5 تفاوت بین چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی

مجموعه : مجله خبری
5 تفاوت بین چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی

حال که این مطلب را باز کرده‌اید، ممکن است به دنبال یافتن بهترین چمن مصنوعی برای خود باشید. مسلما ابتدا باید مشخص شود که چمن را برای چه محیط و چه هدفی می‌خواهید. چمنی که برای فضای ورزشی طراحی می‌شود، با چمنی که برای زیباسازی محیط تولید می‌شود، متفاوت است. نوع کارکرد هر یک از آن‌ها، وابسته به محیطی است که قرار است در آن نصب شوند. توصیه می‌کنیم قبل از خرید چمن مصنوعی مورد نظر خود، این مطلب را تا انتها دنبال کنید. ما مهم‌ترین تفاوت‌های چمن مصنوعی تزئینی و ورزشی را برای شما شرح خواهیم داد تا متناسب با شرایط، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

 

چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی چه هستند؟

چمن مصنوعی ورزشی به‌طور خاص برای فعالیت‌های مربوط به رشته‌های ورزشی مختلف ساخته شده است. این چمن‌ها مطابق با اصول و استانداردهای خاصی تولید می‌شوند تا کارکرد مشابه با چمن‌های طبیعی از خود نشان دهند. در واقع، چمن‌های مصنوعی ورزشی به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که احتمال بروز صدمه و آسیب به بازیکنان را به حداقل برسانند. این ویژگی، احساس امنیت را به بازیکنان هدیه می‌دهد و باعث می‌شود بدون هیچ‌گونه نگرانی، فعالیت‌های ورزشی خود را انجام دهند؛ همچنین منجر به سهولت حرکت توپ به‌خصوص روی چمن مصنوعی فوتبال خواهد شد.

از طرفی، چمن‌های مصنوعی تزئینی برای محیط‌های مسکونی و اداری تولید می‌شوند. این چمن‌ها در عین مقاومت بالایی که دارند، به زیباسازی و افزایش بهداشت محیط نیز کمک می‌کنند. امروزه استقبال از نصب چمن مصنوعی تزئینی برای منازل رو به افزایش است. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، عدم نیاز به رسیدگی روزانه است. همچنین چمن‌های مصنوعی عاری از مواد حساسیت‌زا و آفت‌کش‌ها هستند. این موضوع به سلامت محیط و افراد ساکن در خانه و اداره کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 

تفاوت‌های چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی

چمن‌های مصنوعی اگرچه در ویژگی زیباسازی محیط با هم مشابه هستند، اما در ساختار و کارکرد با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی، هر کدام با توجه به عملکرد و مزایایی که دارند، به شیوه‌ای متفاوت نیز ساخته می‌شوند. در فرایند تولید، تفاوت‌های زیادی در تراکم، بلندی یا کوتاهی الیاف و مواد به‌کار‌رفته در چمن‌ها به وجود خواهد آمد. در ادامه، ما به مهم‌ترین تفاوت‌های چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزئینی اشاره می‌کنیم.

 

تفاوت در ارتفاع و تراکم الیاف

ارتفاع چمن‌های مصنوعی ورزشی وابسته به نوع ورزشی است که قرار است روی آن انجام شود. ارتفاع الیاف این چمن‌ها از 9 تا 60 میلی‌متر متغیر است. چمن مصنوعی ورزشی باید بیشترین شباهت را با چمن طبیعی داشته باشد تا انجام بازی‌های ورزشی برای بازیکنان راحت‌تر شود. همچنین تراکم الیاف چمن مصنوعی ورزشی باید بالا باشد تا چمن، مقاومت زیادی در برابر دویدن و فعالیت بازیکنان از خود نشان دهد. از طرف دیگر، ارتفاع الیاف چمن مصنوعی تزئینی از 15 تا 35 میلی‌متر است. اغلب توصیه می‌شود که از چمن‌هایی با ارتفاع کمتر از 20 میلی‌متر استفاده نکنید؛ چراکه هر چه ارتفاع الیاف چمن کمتر باشد، مقاومت آن نیز کاهش خواهد یافت.

تفاوت در ایمنی چمن‌ها

تفاوت در ایمنی چمن‌ها

ایمنی یک فاکتور بسیار مهم در چمن‌های مصنوعی محسوب می‌شود. اگرچه که چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی هر دو از مقاومت بالایی برخوردارند، اما این مقاومت، عموما در چمن ورزشی بیشتر است. چمن‌های ورزشی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بازی در هنگام بارندگی نیز ادامه یابد و احتمال بروز آسیب به بازیکنان کم شود. مقاومت چمن‌های تزئینی نیز تا آنجاست که در صورت تردد زیاد، آسیب نبینند و خراب نشوند. چمن‌های تزئینی به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که تحمل وزن اجسام سنگین را روی خود داشته باشند. برای مثال، روی چمن مصنوعی روف گاردن، میز و صندلی، باربیکیو و… قرار می‌گیرد. یک چمن استاندارد باید تحمل وزن این اجسام را داشته باشد.

 

تفاوت در کاربرد و کارایی چمن

چمن‌های مصنوعی با توجه به نوع و کاربردی که دارند، با هم متفاوت می‌شوند. تولید چمن مصنوعی ورزشی باید مطابق با مقررات فیفا و سازمان جهانی ورزش مورد نظر انجام شود. چمن‌های ورزشی عموما برای ورزش‌هایی مانند فوتبال، گلف، پدل، تنیس، راگبی، هاکی روی چمن و… ساخته می‌شوند. این چمن‌ها فضایی مشابه با چمن طبیعی را برای بازیکنان ایجاد می‌کنند و احساس امنیت در حین بازی را به بازیکنان هدیه خواهند داد. از طرف دیگر، چمن‌های تزئینی بیشتر کاربردی زیباشناسانه دارند. این چمن‌ها مناسب فضاهایی مانند روف گاردن، حیاط، پاسیو، تراس، پشت‌بام و… طراحی می‌شوند. اگرچه که مقاومت هر دو مدل چمن بسیار بالاست، اما چمن ورزشی، ماندگاری و مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

 

تفاوت در نگهداری و محافظت از چمن

همواره به ورزشکاران توصیه می‌شود که برای انجام فعالیت‌های تربیت‌بدنی روی چمن ورزشی، از کفش‌های متناسب با این چمن استفاده کنند. این امر باعث می‌شود که چمن آسیب کمتری ببیند و از طول عمر بیشتری برخوردار شود. در حالی که برای چمن‌های تزئینی، چنین هشداری وجود ندارد. چمن مصنوعی تزئینی را می‌توان با جارو و سپس با استفاده از دستمال مرطوب و پاک‌کننده فرش تمیز کرد. برای زدودن آلودگی روی چمن‌های ورزشی، باید از دستگاه واترجت استفاده کنید. اگر چمن تزئینی در یک فضای خیلی بزرگ قرار دارد نیز می‌توان با واترجت آن را پاکیزه کرد.

تفاوت در نصب چمن

تفاوت در نصب چمن

نحوه نصب چمن، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی است. اگر قرار است چمن تزئینی در متراژی پایین نصب شود، از چسب برای نصب آن استفاده می‌کنند. نصب چمن تزئینی در متراژهای بالاتر از 40 یا 50 عموما به شیوه‌ای متفاوت انجام می‌شود. پس از نصب یک لایه ژئوتکستایل روی زمین، چمن تزئینی توسط یک لایه اتصال به ژئوتکس متصل خواهد شد. البته پروسه نصب چمن ورزشی تخصصی‌تر است. قبل از نصب این چمن، ابتدا باید زیرساخت مناسبی انجام شود. این زیرسازی به 3 روش زیرسازی بتنی، آسفالت و آنبوند قابل انجام است. پس از انجام اصول زیرسازی در نهایت، چمن مصنوعی ورزشی نصب خواهد شد.

 

چمنزار؛ ارائه‌دهنده استانداردترین چمن‌های ورزشی و تزئینی

در این مطلب، شما را از تفاوت‌های چمن مصنوعی تزئینی و ورزشی آگاه کردیم. هر یک از این چمن‌ها، دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که متناسب با محیط و کارکرد، قابلیت‌های متفاوتی را از خود ارائه می‌دهند. چمن‌های ورزشی تنها متناسب با فعالیت‌های حوزه تربیت‌بدنی هستند؛ پس از نصب این چمن برای روف گاردن، حیاط و… اجتناب کنید. اگر به دنبال چمن‌های مصنوعی استاندارد و باکیفیت هستید، می‌توانید به مجموعه چمنزار مراجعه کنید.

 

ما در تولید چمن‌های تزئینی و به‌خصوص چمن‌های ورزشی، قوانین و استانداردهای لازم را رعایت کرده‌ایم. خوشبختانه مجموعه ما قابلیت سفارش آنلاین چمن مصنوعی را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده‌ است. حتی پس از خرید چمن مصنوعی از چمنزار هم ما شما را تنها نخواهیم گذاشت؛ ارائه خدمات جهت نصب چمن و اعطای گارانتی، خود گواهی بر این مدعاست. برای یافتن چمن مصنوعی مد نظر خود، به سایت چمنزار مراجعه و بهترین گزینه را متناسب با محیط و شرایط مورد نظر خریداری کنید.

برچسب‌ها: