اطلاع از چگونگی نوشتن عبارات جستجو در موتورهای جستجو، میتوانید اطلاعات موردنیازتان را به راحتی پیدا كنید. به عنوان مثال دستور باعث میشود تا موتور جستجوی گوگل، همه ی ی صفحاتی كه در آدرس url آن‌ها، كلمه مورد نظر وجود داشته باشد را برایتان فهرست كند.

 

2 – نوار ابزار گوگل

با اضافه كردن نوار ابزار گوگل به مرورگرتان، از این پس می‌توانید كار جستجو را با سرعت و راحتی بیشتری انجام دهید. یكی دیگر از امكانات این نوار ابزار، پیشگیري از نمایش پنجره‌های‌ تبلیغاتی است.
برای دریافت این برنامه و كسب اطلاعات بیشتر به نشانی toolbar.google.com مراجعه كنید.

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل

3 – چه كسی به سایت شما لینك داده است‌

بسیاری از مدیران سایت‌ها علاقه‌مندند بدانند چه كسانی «از سایت خود» به سایت آن‌ها لینك داده است.

 

گوگل به این سوال پاسخ میدهد. میتوانید در قسمت جستجو، عبارت را وارد كرده و كلید Enter را بزنید. نتیجه این درخواست، فهرست سایت‌هایی است كه به سایت شما لینك داده‌اند.

 

4 – كاربردهای تجاری

دو موتور جستجو فرعی گوگل كه به تازگی راه‌اندازی شده‌اند و هنوز واژه كالاهای تجاری، مورد استفاده قرار می‌گیرند. موتور froogle.google.com فهرست محصولات فروشگاه‌های‌ online را تهیه می‌كند و موتورcalatogs.google.com برای نمایش و درخواست كاتالوگ محصولات به‌كار می‌رود.

 

5 – نگاهی به آینده‌

مدیران گوگل همیشه نیم‌نگاهی به آینده دارند. اگر می خواهید بدانید چه در سر آن‌ها می‌گذرد و قرار است در آینده چه كارهایی انجام دهند، بهتر است سری به آزمایشگاه آن‌ها بزنید و خود از نزدیك با خدمات و محصولات آتی گوگل آشنا شوید. آدرس آزمایشگاه گوگل labsl.google.com/gvs.html می‌باشد.

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل

6 – نتایج مطلوب‌تر

در اغلب موارد، زمانی كه جستجویی را با گوگل انجام می‌دهید، نتیجه آن هزاران سایت و وبلاگ و نشانی میباشد كه در واقع بسیاری از آن‌ها كاربرد چندانی ندارند و با موضوع موردنظرتان هماهنگ نیستند. یكی از روش‌های‌ مؤثر در كاهش حجم نتایج جستجو، تعیین بازه‌های‌ تاریخی است.

 

مثلاً زمانی كه بازه‌ای را بین سال‌های‌ 2002 تا 2004 تعریف می‌كنید، گوگل با تبعیت از آن، فقط آن دسته از صفحاتی كه دربازه مذكور ایجاد یا روزآمد شده‌اند را برایتان فهرست می‌كند «برای تعریف بازه‌های‌ تاریخی به گزینه مراجعه كنید».

 

7 – فقط صفحات جدید

جستجو بدون ذكر تاریخ، نتایج بی‌شماری در پی دارد. انبوه نتایج، نه تنها به یافتن مطلب موردنظرتان كمكی نمی‌كند، بلكه موجب سردرگمی‌تان نیز میشود.

 

علاوه براین اگر بعد از یك بررسی طولانی بین نتایج جستجو، به اطلاعات موردنظرتان رسیدید و متوجه قدیمی بودن آن‌ها شدید، چطور؟ اگر به دنبال اطلاعات جدید و روزآمد هستید، در قسمت جستجوی پیشرفته، عبارات ، و حتی را در مقابل گزینه Date وارد كنید تا گوگل بسته به تاریخ ذكر شده، فقط فهرست صفحات جدید را برایتان نمایش دهد.

 

مثلاً اگر عبارت را انتخاب كنید، گوگل تمامی صفحاتی كه در سه ماه گذشته ایجاد یا بروز شده‌اند را جستجو و آن‌هایی كه با موضوع موردنظرتان منطبق هستند را نمایش میدهد.

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل8 – مستثنی كردن كلمات

با مستثنی كردن كلمات، علاوه بر كاهش حجم نتایج جستجو، میتوان به اطلاعات موردنظر نزدیك‌تر شد. با گذاشتن علامت قبل از كلمه‌ دلخواه، گوگل آن كلمه را استثنا قلمداد كرده و از نمایش صفحاتی كه حاوی چنین كلمه‌ای باشند، پرهیز می‌كند. مثلاً نتیجه عبارت ، همه ی ی صفحاتی كه مربوط به ایران هستند و از تهران نامی نبرده‌اند را شامل میشود.

 

9- Wildcardها

زمانی كه به‌طور كامل از كلمات موضوع مورد جستجو آگاهی ندارید، بهتر است از كاراكتر كمكی ستاره استفاده كنید. كاراكتر معنی می‌دهد. مثلاً عبارت می‌تواند نتایجی نظیر
، و یا نتایجی از این دست را حاصل شود.

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل

10 – عناوین صفحات‌

معمولاًً همه ی ی صفحات وب، عنوان دارند. گاهی‌اوقات استفاده از این عناوین، به شما� در پیدا كردن مطالب مورد نیازتان كمك شایانی می‌كند. مثلاً عبارت ، گوگل را بر آن می‌دارد تا فقط عناوین صفحات را برای یافتن كلمه ذكر شده، جستجو كند.

 

11 – شركت در گروه‌های خبری‌

اینترنت فراتر از ایمیل و صفحات وب است. به عنوان مثال گروه‌های‌ خبری «News group» یكی دیگر از خدماتی است كه از طریق اینترنت ارایه میشود. گروه‌های‌ خبری گوگل، گروه‌های‌ معروف و معتبری هستند كه شركت در آن‌ها، به نوبه خود، كار لذت‌بخشی است. آدرس گروه‌های‌ خبری گوگل از این قرار است: groups.google.com

 

12 – جستجوی خودكار

جستجو در اینترنت، قصه سوزن و انبار كاه است. گاهی‌اوقات ممكن است علیرغم صرف وقت زیاد، باز هم به نتیجه دلخواه نرسید. بنابراین هر ابزاری كه در این پروسه، از اتلاف وقت پیشگیري كند، بسیار باارزش است.

 

یكی از این ابزارها، گوگل نام دارد. این ابزار با دریافت آدرس ایمیل و عبارت مورد جستجو، به طور خودكار و روزانه، جستجویی را براساس عبارت دریافتی ترتیب داده و هر زمان كه اطلاعات جدیدی را یافت نماید، آدرس آن را برایتان ایمیل می‌كند. آدرس پیغام‌دهنده گوگل به این ترتیب است: www.googlealert.com

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل

13 – جستجوگر اخبار

این ابزار نیز همانند پیغام‌دهنده گوگل، مشخصات اخبار موردنظر را به همراه آدرس ایمیل دریافت كرده و روزانه «بنا به درخواست كاربر، قابل تنظیم است». براساس عبارت دریافتی، جستجویی را در سایت‌های‌ خبری ترتیب میدهد و در صورت یافتن اطلاعات مناسب، آن را برایتان ایمیل می‌كند. آدرس این ابزار www.google.com/newsalerts است.

 

14 – ماشین‌حساب گوگل

گوگل برای حل معادلات ریاضی هم، ابزاری دارد كه بسیار سریع و با دقت عمل می‌كند. این ابزار علاوه بر حل معادلات ریاضی، قابلیت تبدیل انواع واحدها به یكدیگر را نیز دارد. برای آشنایی بیشتر با این ابزار كارآمد به آدرس زیر مراجعه كنید: www.google.com/help/features.htm#calculator

 

15 – معنی كلمات اگر معنی یا بهتر بگوییم، تعریف كلمه‌ای را نمی‌دانید، در كادر جستجو را نوشته و كلیدEnter را بزنید.

 

در جواب این جستجو، علاوه بر تعریف كلمه، لینكی نیز نمایش داده میشود كه با كلیك روی آن، به جزییات بیشتری میرسید.

 

16 – ترجمه كنید

در حال حاضر، خودرو ترجمه‌ گوگل میتواند انگلیسی را به 5 زبان زنده دنیا ترجمه كند «امكان ترجمه بالعكس نیز وجود دارد». برای استفاده از این مترجم ماشینی به آدرس www.google.com/lauguage-tools بروید.

 

17 – تصویریاب

من شخصاً همیشه گوگل را به خاطر ابزار تصویریاب‌اش ستوده‌ام. این ابزار با دریافت كلمه یا عبارتی، عکسهای موجود روی اینترنت را جستجو كرده و در نهایت آن‌هایی را كه با عبارت دریافتی منطبق هستند، فهرست می‌كند. برای استفاده از این ابزار به آدرس www.google.com/imghp مراجعه نمایید.

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل18 – پرسش و پاسخ

تحقیق و جمع‌آوری مطالب از اینترنت، كار وقت‌گیری است. اگر برای انجام این‌كار وقت كافی در اختیار ندارید. سری به آدرس answers.google.com/answers بزنید و با مطرح كردن سوالاتتان و بررسی جواب‌ها، سریع‌تر به هدف‌تان برسید.

 

19 – نمایش پنجره تنظیمات‌

گوگل به شما این امكان را میدهد تا نحوه نمایش نتایج را مطابق میل‌تان تنظیم كنید. به عنوان مثال با مراجعه به آدرس www.google.com/preferences میتوانید تعداد نمایش نتایج در هر صفحه را تعیین نمایید.

 

علاوه براین در قسمت تنظیمات امكانات دیگری نظیر Safe Searching نیز وجود دارد. با فعال كردن این گزینه، گوگل از نمایش سایت‌هایی كه به هر دلیلی غیرمجاز هستند، پرهیز می‌كند.

 

20 – آمار استفاده از گوگل

در سایت www.google.com/press/zeitgeist.html آمار جهانی استفاده از گوگل موجود است. در این سایت جزییاتی از چگونگی استفاده ملل مختلف از گوگل و الگوهای جستجوی آن‌ها وجود دارد

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل

21 – جستجو در دسته‌بندی‌ها

علاوه بر جستجوی كلی وب، گوگل امكان جستجو در دسته‌بندی‌ها «Categories» را نیز میدهد. به عنوان مثال برای یافتن اطلاعاتی درباره هنر، تجارت، ورزش و … میتوانید ضمن مراجعه به نشانی www.google.com/dirhp، جستجویی را در دسته‌بندی‌های‌ گوگل ترتیب بدهید و سریع‌تر به هدف‌تان برسید.

 

22 – برای بلاگرها

وبلاگ داشته باشیم یا نه؟ ایده داشتن یك وبلاگ شخصی، بسیار جالب است و این‌كه با در اختیار داشتن یك وبلاگ شخصی حرف دلمان را به گوش جهانیان برسانیم، فكر بسیارخوبی است. برای ساخت یك وبلاگ شخصی، به آدرس www.blogger.com/start مراجعه نمایید. این سایت متعلق به گوگل است.

25 نکته بسیار کاربردی در گوگل

23 – جستجوی داخل فایل‌ها

با كمك گوگل میتوان داخل فایل‌های‌ مشخصی را برای یافتن كلمه‌ای دلخواه جستجو كرد. مثلاً عبارت:

گوگل را برآن می‌دارد تا تمامی فایل‌های‌ doc «مربوط به برنامه Microsoft word» را به منظور یافتن واژه‌ی Iran جستجو كرده و آن‌هایی كه دارای چنین كلمه‌ای هستند را فهرست كند.

 

24 – كلمات عمومی

برخی كلمات عمومی نظیر the ،to ،at و غیره، زمانی كه در عبارت مورد جستجو ذكر میشوند، توسط گوگل نادیده انگاشته میشوند و تاثیری در نتیجه ندارند. حال اگر می‌خواهید چنین كلماتی در نتیجه جستجو موثر باشند كافی است یك علامت در مقابل آن‌ها بگذارید.

 

25 – موتورهای جستجوی تخصصی

با این ترفند می‌توانید ضمن معرفی منابع موردنظرتان به گوگل، از آن بخواهید كه نتایج جستجو را فقط از همان منابع بیاورید. مثلاً برای جستجو در سایت مایكروسافت به روش زیر عمل میشود:

www.google.com/microsoft

پایگاه فرهنگی هنری تکناز