5 اصل مهم در طراحی و ساخت ویلا

مجموعه : رپورتاژ آگهی
5 اصل مهم در طراحی و ساخت ویلا

ساخت ویلا با توجه به سلیقه‌های گوناگون و تنوع در ابعاد و همچنین موقعیت جغرافیایی انجام شده و با معماری خیره‌کننده‌ای چنین پروژه‌هایی به اتمام می‌رسد، اما تمام معماران چه در حال ساخت ویلای معمولی و ساده باشند و چه شاخص‌ترین ویلای دنیا را بسازند لازم است چندین اصل مهم و نکات خاص را در نظر بگیرند. یک طراح فوق‌العاده با استفاده از این نکات می‌تواند طرحی که کارفرما در نظر دارد را به بهترین شکل ممکن طراحی کرده و امنیت، آسایش و رفاه ساکنین را فراهم کند.

 

باز سازی ویلا نیز به ‌عنوان یکی از روش‌های ترمیم برای مدرن ‌سازی ویلا بوده که لازم است توسط افراد خبره و ماهری صورت گیرد تا هیچ‌گونه آسیبی به ستون‌ها وارد نشده و به بهترین شکل ممکن قسمت‌های مختلف ویلا بازسازی و تعمیر شود. در صورتی ‌که قصد ساخت ویلای خود را دارید بهتر است در ادامه ما را همراهی کنید تا اطلاعاتی کامل در زمینه ساخت و نکات مهم و اصولی به دست آورید.

 

اصول مهم در طراحی و ساخت ویلا

در هنگام ساخت ویلا لازم است نکات و اصول خاصی را مورد توجه قرار دهید که این اصول شامل احترام به محیط زیست و طبیعت، ایجاد حس آرامش، روشن بودن فضا، ایجاد تعلق خاطر ساکنین، توجه به نورپردازی و در نظر داشتن مصرف بهینه انرژی و… است. در زیر موارد مهم و حیاتی را به شکل کامل توضیح داده‌ایم:

 

جایگذاری صحیح فضاها

در ابتدا لازم است جای مناسبی را برای قرارگیری ویلا با توجه به فضایی که در اختیار دارید تعیین کنید. سپس با در نظر داشتن چشم‌انداز، نور و تهویه مناسب و… فضاهایی مختلفی را طراحی کرده و تمام قسمت‌ها را با توجه به نیاز و همچنین سلیقه کارفرما اجرا کنید.

همچنین تجهیزات و امکاناتی که در داخل ویلا قرار می‌گیرد نیز بر اساس اصول خاصی طراحی می‌شود؛ به ‌عنوان مثال باربیکیو را در نزدیکی آشپزخانه قرار می‌دهند تا به وسیله‌هایی که در آشپزخانه قرار دارد دسترسی داشته باشید. آب‌نما و سایر وسیله‌هایی که به ‌عنوان دیزاین در ویلا طراحی شده‌اند لازم است در معرض افرادی باشند که در حال استراحت هستند، همچنین یکی دیگر از مهم‌ترین اصول در طراحی و ساخت ویلا محل قرارگیری پارکینگ است.

 

استفاده درست از نور طبیعی

در طراحی خانه ویلایی توجه به جهت طلوع و غروب خورشید بسیار مهم است و اکثر معماران نور جنوب را به ‌عنوان بهترین نور ساختمان در نظر می‌گیرند و ساختمان‌ را به‌گونه‌ای می‌سازند که نور از سمت ضلع جنوبی ساختمان وارد شود. بد نیست بدانید که نور غرب آزاردهنده‌ترین نور شناخته شده و به همین دلیل فضاهایی که لازم است نور بیشتری داشته باشند در قسمت جنوبی و فضاهایی که نیاز به نور کمتر دارند را در قسمت غربی قرار می‌دهند. در طراحی فضاهایی که در ضلع غربی هستند، طراحی به‌گونه‌ای انجام می‌شود که از ورود نور به‌ صورت مستقیم به داخل جلوگیری کند. نوری که از ضلع شرقی باشد را نیز گزینه مناسبی برای اتاق خواب‌ها می‌دانند؛ زیرا در هنگام طلوع و غروب خورشید نور بسیار زیبایی به داخل اتاق می‌تابد و نور شمالی نیز برای دورهمی‌ها مناسب بوده و روشنایی خاصی به فضا می‌دهد. (در حالی ‌که با استفاده از نور شمالی با تابش مستقیم آفتاب روبرو نمی‌شوید) 

 

هزینه ساخت ویلا

 

ارتفاع مناسب برای ساختمان

ساختمان‌های ویلا حداقل 60 الی 80 سانتی‌متر بلندتر از زمین ساخته می‌شوند تا نمای ساختمان به زیباترین شکل ممکن ساخته شده و همچنین از داخل ویلا نیز دید بهتری نسبت به باغ داشته باشید و در حالت کلی نمای ساختمان نیز زیباتر دیده شود. هرچه ارتفاع ساختمان شما بیشتر باشد، ساختمان نیز جلوه بهتری خواهد داشت، همچنین در زمین‌های شیب‌دار داشتن دید کامل نسبت به نمای بیرون بسیار مهم و حیاتی است.

 

نورپردازی مناسب

بدون شک نورپردازی در داخل ویلاها بسیار مهم است و بایستی برای به وجود آوردن فضایی آرامش‌بخش به‌خصوص در محوطه بیرونی ویلا نورپردازی مناسبی را اجرا کنید. در این شرایط امنیت ساختمان نیز بیشتر می‌شود. البته طراحان و معماران حرفه‌ای ساختمان را به‌گونه‌ای می‌سازند که از نور طبیعی نیز نهایت استفاده را کرده باشند و در نهایت با به کار بردن چراغ‌های سقفی دیواری، چراغ خواب‌ها، لوستر، نورپردازی کف، نور مخفی و… محیطی زیبا و فوق‌العاده ایجاد می‌کنند.

ساخت ویلا

طراحی پنجره‌ها

ساخت پنجره‌ها با توجه به سبک ویلای شما متفاوت خواهد بود‌؛ به ‌عنوان مثال در ویلاهایی که با سبک مدرن ساخته می‌شوند لازم است از پنجره‌های بزرگ و سرتاسری استفاده شود، همچنین محل قرارگیری پنجره‌ها متناسب با جهت نور در نظر گرفته خواهد شد.

 

اصول طراحی اتاق خواب

اتاق خواب‌هایی که برای ویلاها در نظر می‌گیرند شامل اتاق خواب والدین، فرزندان و اتاق مهمان است که بایستی دارای امکاناتی مانند فضای بازی، مطالعه و اتاق لباس باشد. از آنجایی‌ که اتاق‌ها به‌ عنوان بخش خصوصی و آرام برای ساکنان ویلا به حساب می‌آیند، لازم است در فضایی دور از آشپزخانه و پذیرایی بوده و همچنین دسترسی راحتی به سرویس بهداشتی و حمام داشته باشند. در صورت امکان می‌توانید تراس‌هایی دلباز را در اتاق خواب در نظر بگیرید و یا ویلا را به شکل دوبلکس بسازید و اتاق خواب‌ها را در طبقه دوم قرار دهید. همچنین در نظر داشته باشید که بهتر است اتاق خواب مهمان در طبقه همکف و نزدیک درب ورودی باشد؛ توجه به چشم‌انداز پنجره‌ها در اتاق خواب نیز بسیار مهم است.

بازسازی ویلا

طراحی و بازسازی ویلا به صورت اصولی چه کاری باید انجام داد؟

برای به دست آوردن بهترین نتیجه شرکت نما دیزاین با افرادی حرفه‌ای و متخصصانی در زمینه طراحی و اجرا به شما کمک خواهند کرد تا بنای مورد نظرتان را با کمترین هزینه و اصولی‌ترین طرح ممکن بسازید. در نما دیزاین هدف اصلی مهندسین رضایت کارفرما بوده که با مشورت و بررسی اصول و نکات لازم و بر اساس ساختمان و زمین شما بهترین طراحی انتخاب و سپس اجرا می‌شود. در این شرکت شما می‌توانید خدمات متنوعی در زمینه طراحی معماری، اجرای تخصصی نما، خدمات مهندسی و تأمین متریال​ را به دست آورید.

در واقع شما با مراجعه به وبسایت نمادیزاین https://nama.design/ می‌توانید از خدمات متنوعی بهره‌مند شده و ساختمان مورد نظرتان را با بهترین متریال بسازید. بد نیست بدانید که هزینه ساخت ویلا در این شرکت بسیار مناسب بوده و شما با پرداخت هزینه معقولانه ویلای مورد نظرتان را به اصولی‌ترین شکل ممکن می‌سازید و از نمای زیبا و جذاب ساختمان لذت خواهید برد.